Estakada na skrzyżowaniu marszałków. Hanna Zdanowska na konsultacjach z łodzianami [ZDJĘCIA]

Agnieszka Jasińska, Agnieszka Magnuszewska
Udostępnij:
Kilkadziesiąt osób wzięło we wtorek wieczorem (21 kwietnia) udział w konsultacjach na temat budowy estakady na skrzyżowaniu marszałków.

Większość uczestników spotkania to ludzie związani ze środowiskiem rowerowym. Konsultacje odbyły się przy ul. Sterlinga.

- Mieszkam w centrum miasta od lat. Obserwuję, jak systematycznie obniżana jest jakość życia w Śródmieściu. Budowa estakady to sposób myślenia z lat 60. XX w. Zwróćmy uwagę, że drogi nie pomogły takim miastom, jak Detroit - mówił jeden z uczestników konsultacji. - Wizualizacje estakady wyglądają fantastycznie. Będą jednak wyglądały jeszcze lepiej, jeśli oddalimy w czasie perspektywę ich wprowadzenia w życie.

Inny łodzianin powołał się na przykład Bostonu. - Tam w latach 60. i 80. XX w. zbudowano estakadę przez centrum. Jednak po latach zburzono ją i wybudowano tunel - mówił łodzianin. - W Łodzi tunel też byłby lepszym rozwiązaniem od estakady.

Inny uczestnik spotkania: - Podoba mi się woonerf, Nowe Centrum Łodzi. Nie mam jednak ani trochę entuzjazmu dla pomysłu estakady. Nie mam prawa jazdy, wolę jeździć komunikacją miejską. Lepiej dyskutować o tunelu, a nie estakadzie.

W środę debata dotycząca budowy wiaduktu na skrzyżowaniu marszałków będzie jeszcze bardziej gorąca, bo o godz. 14 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona głównie temu zagadnieniu. Zwołano ją na wniosek klubu PiS. Według opozycji władze miasta nie powinny się spieszyć z budową wiaduktu, tylko poczekać, aż zakończy się budowa łódzkiego odcinka autostrady A1. Poza tym 100 mln zł, które pochłonąłby wiszący most, można wydać na remonty kamienic. Ponadto potężna konstrukcja zasłoniłaby niektóre obiekty wpisane do rejestru czy ewidencji zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków negatywnie zaopiniował koncepcję wiaduktu. Twierdzi, że okolice Księżego Młyna mogą zostać zdominowane przez przytłaczające skalą rozwiązania inżyniersko-komunikacyjne.

Natomiast radni SLD zamierzają sami zbadać opinię łodzian na temat estakady, przeprowadzając przez dwa najbliższe tygodnie badanie ankietowe.

- W tej sprawie jest tak wiele za i przeciw, że radni SLD decydują się, by maksymalnie wykorzystać różne kanały prowadzenia konsultacji i poznać opinię łodzian. Następnie postąpić w tej sprawie tak, jak łodzianie oczekują - zapowiada Maciej Rakowski, radny SLD. - Jednocześnie chcemy wyrazić swoje zaskoczenie, że tak ważna decyzja jest podejmowana w trybie awaryjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stach
Jeśli budować estakadę to tylko północ-południe czyli Ul. Kopcińskiego- Rydza Śmigłego. W innym przypadku to już absurd. Przy ul.Tuwima mamy wiadukt i taki sam znajduje się za ul. Zbiorczą w kierunku południowym, więc nakład pieniężny byłby nieco mniejszy a i ukształtowanie terenu jest dobre. Ekrany też by kosztowały mniej. Z poważaniem Stach.
...
Gomolce
k
kierowca
o bardzo ważnej dla Łodzi sprawie spadł z głównej strony Dziennika :)
Dużo ważniejsze są:
Sprzątamy Łódź: 1,5 tys. koszy wystarczy? Łodzianie informują, gdzie ich brakuje
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 z CKE: Pytania z części przyrodniczej
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015 z CKE: Testy gimnazjalne z PRZYRODY
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015: Testy gimnazjalne z MATEMATYKI
XV Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki: o chemii, fizyce i astronomii 1
Pijany dentysta w Radomsku. Trwa proces Dariusza N.
Horoskop na 22 kwietnia 2014 r.
Sprawdź, gdzie w środę stanie fotoradar Straży Miejskiej [MAPA]
Z ostatniej chwili Tramwaj potrącił psa na Żeromskiego [ZDJĘCIA, FILM] 11
o
o tak
Partycypacja społeczna i pytanie mieszkańców, którzy w obawie przed konsekwencjami chowają się za banerem zasługuje na najwyższe uznanie prezesa Łubudubu. Gotówce wypadałoby szczęka
b
brak slow
Dotąd nie bylo tak szkodliwej dla miasta Lodzi i mieszkańców idei. Nikt się nie odważył na taką głupotę. To zakrawa o sabotaż. Nie można ogłaszać Lodzi kandydatem do Expo dot. Rewitalizacji i tą rewitalizację uwsteczniac takimi oblakanczymi pomysłami. To tak jakby kneset przyznał tytuł sprawiedliwego wśród narodów świata donosicielowi. Ta sytuacja to obłęd. To jest tak piętrowe i bezczelne kłamstwo, że Aż normalnego człowiekowi wydaje się niemożliwe. I jeszcze ten lans na konsultacjach. Czym ona się lansuje, przecież to całkowita porażka. I jeszcze jedno: mnie jak boli ząb to idę do dentysty, do specjalisty, a nie na przystanek poradzić się statystycznego kowalskiego. Taki jest podział ról społecznych i po to państwo loży publiczne pieniądze, żeby ktoś był lekarzem, a inny prawnikiem, a jeszcze inny nauczycielem lub urbanista. Wtedy jest szansa na rozwój. W plemionach pierwotnych też jest starszyzna, która wie lepiej od reszty. A co prezydenta nam proponuje? Ze wszyscy wiedzą najlepie choć to nieprawda. TO NAWET NIE SA LUDY PUERWOTNE, TO JEST CHAOS. Dokąd to zmierza? W metnej wodzie dobrze się ciągnie. To wyjątkowy cynizm, bo nie wierzę w taką głupotę.
d
dziamdziak
ale Zdanowska zrobi i tak co innego
...
Przynajmniej mają argumenty bo ty ich nie masz, tylko jatrzysz. Hlech hleh, chleh, czy jak tam se chcesz.
Ł
ŁodzianinPK
Nie pisz jak nie wiesz o czym. Nie od dziś wiadomo, że pod parkiem Źródliska jest podziemne jezioro i do póki nie zaczęto kombinować z W-Z i dworcem Łódź Fabryczna wszystko było ok - tak swoją drogą DŁ mógłby odświeżyć temat.
?
A zniszczyło park Moniuszki przy dworcu LF ?
d
do aqq
Dlaczego?
J
Jacek
Nie rozumiem, dlaczego przeprowadza się konsultacje ze zwykłymi mieszkańcami a nie z fachowcami?
Y
Yagna
Już jeden taki kpił sobie z ludzi bez prawa jazdy, narobił głupot i uciekł do Brukseli.
a
aqq
kmiotek podał przykład Detroit... trudno być poważnym wobec tego argumentu...
d
dis
O tunelu mówiła jedna osoba, wszyscy inni o tym, by nie wydawać kasy i poczekać na autostrady. Fakr, był jeden banner o tunelu, przynieśli go chyba ludzie od byłego prezydenta.
Ł
ŁodzianinPK
Kolejny artykuł o skrzyżowaniu marszałków a ja ciągle nie widzę racjonalnych powodów dla których wiadukt nie może zostać wybudowany w ciągu Kopcińskiego. Jeśli chodzi o tunel, to ok jeszcze lepiej tylko co z wodami podziemnymi i usychającymi dębami w Parku źródliska??? Czy kolejne zaburzenie poziomów wód gruntowych nie zniszczy Parku Źródliska?
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie