Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EXPO 2022. Łódź nie jest jedynym kandydatem

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
W czwartek, 15 grudnia 2016 roku upłynął termin składania kandydatur na EXPO 2022. Niestety, Łódź nie jest jedynym kandydatem do organizacji Expo 2022/23. Zgodnie z zapowiedzią z weekendu do rywalizacji włączyły się Minneapolis, Rio de Janeiro i Buenos Aires.

Niestety, Łódź nie jest jedynym kandydatem do organizacji Expo 2022/23. W czwartek zyskała jeszcze 3 konkurentów. Zgodnie z zapowiedzią z weekendu o Expo będzie się starać Minnesota, która chce organizować wystawę poświęconą wellnnes i dobremu samopoczuciu. O wystawę będzie też walczyć Rio de Janeiro, proponujące tematykę poświęconą metropoliom i ich zrównoważonemu rozwojowi oraz Buenos Aires, które wystawę chcę poświęcić innowacjom i kreatywności. To na tyle poważni konkurenci, że trudno uwierzyć by Łódź mogła ich pokonać. Pomimo tego, że rewitalizacja, która jest tematem łódzkiej wystawy, dotyczy problemu z jakim zmaga się obecnie 20 proc. miast na świecie.

Zanim Łódź poinformowała w czerwcu paryskie Biuro Wystaw Światowych, że chce organizować Expo 2022/ 23, wiadomo było, że Minnesota już dwukrotnie spotkała się z delegatami biura. Rozdawała ulotki promujące Expo w Minneapolis, największym mieście Minnesoty. Nie mogła jednak oficjalnie zgłosić swojej kandydatury, bo nie było na to zgody władz kraju a poza tym Stany Zjednoczone nie były i nie są członkiem Biura Wystaw Światowych od kilkunastu lat. Wystąpiły z Biura, bo nie akceptowały tego, że mają tylko jeden głos tak samo, jak małe państwa z Oceanii. Wystarczyło jednak, że rząd USA dał promesę o powrocie kraju do Biura, by Minnesota mogła złożyć swoją aplikację. Zrobiła to w ostatniej chwili. Już w piątek wieczorem amerykański portal ABC News podał informację, że kończący prezydenturę Barack Obama dał zgodę Minnesocie by ubiegała się o Expo 2022/2023. Był to sygnał, że USA jest przygotowane na ekspresowe aplikowanie o prawa do wystawy.

O kandydaturze Brazylii mówiło się dwa lata temu, ale na wystawę typowane było Sao Paulo a nie Rio de Janeiro. Później jednak pojawiła się informacja o rezygnacji Brazylii z Expo ze względu na kryzys finansowy. Okazuje się jednak, że Brazylia się nie poddała.

Zaskoczeniem jest natomiast kandydatura Argentyny. O tym, który kraj zostanie wybrany na organizatora wystawy, delegaci Biura Wystaw Światowych zdecydują w listopadzie 2017 r. Natomiast już wiosną przyszłego roku przyjadą do Łodzi by sprawdzić, jak złożona dokumentacja dotycząca organizacji wystawy, ma się do rzeczywistości. Kolejny raz Łódź zaprezentuje się przed delegatami w czerwcu 2017 r. by poinformować ich o stanie przygotowań do wystawy. Potem Łodzi pozostanie już tylko czekać i liczyć na udaną promocję łódzkiej wystawy ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Lista kandydatów do EXPO 2022:

Łódź, Polska
Minneapolis, USA
Rio de Janeiro, Brazylia
Buenos Aires, Argentyna

Wyznaczono tereny na Małe Expo 2022 w Łodzi. Wystawa ma stanąć w Nowym Centrum Łodzi [WIZUALIZACJE]

Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki