Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa zmienia budżety samorządom w województwie łódzkim. Spore przesunięcia na pilne zakupy dla szpitali

md,oby,wll,sib,kub,mbf
Najwięcej pieniędzy trafi do szpitali marszałkowskich.
Najwięcej pieniędzy trafi do szpitali marszałkowskich. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Samorządy z województwa łódzkiego jeden po drugim zmieniają budżety by wspomóc szpitale w walce z koronawirusem. Wczoraj zarząd województwa łódzkiego zdecydował o przesunięciu pieniędzy unijnych. Według informacji urzędu marszałkowskiego łącznie na ograniczenie epidemii przekazano 165 mln zł z różnych źródeł

100 mln zł ma wesprzeć szpitale wojewódzkie i Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi. 10 mln zł do podziału otrzymają Powiatowy Szpital w Radomsku i Tomaszowskie Centrum Zdrowia, 35 mln zł zł. trafi także na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i podstawową opiekę zdrowotną.

Poza tym marszałek Grzegorz Schreiber (PiS)zwrócił się wojewody łódzkiego o ponad 1,8 mln zł dla szpitala w Zgierzu, który przyjmuje już tylko pacjentów z koronawirusem, a potrzebuje pieniędzy na zakup respiratorów, środków ochrony i środków do dezynfekcji.

- Do szpitali ze środków rządowych trafiło już 6 mln zł. Do łódzkich szpitali wojewódzkich Biegańskiego, w Bełchatowie i do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego z tej kwoty trafiło w sumie 4,5 mln zł. Czekamy na ponowną decyzję wojewody dotycząca tym razem blisko 2 mln zł. – mówi Grzegorz Schreiber.

We wsparcie szpitali angażują się także spółki Skarbu Państwa. Szpital w Zgierzu z tej puli otrzymał 2 mln zł, a szpital w Bełchatowie 380 tyś zł. Schreiber poinformował też, że zarząd Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr1 w Łodzi zarezerwował 30 tysięcy maseczek, zarząd województwa na maseczki wyda zaś 200 tys.

Inne samorządy też wpierają szpitale. Wczoraj rada powiatu wieluńskiego zdjęła z budżetu pieniądze na remont w starostwie i przekazała je na potrzeby szpitala. To 70 tys zł na zakup respiratora i łóżek. Z kolei samorządy z powiatu łęczyckiego zrzucą się na karetkę z respiratorem, która ma zostać kupiona na początku maja

Starosta piotrkowski uruchamia 200 tys. zł rezerwy zarządzania kryzysowego na zakup środków ochrony osobistej, takich jak: kombinezony, maseczki i płyny dezynfekcyjne dla straży pożarnej i zapowiada, że wystąpi do radnych o dodatkowe 250 tys. zł.Z kolei 100 tys. zł dla szpitala przy Roosevelta przekaże samorząd miejski, który już wcześniej tyle samo przeznaczył na potrzeby Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, a wcześniej 100 tys. dla szpitala wojewódzkiego na respiratory.

Samorząd Bełchatowa uruchomił 50 tys. zł, które były zabezpieczone w budżecie w ramach rezerwy kryzysowej. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej (masek, ubrań ochronnych, gogli, przyłbic) oraz środków dezynfekujących. Część z zakupionych rzeczy miasto przekazało do bełchatowskiego szpitala, jednostek OSP oraz schroniska dla bezdomnych. Trwają konsultacje ze szpitalem i innymi jednostkami co do kolejnych potrzeb. Jeszcze w zeszłym tygodniu radni miejscy Sieradza zdecydowali mi.n o przekazaniu 150 tys. zł na zakup respiratorów dla szpitala wojewódzkiego w Sieradzu. 31 marca 2 mln zł zamierza przesunąć gmina Kleszczów. Pieniądze mają trafić do szpitali w Radomsku i Bełchatowie, a także do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi oraz szpitala w Zgierzu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki