EuroVolley. Polska - Belgia w Atlas Arenie. O gwarancję zajęcia drugiego miejsca w grupie

Krzysztof Szymczak
W czwartym swoim występie w mistrzostwach Europy siatkarek reprezentacja Polski grała z Belgią. Stawką meczu była gwarancja drugiego miejsca w grupie. Pierwszego seta wygrały Polki do 20. Drugiego seta 27:25 wygrały Belgijki, a trzeciego wygrały Polki do 20, czwartego Belgijki do 21. Przy stanie 2:2 o zwycięstwie decydował tie-break. Belgijki wygrały 17:15 i cały mecz 3:2.

Walka toczyła się o drugie miejsce i jeśli przegramy z Włoszkami, to w 1/8 finału trafimy na Słowację, albo na Rosję. Bezpośredni mecz tych drużyn odbędzie się w czwartek o godz. 15.30. Przeciwko Słowacji grać nie możemy, bo nie mogą spotkać się ze sobą dwaj gospodarze mistrzostw. Zagrać możemy zatem albo z Rosją (jeśli w czwartek wygra ze Słowacją i zajmie drugie miejsce w grupie), albo ze zwycięzcą grupy D Niemcami (jeśli zajmiemy trzecie miejsce, a Słowacja wygra z Rosją).

W pierwszym secie na początku trwała wyrównana walka. Był remis 10:10, 12:12, 14:14. Po serwisie Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej i ataku Malwiny Smarzek Polki objęły wreszcie dwupunktowe prowadzenie 16:14. Magdalena Stysiak popisała się dobrym blokiem - 17:14. Zaatakowała Agnieszka Kąkolewska - 18:14. Błąd Belgijek i jest 19:14. Tego seta nie mogliśmy przegrać. Polki wygrały do 20.

W drużynie Belgii grała była siatkarka Grot Budowlanych Kaja Grobelna.

W drugim secie Belgijki wyszły na prowadzenie 6:3. O czas poprosił Jacek Nawrocki. Polki dogoniły rywalki przy stanie 13:13. Dzięki dobrym akcjom Malwiny Smarzek, wyszły na prowadzenie 18:16. Dobry blok Natalii Mędrzyk, później kiwka tej zawodniczki i było 20:16 dla Polski. Belgijki się nie poddawały - 20:18. Trener Jacek Nawrocki wziął czas. Niestety, Belgijki wyrównały na 20:20. Teraz błędy popełniały nasze rywali - 22:20 dla Polski. Pokazała się Martyna Grajber - 23:21. Kontra Malwiny Smarzek - 24:21. Blok w aut, Malwina Smarzek też i zrobiło się 24:23. Trzeci setbol. Nie przyjęły nasze dziewczęta - 24:24. Martyna Grajber skutecznie 25:24. Kaja Grobelna wyrównała - 25:25. Nie przyjmujemy serwisu - 25:26. Następnie popełniamy błąd i przegrywamy seta 25:27.

Trzeci set i podobny scenariusz jak w dwóch poprzednich. Punkt za punkt. 9:9. Malwina Smarzek wyprowadziła nas na prowadzenie 19:16. Dobrą zmianę dała Marlena Kowalewska - 22:19. Polki nie popełniły błędów z drugiego seta i wygrały do 20, choć w ostatniej akcji musieliśmy grać także w piłkę nożną.

Czwarty set. 4:2 dla Polski, a później 6:5, 9:8. Dobry blok Agnieszki Kąkolewskiej - 10:8. Znów chwila dekoncentracji i jest 15:12 dla Belgii, później przegrywamy 13:18. Na boisko weszła zawodniczka ŁKS Commercecon Klaudia Alagierska. Nadal przegrywamy 15:19, następnie 17:22, 21:24. Wideoweryfikacja dała wygraną Belgii.

A zatem tie-break. Klaudia Alagierska na zagrywce 1:0. Atak Belgijek 1:1. Magdalena Stysiak w aut, ale po obejrzeniu powtórki tv sędziowie zmieniają zdanie - 2:1. Belgijki w aut - 3:1 dla Polski. Dpbry atak Belgii - 3:2. Agnieszka Kąkolewska udanie - 4:2. Jest tylko 4:3. As serwisowy Britt Herbots - 4:4. Czas bierze Jacek Nawrocki. Malwina Smarzek - 5:4. Celine Van Gestel w boisko - 5:5. Dominika Sobolska - 5:6. Klaudia Alagierska - 6:6. Blok Klaudii Alagierskiej 7:6. Natalia Mędrzyk - 9:6. Kaja Grobelna - 9:7. Belgijki z zagrywki w aut - 10:7 dla Polski. Malwina Smarzek silnie atakuje - 11:7. Atakują Belgijki - 11:9. W aut zagrywka Belgijek - 12:9 dla Polski. As Belgijek 12:11. Magdalena Stysiak - 13:11. Britt Herbots - 13:12 dla Polski. Malwina Smarzek w aut - 13:13. Jest challenge. Zmiana decyzji, było dotknięcie bloku. Jest 14:12 dla Polski. Belgijki się przedarły 14:13. As Brit Herbots - 14:14. Kaja Grobelna w aut - 15:14 dla Polski. Dominika Sobolska - 15:15. Natalia Mędrzyk w siatkę - 15:16 prowadzi Belgia. Natalia Mędrzyk zablokowana - 15:17. Przegrywamy.

Polska – Belgia 2:3 (25:20, 25:27, 25:20, 21:25, 15:17)
Polska: Agnieszka Kąkolewska, Magdalena Stysiak, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Joanna Wołosz, Natalia Mędrzyk, Zuzanna Smarzek-Godel, Paulina Maj-Erwardt (l) oraz Maria Stenzel (l), Martyna Grajber, Marlena Kowalewska, Klaudia Alagierska. Trener: Jacek Nawrocki.
Belgia: Britt Herbots, Celine Van Gestel, Kaja Grobelna, Dominika Sobolska, Marlies Janssens, Ilka Van de Vyver, Britt Ruysschaert (l) oraz Jodie Gulliams, Manon Stragier, Silke Van Avermaet. Trener: Gert van de Broek.

Mecz wtorkowy: Włochy – Słowenia 3:0 (27:25, 25:8, 25:17)