Emerytura w czerwcu. Kiedy przejść na emeryturę aby była jak najwyższa. Po raz pierwszy opłaci się przejść na emeryturę w czerwcu

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W czerwcu opłaci się przejść na emeryturę
W czerwcu opłaci się przejść na emeryturę Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
W czerwcu inspektorzy ZUS-u w naszym województwie będą mieli więcej pracy. Po raz pierwszy bowiem mieszkańcom naszego województwa będzie się opłacało przejść na emeryturę właśnie w tym miesiącu. To efekt koronawirusa.

Przez wiele lat liczba wniosków emerytalnych w czerwcu była znacznie niższa w porównaniu do innych miesięcy roku. Wynikało to ze sposobu wyliczania waloryzacji emerytury. O ile w pozostałych miesiącach pod uwagę były brane zarówno waloryzacja roczna jak i kwartalna, to w czerwcu tylko roczna. W efekcie emeryt tracił przeciętnie 200-300 zł, o tyle była niższa wysokość emerytury. Wiele osób z zakończeniem pracy czekało więc do lipca. W tym roku nie muszą tego robić, a wpływ na to ma epidemia koronawirusa.

- W tym roku w Tarczy Antykryzysowej 3.0. przyjęto rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które wnioskujący wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak świadczenia, o które wnioskowano w maju – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Oznacza to, że wysokość świadczenia będzie wyższa, niż gdyby nie zostały wprowadzone rozwiązania z Tarczy.

Korzyść jest podwójna. Czerwcowi emeryci nie dość, że nie stracą finansowo, to szybciej otrzymają pieniądze. ZUS wypłaci bowiem emeryturę już za czerwiec. Tymczasem w poprzednich latach osoby, które składały wnioski od lipca, gdyż nie chciały tracić nawet 300 zł miesięcznie, dostawały emeryturę dopiero od tego miesiąca.

Nie jest to jedyna zmiana związana z emeryturami podczas epidemii koronawirusa. Wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ale mieć przyznane prawo emerytalne od wcześniejszego miesiąca. Tę datę trzeba zaznaczyć w oświadczeniu dołączonym do wniosku. Urzędnicy się do tego dostosują,jeśli we wskazanym momencie wnioskujący spełniał warunki do przyznania i wypłaty emerytury.

Przed złożeniem wniosku o emeryturę można skorzystać z kalkulatora na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. Można też udać się do ZUS, gdzie takich wyliczeń dokona doradca emerytalny. Zasada jest bowiem prosta: dłuższa praca równa się wyższej emeryturze.

- Im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane - mówi Monika Kiełczyńska. - Im później idziemy na emeryturę, tym krócej ją pobieramy, co również brane jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury.

Widać to choćby na przykładach najniższej i najwyższej emerytury wypłacanej w naszym województwie. Najniższą emeryturę - w wysokości 6 groszy - dostaje bowiem łodzianin, który formalnie pracował tylko miesiąc - na podstawie umowy na niepełny etat.

W zupełnie innej sytuacji jest emerytowany nauczyciel akademicki, który ma długi - prawie 60-letni staż ubezpieczeniowy. Na dodatek pracował w kilku miejscach i dużo zarabiał. Jego emerytura wynosi 12,6 tys. zł brutto.

Tymczasem z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że przeciętna emerytura w Łódzkiem wyniosła niespełna 2.198 zł (brutto).

produkty antywirusowe - oferta naszego sklepu medica365.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie