Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Samorządów 2022 w Mikołajkach. "Samorządy świetnie sobie radzą w obecnych, niepewnych czasach"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Od lewej: Mirosław Legutko, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Małgorzata Gałecka, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Roman Potocki, starosta Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt Gminy Baranów oraz prowadzący Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolita”
Od lewej: Mirosław Legutko, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Małgorzata Gałecka, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Roman Potocki, starosta Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt Gminy Baranów oraz prowadzący Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolita” M. Badowski
W poniedziałek w samo południe w Mikołajkach rozpoczął się Europejski Kongres Samorządów. Mazurski kurort na dwa dni stał się centrum wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli europejskich regionów. Tegoroczna, siódma już edycja odbywa się pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”. Podczas prezentacji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2021 roku Zygmunt Berdychowski przyznał, że samorządy bardzo dobrze wychodzą z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski odbywa się VII Europejski Kongres Samorządów. Kongres, organizowany przez Instytut Studiów Wschodnich, w swojej formule nawiązuje do Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W tym roku Kongres odbywa się pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”. Europejski Kongres Samorządów to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych polityce regionalnej. W kongresie udział biorą przedstawiciele krajowych i zagranicznych samorządów, władz centralnych, a także lokalnego biznesu.

Pierwsze pięć edycji EKS odbywało się wiosną w Krakowie. Tę tradycję zakłóciła pandemia. Najpierw w 2020 r. Kongres w ogóle się nie odbył w formie stacjonarnej, a w ubiegłym roku zorganizowano go w innym terminie, czyli w grudniu oraz w nowej lokalizacji, czyli w Mikołajkach. To miejsce tak się spodobało organizatorom, że kolejne edycje EKS również będą odbywać się właśnie w tym miejscu.

Jak chwali się organizator wydarzenia, na poprzednią edycję Kongresu zarejestrowało się ponad 840 osób, w tym około 80 przedstawicieli mediów. Jednak sanitarne ograniczenia, z powodu pandemii koronawirusa, w podróżowaniu szczególnie odbiły się na liczbie gości zagranicznych. Zarejestrowało się ich w sumie 127 z 25 krajów, głównie ze wschodu. Obradom przysłuchiwało się około 80 przedstawicieli mediów reprezentujących 48 tytułów. Dla porównania, w obecnej edycji EKS udział bierze około 1500 gości.

Nie brakuje inwestycji

Niemałe emocje związane z Europejskim Kongresem Samorządów dotyczą Rankingu Finansowego Samorządów. Ranking Samorządu Terytorialnego w Polsce 2021 to szczegółowa analiza gospodarności lokalnych władz oraz obraz sytuacji ekonomiczno-finansowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce na każdym szczeblu administracyjnym.

– Jest to najpełniejszy oraz najbardziej wiarygodny ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce, który daje obraz, kto w danym roku był dobry, bardzo dobry czy najlepszy – tłumaczył Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Samorządy bardzo dobrze wychodzą z kryzysu

Twórcy rankingu przyznają, że epidemia koronawirusa miała wpływ praktycznie na każdą sferę naszego życia, w tym na funkcjonowanie samorządów. Jak wskazano, był to „test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych”.

– Niedociągnięcia i błędy w działaniu samorządów, często niewidoczne w poprzednich latach, ujawniły się z całą ostrością – wskazano.

Co ciekawe, sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego w zeszłym roku była lepsza, niż w 2020 roku, czy nawet w latach poprzednich. – Z punktu widzenia finansowego, to zdaje się historycznie najlepsze wyniki budżetowe jednostek samorządu terytorialnego – podano.

– Samorządy bardzo dobrze wychodzą z kryzysu spowodowanego pandemią – stwierdził podczas prezentacji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce Zygmunt Berdychowski.

Jak wskazał to, co robi wrażenie, to skala inwestycji, która stale rośnie, która „jest ogromna”. – Inwestycji, które jak wkraczaliśmy w 2021 rok, stały pod znakiem zapytania, a udało się je zrealizować – przekonywał Berdychowski. Jego zdaniem, najlepiej radzącym sobie regionem w zeszłym roku był Dolny Śląsk.

Z kolei Mirosław Legutko, przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, uczestnik dyskusji, stwierdził, że „każdy kryzys jest ozdrowieńczy”. Jego zdaniem, samorządy świetnie sobie radzą w obecnych, „niepewnych czasach”. Jak tłumaczył, samorządy bardzo dobrze finansowo przebrnęły przez pandemię koronawirusa.

Podczas panelu przedstawiono laureatów rankingu. Wśród gmin wiejskich pierwsze miejsce zajął Baranów ( województwo wielkopolskie). W przypadku gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajął Konstancin-Jeziorna (województwo mazowieckie). W trzeciej kategorii – gmin miejskich - zwyciężyła Polanica-Zdrój ( województwo dolnośląskie). Wśród miast na prawach powiatu najlepsza okazała się Warszawa (województwo mazowieckie). W ostatniej kategorii – powiaty ziemskie – pierwsze miejsce zajął powiat wrocławski (województwo dolnośląskie).

Berdychowski przyznał, że w regionach widać „tę radość, tę inicjatywę, żeby osiągać coraz lepsze wyniki”. – Pomimo że konkurencja jest bardzo duża, to wbrew pozorom ci, którzy są w czołówce, wcale tak gruntownie się nie zmieniają. Dojście do czołówki oznacza, że w tej czołówce jest się już trochę dłużej – tłumaczył. – To nie musi być ciągle pierwsze miejsce, ale to jest tak, że jak się osiągnie tę czołówkę w minionym roku, to w kolejnym roku taki samorząd specjalnie się nie oddala - dodał.

Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt gminy Baranów, zwróciła uwagę, że w jej gminie połowa budżetu przeznaczana jest na inwestycje. Jednocześnie podkreśliła, że wprowadzenie „Polskiego Ładu” może zdestabilizować tę sytuację.

Wojna na Ukrainie wśród głównych tematów EKS

Lista tematów poruszanych podczas wydarzenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Forum Ekonomicznego, jest bardzo długa. Program składa się z jedenastu ścieżek tematycznych obejmujących około 150 wydarzeń, dotyczących m.in.: Gospodarki, Społeczeństwa, Innowacji, Biznesu i Zarządzania, Finansów i Zdrowia czy Zrównoważonego Rozwoju.

Część wydarzeń została poświęcona obecnej sytuacji na Ukrainie. Jak tłumaczył Zygmunt Berdychowski, jeszcze przed rozpoczęciem Kongresu, w momencie przygotowywania tegorocznej edycji, rozmowa o budowaniu wspólnoty przyszłości i roli liderów w dobie czarnych łabędzi „wydawała się być rozmową absolutnie najbardziej na czasie”. Jednak 24 lutego, czyli w dzień wybuchu wojny na Ukrainie, wiele się zmieniło i w związku z tym w programie EKS zaplanowano sporo wydarzeń dedykowanych bezpośrednio toczącym się działaniom bądź konsekwencjom tej wojny w wymiarze przede wszystkim lokalnym. Ponadto przygotowano szereg wydarzeń dotyczących bezpośrednio uchodźców, a także konsekwencji wojny, z którymi spotykamy się na przykład w Polsce.

Jak podaje Straż Graniczna od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,6 miliona uchodźców z Ukrainy. Głównie są to kobiety i dzieci. Jak wskazują organizatorzy Europejskiego Kongresu Samorządowego, uciekinierzy od początku mogli liczyć na serdeczne przyjęcie nie tylko w Polsce, ale również w Rumunii czy Mołdawii.

W trakcie panelu „Jak skutecznie pomagać uchodźcom? Rola samorządów podczas kryzysu” prowadzonego przez Igora Lisina, wiceprezesa Zarządu Fundacja Ukraina, eksperci rozmawiali na temat obecnej sytuacji uchodźców. Jak wskazano, spontaniczne akcje są coraz bardziej skoordynowane, a w pomoc włączyły się także samorządy. Ponadto specjaliści próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, jak rozwinie się obecna sytuacja i co należy zrobić, aby jak najefektywniej wykorzystać posiadane zasoby.

Natomiast podczas panelu „Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie” przyznano, że samorządy współpracując z administracją rządową w przygotowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy napotykają szereg problemów – głównie prawnych i finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejski Kongres Samorządów 2022 w Mikołajkach. "Samorządy świetnie sobie radzą w obecnych, niepewnych czasach" - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki