Ponad trzy tysiące uczestników, a wśród nich niemal 200 ekspertów bierze udział w jedenastej edycji Europejskiego Forum Gospodarczego, które odbywa się w hotelu Vienna House Andel`s w Łodzi. Pierwszego dnia dwudniowej imprezy poznaliśmy laureatów konkursu "Mocni w biznesie".

Przygotowanych zostało ponad 30 paneli, między innymi o firmach rodzinnych, ułatwieniach dla przedsiębiorców. W gronie uczestników imprezy znaleźli się między innymi Marc Lemaitre, dyrektor generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej, rajdowiec i biznesmen Krzysztof Hołowczyc, a także Marek Zuber, ekonomista, znany z analizy rynków finansowych.

W poniedziałek Łódź odwiedził także Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS, który poprowadził panel o ułatwieniach dla przedsiębiorców, jakie przygotowała ta instytucja.

Rozpoczął się on od podpisania porozumienia między Zakładem a Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego, Lożą Łódzką Business Centre Club, Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową i Regionalnym Związkiem pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej "Lewiatan". Zakłada ono dalsze akcje informacyjne, szkolenia i spotkania kierowane do przedsiębiorców.

W trakcie tego panelu mowa była również o ryczałtowej wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, konstytucji dla biznesu, zwolnieniach lekarskich, także w wersji elektronicznej, a także, czy wchodzące na rynek firmy, które płacą składki w niższej wysokości nie naruszają zasad konkurencji. Paweł Jaroszek zaznaczył, że niższe składki na ubezpieczenie oznaczają niższe świadczenia w razie choroby. Mowa była także o nowym sposobie archiwizowania dokumentów.

- Od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będą e-akta, czyli przechowywanie dokumentacji pracowniczej w wersji elektronicznej - mówił Paweł Jaroszek. - Będą one przechowywane przez 10 a nie przez 50 lat, pod pewnymi warunkami.

W poniedziałek mowa była także o nowatorskim marketingu i wykorzystywaniu nowych technologii, a także o specyfice branży kosmetycznej. Przedsiębiorcy mogli się także dowiedzieć, jak osiągnąć sukces na zagranicznych rynkach i dlaczego polskie mosty technologiczne są najlepszą strategią ekspansji.

Pierwszy dzień forum zakończyła gala konkursu "Mocni w biznesie". Nagrody wręczono w siedmiu kategoriach. Laureatem kategorii "Dynamika eksportu" została firma Liki Mobile Solutions, najlepszym start-upem okazał się natomiast Smart soft solutions.

Firma PPHU TRANS-TEX s.c. zwyciężyła w kategorii "Unijny projekt z potencjałem”, a doceniono ją za uruchomienie produkcji dzianin materacowych, pokrowców i materaców z dodatkiem przędzy miedzianej w oparciu o własną technologię. Najbardziej aktywnym przedsiębiorca została firma geodezyjna Geoplan, a w zmaganiach na odpowiedzialnego przedsiębiorcę zwyciężyła firma Haering.

Głosami publiczności firma Steig Sp. z o.o. zwyciężyła w kategorii "Łódzkie odzyskuje - recyklingowy produkt roku". Firma Indigo Nails otrzymała natomiast Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Łódzkiego.

We wtorek drugi dzień Forum. Mowa będzie między innymi o Zielonym Expo, które Łódź zorganizuje w 2024 roku, a także innowacjach w ochronie zdrowia i pozyskiwaniu inwestorów.

NA NASTĘPNEJ STRONIE ZNAJDZIESZ NASZE ROZMOWY Z UCZESTNIKAMI EUROPEJSKIEGO FORUM GOSPODARCZEGO!