Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Bełchatów wyprodukuje jeszcze więcej energii

Grzegorz Maliszewski
Bełchatowska elektrownia jest największą konwencjonalną siłownią w Europie.
Bełchatowska elektrownia jest największą konwencjonalną siłownią w Europie. Grzegorz Maliszewski
Bełchatowska elektrownia przechodzi gruntowny remont. W największej w Europie elektrowni konwencjonalnej tempa nabiera modernizacja kolejnych sześciu bloków energetycznych. Prace rozpoczęły się już na sześciu z dwunastu bloków - od 7 do 12. Potrwają aż do 2016 roku.

Wymienione lub zmodernizowane zostaną najważniejsze podzespoły elektrowni, m.in. turbiny i urządzenia maszynowni. Kontrakt na wykonanie tych remontów podpisano z firmą Alstom Power. Konsorcjum firm Alstom, ABM Solid SA oraz Alstom Power Sweden Aktiebolag zajmie się natomiast wyremontowaniem elektrofiltrów i kanałów spalin w kotle parowym. Nowe elektrofiltry mają charakteryzować się nowoczesną konstrukcją, wykorzystującą najnowocześniejsze osiągnięcia techniki.

Modernizacje w PGE Elektrowni Bełchatów pozwolą na zwiększenie mocy każdego z modernizowanych bloków o 20 MW, dzięki czemu energetyczny gigant będzie produkował w 2016 roku o 120 MW energii elektrycznej więcej niż dotychczas i aż o 240 MW więcej od początkowych możliwości z 1988 r. Dzięki temu energia elektryczna z Bełchatowa trafi dodatkowo do kolejnych 240 tysięcy gospodarstw domowych.

Modernizacja pozwoli ponadto na poprawę dyspozycyjności oraz niezawodności bloków, jak również wydłużenie okresu ich użytkowania o ćwierć wieku. Obecnie moc bloków energetycznych, pracujących w PGE Elektrownia Bełchatów, wynosi 4.440 MW. Łączna wartość wszystkich prac modernizacyjnych w bełchatowskiej elektrowni ma wynieść ponad 160 mln euro.

Wiadomo też już, że później niż zakładano do użytku oddany zostanie budowany nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. Jego uruchomienie przesunięto z końca kwietnia na sierpień tego roku. Powodem opóźnienia jest awaria rurociągu, dostarczającego mieszaninę wapienną do instalacji odsiarczania. Obecnie na budowie wymienianych jest wszystkich 10 rurociągów, które, jak się okazało, były wykonane z wadliwego materiału.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki