Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura po śmierci emeryta- przepisy. Nie można przyjąć pieniędzy do ręki!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie.
Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie. 123RF
Jeśli świadczenie wpłynęło na konto współmałżonka, ten nic nie musi robić. Jeśli emeryturę przyniósł listonosz, to pieniądze trzeba zwrócić jako nienależnie pobrane świadczenie i wystąpić do ZUS z wnioskiem o wypłatę niezrealizowanego świadczenia.

Zadzwonił do nas Czytelnik z pow. rypińskiego. - Czy po śmierci męża żonie należy się jego emerytura? Przypadek z mojego otoczenia: mąż zmarł 23 listopada. Dzień później żona dostała jego emeryturę. Zadzwoniła do ZUS z pytaniem czy może sobie to świadczenie zatrzymać. Usłyszała, że ZUS je sobie sam odbierze, bo żona zmarłego nie ma prawa do jego ostatniej emerytury. Czy rzeczywiście tak jest? - dopytuje się Czytelnik.

SuperWaloryzacja emerytur i rent. Ile dostaną emeryci?

Emerytura po śmierci emeryta. Ważne czy pieniądze przyszła na konto czy wypłacił ją listonosz

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada Czytelnikowi, że żona jest uprawniona do pobrania - jako niezrealizowanego świadczenia - emerytury męża za listopad. Jeśli świadczenie przyniósł listonosz po śmierci emeryta, to pieniądze trzeba zwrócić jako nienależnie pobrane świadczenie i wystąpić do ZUS z wnioskiem o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. ZUS wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze.

- Jeśli natomiast świadczenie za listopad było przekazane na rachunek bankowy, to nie trzeba nic robić. Emeryturę za listopad można zatrzymać. Należy jednak pamiętać, że jeśli na konto wpłynie emerytura za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć emeryta, to trzeba będzie je zwrócić do ZUS - zaznacza Krystyna Michałek.

Jak dodaje, listonosz, który przynosi emeryturę, rentę po śmierci emeryta czy rencisty nie powinien jej wypłacać domownikom, tylko zwrócić do ZUS, a uprawniony członek rodziny powinien złożyć do ZUS wniosek o wypłatę tzw. świadczenia niezrealizowanego.

Czym jest niezrealizowane świadczenie? To takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone (tj. za miesiąc, w którym emeryt czy rencista zmarł bez względu na to w jakim dniu miesiąca). Niezrealizowane świadczenie to również takie świadczenie, o które zmarła osoba złożyła wniosek, ale nie otrzymała decyzji np. z powodu postępowania prowadzonego przez ZUS. O niezrealizowanym świadczeniu mówimy również w przypadku, gdy osoba, która ma ustalone prawo do świadczenia i która złożyła wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty przed załatwieniem tego wniosku przez ZUS zmarła. Wówczas należność przysługująca zmarłemu może być wypłacona w ramach niezrealizowanych świadczeń.

Nie przegap

Emerytura po śmierci emeryta. Ile czasu na złożenie wniosku

Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie.

Prawo do niezrealizowanych świadczeń mają:

  • w pierwszej kolejności - mąż, żona lub dzieci zmarłego, jeśli prowadziły z nim wspólne gospodarstwo domowe,
  • w drugiej kolejności: małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego (w razie braku małżonka, dzieci, z którymi zmarła osoba prowadziła wspólne gospodarstwo domowe).
  • w trzeciej kolejności - inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła, w razie braku wymienionych wyżej małżonka i dzieci.

Dokumenty, na podstawie których ZUS ustali uprawnienia do niezrealizowanych świadczeń, to w szczególności:

  • odpis aktu zgonu,
  • odpis aktu małżeństwa - w przypadku małżonka,
  • odpis aktu urodzenia - w przypadku dzieci,
  • środki dowodowe potwierdzające fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego lub fakt przyczyniania się do utrzymywania osoby zmarłej.

Druk wniosku o niezrealizowane świadczenie (druk ENS) dostępny jest na stronie internetowej ZUS, a także w każdej placówce ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Emerytura po śmierci emeryta- przepisy. Nie można przyjąć pieniędzy do ręki! - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki