Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura z ZUS? Jak sprawdzić jej wysokość? Listu z ZUS już nie będzie. Sprawdź wysokość emerytury Platformie Usług Elektronicznych

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty eksperci ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek.
Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty eksperci ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. fot. 123rf
Kto jest ciekaw przyszłej emerytury, nie doczeka się już listu z ZUS. Pozostaje mu wgląd w Platformę Usług Elektronicznych ZUS (o ile ma swój profil) albo osobista wizyta w oddziale ZUS. Ostatnio doszła też trzecia możliwość: umówiona wideorozmowa z ekspertem ZUS.

KONIEC LISTÓW Z ZUS Z INFORMACJĄ O WYSOKOŚCI PRYSZŁYCH EMERYTUR

ZUS zaprzestał w tym roku wysyłki „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, która w minionych latach trafiała do blisko 19 milionów ubezpieczonych Polaków. Według zmienionej ustawy, „Informacje o stanie konta Zakład udostępnia ubezpieczonym, którzy w systemie teleinformatycznym Zakładu utworzyli profil informacyjny”. Zmiana polega zatem na tym, że listu nie będzie, ponieważ wszystkie informacje można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – o ile ma się założony profil PUE. A ponieważ większość Polaków go nie ma, pozostaje im wizyta w oddziale ZUS, gdzie mogą uzyskać informację w formie pisemnej.

Jak sprawdzić wysokość swojej przyszłej emerytury?

Kto ciekaw przyszłej emerytury, a nie jest użytkownikiem PUE (korzysta z niej tylko około 4 milionów ubezpieczonych) powinien wybrać się do ZUS, co może być obecnie utrudnione. Na szczęście już od 4 listopada mieszkańcy województwa łódzkiego mogą umówić się na wideorozmowę z ekspertem z placówki ZUS.

Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty eksperci ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze godzinach od 9 do 14:30.

- Jeśli chcemy zarezerwować wirtualną wizytę, należy wejść na stronę www.zus.pl. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Dzień przed spotkaniem klient otrzyma SMS z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. Natomiast w dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem przesłany zostanie mail. Po kliknięciu linku otrzymanego w mailu klient połączy się z pracownikiem ZUS.

Sprawdź wysokość emerytury Platformie Usług Elektronicznych

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. Ale uwaga – nasza elektroniczna wizyta nie może trwać dłużej niż 20 minut. Warto zatem wiedzieć, o co pytać.

Na pewno warto zapytać o wysokość hipotetycznej emerytury (dotyczy to osób, które ukończyły 35 lat).

ZUS podaje nam zwykle dwie lub trzy kwoty. Pierwsza kwota to wysokość tzw. hipotetycznej emerytury, jaką uzyskałby ubezpieczony według stanu konta na dzień 31 grudnia 2019 roku w Twoim wieku emerytalnym. Dlaczego jest to emerytura „hipotetyczna”? Ponieważ podstawą jej obliczenia są składki, jakie odprowadziliśmy na ubezpieczenie emerytalne w minionych latach, gdyż tylko one są znane. Hipoteza polega tu za założeniu, że po 31 grudnia 2019 r. nie odprowadziliśmy już żadnej składki. Jest to więc cenna informacja dla osób, które straciły pracę lub liczą się z jej utratą.

Wysokość tej emerytury wynika z podzielenia zgromadzonych wcześniej składek i kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku emerytalnego.

Druga kwota to wysokość tzw. hipotetycznej emerytury w Twoim wieku emerytalnym przy założeniu, że za każdy pełny miesiąc po 31 grudnia 2019 roku, brakujący nam do wieku emerytalnego, odprowadzimy na konto w ZUS średnią miesięczną kwotę składek z dotychczasowego okresu ubezpieczenia po 1999 roku.

Również i wysokość tej wersji hipotetycznej emerytury wynika z podzielenia zgromadzonych składek i kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku emerytalnego.

Dodatkowo dla osób posiadających subkonto, ZUS może nam podać kwotę hipotetycznej emerytury obliczonej na podstawie środków z konta podstawowego i subkonta razem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki