ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Łódź Disco Fest 2019

  Rozwiń
  Erasmus zapłaci za staże uczniów szkoły uczniów Zespołu...

  Erasmus zapłaci za staże uczniów szkoły uczniów Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli

  Agnieszka Olejniczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Uczniowie ze Zduńskiej Woli na praktykach w Rimini byli już w ubiegłym roku. Po miesięcznych praktykach otrzymali europejski dokument Europass Mobil

  Uczniowie ze Zduńskiej Woli na praktykach w Rimini byli już w ubiegłym roku. Po miesięcznych praktykach otrzymali europejski dokument Europass Mobility ©Włodzimierz Rychliński

  Szkoła ze Zduńskiej Woli napisała najlepszy projekt na konkurs w ramach programu Erasmus+. Uczniowie za 131 tys. euro będą mieli praktyki zagraniczne w hotelach i restauracjach.
  Uczniowie ze Zduńskiej Woli na praktykach w Rimini byli już w ubiegłym roku. Po miesięcznych praktykach otrzymali europejski dokument Europass Mobil

  Uczniowie ze Zduńskiej Woli na praktykach w Rimini byli już w ubiegłym roku. Po miesięcznych praktykach otrzymali europejski dokument Europass Mobility ©Włodzimierz Rychliński

  Z całej Polski na konkurs z zakresu szkolnictwa zawodowego wpłynęło 781 wniosków. Pieniądze dostanie 215 z nich. Zespół Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karsznicach jest na tej liście pierwszy.

  - Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy szkołą otwartą na kształcenie młodzieży w wymiarze europejskim - podkreśla Agnieszka Jaśkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli. - Dzięki dofinansowaniu hotelarze i gastronomowie z Karsznic mają możliwość trzech wyjazdów do Anglii i Hiszpanii. Dzięki temu marzenia o praktykach zagranicznych stają się rzeczywistością.

  Uczniowie klasy hotelarstwa i gastronomicznej zapoznają się z działaniem hoteli i restauracji w innym środowisku kulturowym. Poznają zasady współpracy w zespole międzynarodowym i słownictwo typowe dla danej branży. Lepiej poznają kulturę i język, a także międzynarodowy rynek pracy i realia życia.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Erasmus Plus. Szkoły średnie z Łódzkiego dostały pieniądze na zagraniczne staże uczniów

  Realizacja dwuletniego, najnowszego projektu „Zagraniczne staże uczniowskie” rozpocznie się 1 czerwca. Na jego przeprowadzenie szkole przyznano 131 tys. 636 euro. Zagraniczne staże odbędzie 60 uczniów ze Zduńskiej Woli. W trzech grupach będą odbywać praktyki w Hiszpanii i we Włoszech. Trzytygodniowe staże zaplanowano w hotelach i restauracjach w Sevilli i Ubedzie oraz w Rimini.

  To nie pierwsze wyjazdy zagraniczne i nie pierwsze pieniądze z funduszy europejskich zdobywane przez Zespół Szkół w Zduńskiej Woli. W ubiegłym roku 10 uczniów klasy hotelarstwa było już w Rimini. Po miesiącu praktyk otrzymali certyfikaty Europass Mobility.

  Wcześniej szkoła organizowała między innymi staże w Wielkiej Brytanii. W 2014 r. było na nich 30 osób.

  Dlatego też Zespół Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli jest jedną z czterech szkół w Polsce, które otrzymały „Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego”.

  Oprócz Zduńskiej Woli mają ją jeszcze tylko szkoły w Namysłowie, Czechowicach-Dziedzicach i w Chojnie. Instytucje, które mają Kartę czyli tzw. akredytację, w kolejnych konkursach mogą aplikować w uproszczonej procedurze, już jako sprawdzeni partnerzy programu Erasmus+.

  CZYTAJ TEŻ: Zagraniczni studenci w Łodzi: "W tym mieście jest coś, co sprawia, że czuję się naprawdę szczęśliwy"

  W konkursie „Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe” na liście dofinansowania znalazło się jeszcze 9 szkół z woj. łódzkiego.

  Na 25. miejscu jest ZSZ nr 2 w Sieradzu - dotacja 74 tys. euro. Na miejscu 85. ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie - 31 tys. euro, na 91. miejscu ZSZ nr 2 w Kutnie - 46 tys. euro, na 115. Inovatica w Łodzi - 109 tys. euro, na miejscu 138. ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim - 120 tys. euro, na 167. pozycji ZSZ w Ozorkowie i dotacja 77 tys. euro, na 170. miejscu ZSP nr 1 w Radomsku - 60 tys. euro, na 173. miejscu ZSP nr 1 w Opocznie - 122 tys. euro oraz na 211. miejscu ZS nr 3 w Wieluniu z dotacją 74 tys. euro.

  Program Erasmus+

  Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014 - 2020. Erasmus+ ma pomóc przezwyciężyć kryzys bezrobocia wśród młodzieży, wzmocnić i usprawnić systemy edukacji i szkoleń oraz umożliwić obywatelom zdobywanie umiejętności wymaganych przez pracodawców.

  Program zwiększa również możliwości współpracy krajów partnerskich, przede wszystkim w dziedzinie szkolnictwa wyższego i młodzieży. Całkowity budżet programu Erasmus + na lata 2014 - 2020 wynosi 14,7 mld euro.

  W całej Europie w 2016 r. budżet programu wyniesie 2,2 mld euro. Budżet programu w Polsce w tym roku wyniesie 111,5 mln euro. Kwota dofinansowania w poszczególnych sektorach wyniesie: 13,7 mln euro - Erasmus+ Edukacja szkolna; 54,3 mln euro - Erasmus+ Szkolnictwo wyższe; 27,4 mln euro - Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe; 4,2 mln euro - Erasmus+ Edukacja dorosłych;
  11,8 mln euro - Erasmus+ Młodzież.


  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 16 - 22 maja 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GEnialnie

  Truteń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Do osiągnięcia sukcesów nierzadko potrzeba trochę więcej niż umiejętności. Erasmus, nawa czy most to możliwość z której powinni móc skorzystać wszyscy uzdolnieni.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo