Fabryka Ariadna w Muzeum Miasta

  Fabryka Ariadna w Muzeum Miasta

  (Ad.)

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wieczór poświęcony dawnej fabryce nici Ariadna w Łodzi przygotowuje Muzeum Miasta Łodzi.
  1/2
  przejdź do galerii

  Wieczór poświęcony dawnej fabryce nici Ariadna w Łodzi przygotowuje Muzeum Miasta Łodzi. ©Muzeum Miasta Łodzi

  Wieczór poświęcony dawnej fabryce nici Ariadna w Łodzi przygotowuje Muzeum Miasta Łodzi. Spotkanie poświęcone Ariadnie odbywa się w czwartek, 13 czerwca, w kawiarni retroCafe w MMŁ. Początek o 18:00.
  Spotkanie poświęcone Ariadnie organizowane jest w ramach cyklu "Łódzki Gość. Ludzie-Pasje-Miasto". Prezentację historyczną przygotowuje historyk Uniwersytetu Łódzkiego i pracownik Muzeum Miasta Łodzi Marcin Szymański. O swojej pracy w Ariadnie opowie także jeden z jej najstarszych pracowników, Marek Gajdamowicz. Spotkanie wzbogaci kameralna ekspozycja pamiątek i przedmiotów związanych z fabryką.

  ***

  ARIADNA powstała w roku 1897. Budowa pierwszej na ziemiach polskich fabryki nici rozpoczęła się w roku 1892, ale dopiero po pięciu latach stanął kompleks budowli przyszłej ARIADNY. 17 lipca 1897 r. notariusz Płachecki spisał akt rejentalny, na mocy którego utworzono Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici.
  Później powstała ulica Niciarniana i stacja kolejowa o tej samej nazwie. Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici znakomicie prosperowało do roku 1939. Fabryka miała oddziały sprzedaży w Warszawie i we Lwowie. Kierowali nią Anglicy. Przed wybuchem II wojny światowej zakład zatrudniał 1260 osób i produkował rocznie 550 ton nici. W 1939 r. fabrykę przejął przemysł III Rzeszy. Przyszła ARIADNA nazywała się wtedy Litzmannstadter Fabrik für Nähgarne A.G. Ulicę Niciarnianą przemianowano na Idastrasse.

  W 1945 roku zakład produkował nici z włókien sztucznych "Zellgarn" na potrzeby przemysłu lotniczego. Po II wojnie światowej Zakład zaczął pracę na przełomie stycznia i lutego 1945 roku jako Łódzka Fabryka Nici. We wrześniu 1945 r. pracowały już 803 osoby, a roczna produkcja wynosiła 151 ton nici.

  W 1946 r. nazwa Łódzka Fabryka Nici została przekształcona na Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 16. Po trzech latach na miejscu "PZPB Nr 16" powstały Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Hanki Sawickiej. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1964 r., kiedy to patronce fabryki dodano do towarzystwa postać z mitologii greckiej - Ariadnę, która pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu (stąd nazwa czerwcowego spotkania). W 1975 r. Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego przekazało fabrykę pod nadzór Zjednoczenia Przemysłu Lniarskiego. Pojawiła się "Widzewska Fabryka Nici im. Hanki Sawickiej Ariadna". W 1990 roku zakład otrzymał nazwę Widzewska Fabryka Nici. W maju 2000 roku, Spółka przyjęła obowiązujące obecnie miano: ARIADNA SA Fabryka Nici
  (Materiał prasowy Muzeum Miasta Łodzi)

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo