Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetyczne plany rządu - budowa kopalni Złoczew nie jest pewna

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Węgla na pograniczu powiatów sieradzkiego i wieluńskiego jest 600 mln ton. Będzie wydobywany jak ten koło Bełchatowa?
Węgla na pograniczu powiatów sieradzkiego i wieluńskiego jest 600 mln ton. Będzie wydobywany jak ten koło Bełchatowa? Dariusz Śmigielski
Złoże węgla brunatnego Złoczew uznaje się za „perspektywiczne” w projekcie Polityki Energetycznej Polski, który minister energii skierował do konsultacji. Uruchomienie kopalni komplikuje polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Eksploatację nowych złóż uzależnia się od rozwoju nowych technologii.

Przedstawiony przez resort energii strategiczny dokument określa sposoby transformacji polskiego sektora energetycznego w najbliższych dziesięcioleciach. Co projekt mówi o węglu brunatnym, który miałby być wydobywany na pograniczu powiatów sieradzkiego i wieluńskiego?

- Dokończona zostanie eksploatacja otwartych złóż. Za perspektywiczne uznaje się złoża Złoczew oraz Ościsłowo, a w dalszej kolejności Gubin. Dla zagospodarowania nowych złóż kluczową rolę odegra rozwój nowych technologii. Innowacje mają posłużyć wdrażaniu niskoemisyjnych technologii oraz alternatywnemu wykorzystaniu węgla brunatnego - czytamy.

Rząd zakłada, że udział węgla kamiennego i brunatnego w wytwarzaniu energii spadnie z obecnych 78 do 60 proc. w roku 2030. Dziesięć lat później udział ten miałby wynosić już 35 proc., ale prognoza ta nie uwzględnia eksploatacji złoża Złoczew.

- Jest analizowana możliwość budowy odkrywki Złoczew. Jeśli to nie wyjdzie, to w 2040 r. udział węgla wyniesie ok. 35 proc., a jeśli ją uruchomimy, to znacznie więcej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Eksploatację nowych złóż komplikują unijne wymogi klimatyczne. Węgiel brunatny, który spala m.in. elektrownia w Bełchatowie, jest tanim źródłem energii, ale szkodliwym dla środowiska. Autorzy rządowego projektu wysoką emisyjność przetwarzania tego surowca uznają za istotną wadę.

- Powoduje to konieczność ponoszenia wyższych kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, przy jednoczesnym ryzyku, że bloki na węgiel brunatny nie sprostają kolejnym wymogom ograniczenia emisji zanieczyszczeń (polityka klimatyczna i środowiskowa UE). Te czynniki mają ogromne znaczenie dla efektywności ekonomicznej oraz samej możliwości wytwarzania energii z węgla brunatnego - czytamy w rządowym dokumencie.

Resort zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii i budowę elektrowni atomowej. Deklarowany udział OZE w finalnym zużyciu energii w 2030 r. ma wynosić 21 proc. Szczególną rolę ma tutaj odegrać budowa morskich farm wiatrowych, przy jednoczesnym wstrzymaniu ich rozwoju na lądzie. Pierwszy blok jądrowy (o mocy ok. 1-1,5 GW) planuje się uruchomić w 2033 r., a kolejnych pięć bloków co dwa lata (do 2043 r.).

W budowie kopalni węgla brunatnego Złoczew upatruje się szansy na rozwój całego województwa łódzkiego. Jednocześnie mocno uaktywnili się jej przeciwnicy. To właśnie ze skargi Stowarzyszenia „Nie dla odkrywki Złoczew” 22 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi unieważnił studium zagospodarowania przestrzennego gminy Złoczew, którym lokalny samorząd usankcjonował obszar górniczy. Bez tego dokumentu spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w Bełchatowie nie otrzyma koncesji na wydobycie węgla. Władze Złoczewa zapowiadają odwołanie od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Bełchatowski koncern wciąż nie ma też jeszcze ostatecznej zgody środowiskowej, która jest w odwołaniu po skardze Greenpeace.

Konsultacje projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. potrwają do 15 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Energetyczne plany rządu - budowa kopalni Złoczew nie jest pewna - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki