E-podręczniki dla uczniów mają być gotowe w 2015 roku

  E-podręczniki dla uczniów mają być gotowe w 2015 roku

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  E-podręczniki testowano już na Politechnice Łódzkiej
  1/2
  przejdź do galerii

  E-podręczniki testowano już na Politechnice Łódzkiej ©Krzysztof Szymczak

  Jest bardzo prawdopodobne, że polskie dzieci, które dopiero się urodzą, a nawet te, które dzisiaj leżą w becikach, gdy osiągną wiek szkolny, nie będą nosiły do szkoły ciężkich tornistrów z papierowymi podręcznikami. Wystarczy im tablet lub inne podręczne, mobilne urządzenie elektroniczne dające dostęp do kompletu wirtualnych podręczników.
  Pierwsze e-podręczniki mają być gotowe w czerwcu 2015 roku. Przewiduje to harmonogram projektu realizowanego w ramach programu „Cyfrowa Szkoła". O celach tego projektu i o zmianach, jakie w szkolnej rzeczywistości spowoduje wprowadzenie e-podręczników do powszechnego użytku, rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się na początku w Politechnice Łódzkiej.

  Wzięli w nim udział, oprócz osób zaangażowanych w prace przewidziane projektem, także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, instytucji edukacyjnych, nauczyciele i uczniowie z różnych poziomów kształcenia - od szkół podstawowych po licea.


  Platformę cyfrową, na której będą umieszczane wirtualne podręczniki, opracowuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Dr inż. Krzysztof Kurowski z tego centrum powiedział na konferencji w PŁ, że przygotowywana platforma, którą można uważać za e-tornister, będzie już teraz na tyle pojemna, że pomieści co najmniej 60 e-podręczników. - To na dziś, a co będzie za dwa, pięć lub dziesięć lat? - pytał retorycznie.

  Jak dowiedzieli się uczestnicy spotkania w PŁ, platforma zostanie przygotowana w ten sposób, że z e-podręczniów będzie można korzystać bez większych ograniczeń technicznych - wystarczy dostęp do komputera stacjonarnego, laptopa lub tabletu, albo też do nowocześniejszego smartfonu oraz możliwość połączenia się z internetem.

  Podczas konferencji przedstawiono harmonogram prac nad projektem wprowadzenia do szkół e-podręczników. Wynika z niego, że np. w marcu przyszłego roku ma być gotowa platforma cyfrowa do edukacji wczesnoszkolnej, we wrześniu 2014 roku - będzie dostępny e-podręcznik do matematyki dla I klasy liceum, a w czerwcu 2015 będą gotowe wirtualne podręczniki do 14 przedmiotów na różnych poziomach kształcenia - bez e-podręczników do nauki języków obcych, a także wszelkich przedmiotów objętych programem kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych - na poziomie rozszerzonym.

  Również do połowy 2015 roku mają być gotowe dodatkowe materiały, takie jak interaktywne mapy, lektury na MP3, a także przewodnik metodyczny dla nauczycieli. Nauczyciel będzie przecież nadal kluczową postacią w procesie kształcenia. E-podręczniki z pewnością go nie zastąpią, ale ułatwią mu pracę z uczniami - pod warunkiem, że umiejętnie będzie z nich korzystał.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo