Fabryka Grohmana popada w ruinę. Władze Łodzi chcą odebrać...

  Fabryka Grohmana popada w ruinę. Władze Łodzi chcą odebrać zabytek właścicielowi

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zdaniem konserwatora inwestor nie dbał o zabytkowe budynki
  1/2
  przejdź do galerii

  Zdaniem konserwatora inwestor nie dbał o zabytkowe budynki ©Grzegorz Gałasiński

  Wojewódzki Konserwator Zabytków, w porozumieniu z władzami Łodzi, rozpoczął procedurę, która ma doprowadzić do wywłaszczenia zespołu budynków przędzalni cienkoprzędnej Grohmana przy ulicy Tymienieckiego, czyli zabytku, który został wpisany do rejestru w 2013 roku.
  - Trwają prace nad uregulowaniem zapisów w księgach wieczystych nieruchomości - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która ma możliwość złożenia wniosku w sądzie. Procedura jest w toku. Gdy tylko sprawy zostaną zakończone, złożymy wniosek do prezydenta o wywłaszczenie nieruchomości na tzw. cel publiczny, którym jest ochrona zabytków.

  Nieruchomość od 2006 roku użytkuje prywatna spółka. Z obserwacji służb konserwatorskich wynika, że właściciel od 2006 roku nie zrobił nic, by chronić niszczejący zabytek - fabrykę zbudowaną w drugiej połowie XIX wieku przez Henryka Grohmana, syna twórcy potęgi rodu, Ludwika Grohmana.

  - Właściciel nie dba o obiekt. Zarówno zabytkowy budynek jak i teren nieruchomości nie są zabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Zabytek ulega dewastacji. Elementy metalowe są wykradane, ubywa cegieł, powiększają się spękania murów. Przez okna, w których brakuje ślusarki oraz przez dach do środka dostają się opady - opisuje wyniki nieustających kontroli służb konserwatorskich Piotr Ugorowicz. - W ubiegłym roku dokonano samowolnej rozbiórki części zabytkowej przybudówki przędzalni od strony ulicy Magazynowej. Sprawa jest w prokuraturze.

  Służby konserwatorskie nieustannie zbierają materiały, z których bezsprzecznie wynika, że wywłaszczenie nieruchomości jest jedynym sposobem na uratowanie zabytku. Jednym z etapów prowadzącym do wszczęcia tej procedury było wpisanie zespołu budynków przędzalni do rejestru zabytków (w 2013 roku).

  Procedura wywłaszczenia jest skomplikowana i czasochłonna. Prowadzi ją - na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków - prezydent miasta. Prezydent pełni też rolę starosty, a więc reprezentuje Skarb Państwa. Władze miasta przekazały służbom konserwatorskim, że jest możliwe wywłaszczenie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

  Ale nim wszczęte zostanie postępowanie wywłaszczeniowe muszą się odbyć rokowania z właścicielem nieruchomości na temat ewentualnego wykupu. Spółka już zadeklarowała, iż jest gotowa odsprzedać nieruchomość, ale przedstawiła wycenę, która... znacznie przewyższa wartość jej zakupu.

  Za wywłaszczoną nieruchomość przysługuje wprawdzie odszkodowanie, jednakże jego wysokość ustala starosta. Oczywiście właściciel może odwoływać się od decyzji wywłaszczeniowej, a więc siłą rzeczy wydłużać postępowanie w czasie. Postępowanie utrudnia również zadłużenie hipoteczne nieruchomości.

  Jeżeli zabytek uda się wywłaszczyć - trafi on w ręce Skarbu Państwa. Co nie oznacza, że starosta musi zagospodarować nieruchomość. Mówi się między innymi o tym, że teren mogłaby odzyskać ŁSSE. Strefa jest po sąsiedzku i to od niej prywatna spółka kupiła w 2006 roku teren. Służby konserwatora zabytków nie ukrywają, że byłyby zachwycone takim gospodarzem. ŁSSE jest wymieniana jako wzór przeprowadzonej rewitalizacji i wykorzystania zabytkowych budynków.

  Tymczasem, mało prawdopodobne jest wywłaszczenie Nowej Tkalni, tak zwanej papieskiej (Jan Paweł II spotkał się w tym budynku z łódzkimi włókniarkami podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1987 roku). W maju 2012 roku w tym budynku wybuchł pożar.

  - Wywłaszczenie to dziesiątki czynności administracyjno-prawnych, które oczywiście można próbować przeprowadzić - mówi Wojciech Szygendowski, łódzki wojewódzki konserwator zabytków. - Ale takie działania muszą mieć realne perspektywy. Wywłaszczenie może nastąpić na rzecz gminy lub Skarbu Państwa, a ta musi mieć pomysł na jego zagospodarowanie. Takiego pomysłu zaś nie ma. Natomiast w przypadku tego budynku właściciel wykazuje pewną aktywność i może udowodnić, że chce coś tutaj zrobić. Między innymi spotykał się z pracownikami Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.


  AUTOPROMOCJA:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (33)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pałacyk Rudolfa Kellera przy ul. Gdańskiej 49

  SZYSZY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Odebrać też pałacyk Rudolfa Kellera przy ul. Gdańskiej 49 w centrum Łodzi ! Od 2008 nic się tam nie dzieje. Budynek popada w totalna ruinę ! W ZESZYŁYM TYGODNIU LUMPY UKRADŁY NAWET ZDOBIONĄ FURTKĘ !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wywłaszczenie to nie kara

  suzi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Właściciele powinni być ostro karani za zaniedbania. Wywłaszcza się za kasę i to ogromną, do tego przejmuje się długi z hipoteki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  słabych mamy "dziennikarzy"

  alan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  a ta ruina na zdjęciu to jest przy Kilińskiego, fabryka Grohmana troszkę w innym miejscu, :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To po co

  łdz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  było to sprzedawane? Mogła ŁSSE zagospodarować wzorowo teren i nie byłoby problemu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz się 'obudzili' ??!?

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

  Od 9 lat prawie nic się nie dzieje. Tylko złomiarze mają eldorado.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twin Peaks

  POdPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 18

  Wybraliście sobie kapitalizm, a w kapitalizmie prywatne znaczy, lepsze. Skoro WIELKI INWESTOR, któremu państwo oddało swój majątek tak nim zarządza to widocznie wie lepiej.
  O co więc chodzi ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s

  s (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Jaki k... kapitalizm? Ty żes kapitalizmu na oczy nie widzial, a komunę kapitalizmem nazywasz!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka komuna?

  Dana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Ty uważasz, że teraz jest komuna? O czym ty pleciesz, jakby była komuna to fabryka nie tylko nie popadała by w ruinę, ale dawała pracę ludziom, jak było wcześniej. Powtarzasz dyrdymały o komunie...rozwiń całość

  Ty uważasz, że teraz jest komuna? O czym ty pleciesz, jakby była komuna to fabryka nie tylko nie popadała by w ruinę, ale dawała pracę ludziom, jak było wcześniej. Powtarzasz dyrdymały o komunie usłyszane w TVN albo od rządzącychzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Erystyka

  czyli ściema (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Zarówno twoje założenie, jak i wniosek są kłamliwe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódź Mia100 zabytków ...

  Łódź Mia100 zabytków ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Łódź Mia100 zabytków ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawie jak Kraków

  :-))) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

  Całe miasto powstało w XIX wieku i w znakomitej większości jego zabudowa była szybka, tania, tandetna i byle jaka.
  Są oczywiście wyjątki, ale Wawelu i Sukiennic to u nas nie uświadczysz.
  Nie ma...rozwiń całość

  Całe miasto powstało w XIX wieku i w znakomitej większości jego zabudowa była szybka, tania, tandetna i byle jaka.
  Są oczywiście wyjątki, ale Wawelu i Sukiennic to u nas nie uświadczysz.
  Nie ma co się oszukiwać - nie przyjadą do Łodzi wycieczki na zwiedzanie. Największą atrakcją są szmaciane rynki pod Rzgowem i Tuszynem.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko100

  .. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Dzięki Zdanowskiej faktycznie zaraz bedzie mialo tylko 100.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyśl, zanim palniesz bzdurę

  suzi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Zdanowska odziedziczyła ten bajzel i robi z nim porządek. Za tkalnię papieską możesz nawet imiennie podziękować Kropiwnickiemu i Tomaszewskiemu. Za nową - wojewodzie, syndykowi i ówczesnym władzom,...rozwiń całość

  Zdanowska odziedziczyła ten bajzel i robi z nim porządek. Za tkalnię papieską możesz nawet imiennie podziękować Kropiwnickiemu i Tomaszewskiemu. Za nową - wojewodzie, syndykowi i ówczesnym władzom, które nie skorzystały z pierwokupu - a to było tak dawno, że Hanka była chyba studentką.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdyby obiekt został wyremontowany i zaadoptowany to i tak Zdanowska by go odebrała!

  przeciw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 50

  Tak właśnie okradziono Lyncha i Żydowicza. Wymyslili co zrobić z EC1, stworzyli projekt funkcji i uzytkowania, projekt budowlany, zapłacili za niego, włozyli z Fundacją sztuki Świata i Tumult aż 5...rozwiń całość

  Tak właśnie okradziono Lyncha i Żydowicza. Wymyslili co zrobić z EC1, stworzyli projekt funkcji i uzytkowania, projekt budowlany, zapłacili za niego, włozyli z Fundacją sztuki Świata i Tumult aż 5 lat darmowej pracy, a Zdanowska odebrała im budynek zwracając zaledwie koszt wykonania projektu budowlanego...reszta została przywłaszczona przez miasto, a ja uważam że ukradziona (praca piecioletnia, prawa autorskie, pozyskanie 84 mln z unii, opracowanie wniosku do unii, studium wykonalności etc)
  EC1 byłoby dziś w takim samym stanie jak Fabryka Grohmana gdyby nie Lynch i Żydowicz, a teraz panoszą się tak Kataryny, Grabarczyki, Zdsanowskie i inne polityczne miernoty.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale świrujecie czubki z PO z tym minusowaniem!

  fakty was bola co złodzieje? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 20

  Faktem jest gdyby nie Żydowicz i Lynch to EC 1 wyglądałoby jak rumowisko Grohmana.
  Okradliscie Lyncha i Żydowicza to fakt! sami nie bylibyście w stanie wymyśleć tego co oni dla EC1 i NCŁ. To co...rozwiń całość

  Faktem jest gdyby nie Żydowicz i Lynch to EC 1 wyglądałoby jak rumowisko Grohmana.
  Okradliscie Lyncha i Żydowicza to fakt! sami nie bylibyście w stanie wymyśleć tego co oni dla EC1 i NCŁ. To co potrafiliście to idiotyzm WZ i dwa stadiony dla nędznych kopaczy piłki.To typowe dla prostackiego kibolstwa politycznego. teraz w EC1 złożycie podarte szmaty z "Krzyżaków" i "Żółtej ciżemki".
  Ukradliście autorskie pomysły Lyncha i Żydowicza, uwłaszczyliście się bolszewocko na ich prawach autorskich bo potrzebowaliście miejsca etatów dla debili takich jak ten co proponował łodzianom grę w kapsle, albo ten pseudo żigolo od rowerów i prysznicy w Urzędzie Miasta.
  Ale złodzieje i oszuści zawsze kończą w pierdlu.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wzruszający jesteś

  Złodziej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Jak się tak podniecasz własnymi tekstami. Jakie masz rumieńce na buzi.
  Chociaż w sumie zaspokajać się słowem pisanym to jakaś odmiana onanizmu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 1

  Po dotarciu w tekście do wyrazu "odzyskać" chętnie dowiedziałbym się więcej ad samej sprzedaży te 9 lat temu. Kto i czemu podjął taką decyzję ? Za ile wtedy sprzedano teren, za ile teraz ów...rozwiń całość

  Po dotarciu w tekście do wyrazu "odzyskać" chętnie dowiedziałbym się więcej ad samej sprzedaży te 9 lat temu. Kto i czemu podjął taką decyzję ? Za ile wtedy sprzedano teren, za ile teraz ów właściciel go chciał odsprzedać ? I przyłączam się do reszty pytając o nazwę obecnego właściciela.
  Gdzie w ogóle jest dzisiaj dziennikarstwo na poziomie, więcej tu pytań niż odpowiedzizwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Właścicielem terenu jest

  chyba polsko australijska spółka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 1

  Opal Property Developments, ta sama która budowała lofty "u Scheiblera". Na terenach Tymienieckiego 3/5 gdzie mieści się zabytkowa elektrownia miały powstać galerie sztuki, kluby, sklepy......rozwiń całość

  Opal Property Developments, ta sama która budowała lofty "u Scheiblera". Na terenach Tymienieckiego 3/5 gdzie mieści się zabytkowa elektrownia miały powstać galerie sztuki, kluby, sklepy... Wszystko pięknie na wizualizacjach, a realnie dupa...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tacy z nich Austalijczycy jak i Amerykanie z tych, którzy przyjeżdżają odbierać wyremontowane

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  domy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Małe sprostowanie

  tutejszy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 1

  Załączona do artykułu fotografia NIE PRZEDSTAWIA tytułowej przędzalni cienkoprzędnej. Niemniej jednak skandalem jest że oba obiekty od lat przedstawiają opłakany stan techniczny, a władze miasta...rozwiń całość

  Załączona do artykułu fotografia NIE PRZEDSTAWIA tytułowej przędzalni cienkoprzędnej. Niemniej jednak skandalem jest że oba obiekty od lat przedstawiają opłakany stan techniczny, a władze miasta pozbywszy się onegdaj problemu niespiesznie przymierzają się do ich odzyskania. W tym przypadku nie popisali się także poprzedni włodarze miasta: wyprzedaż takich "perełek" powinna odbywać się warunkowo - kupujesz, nie wywiązujesz się z przedstawionego projektu zagospodarowania, doprowadzasz do dewastacji - nieruchomość wraca do poprzedniego właściciela. Kwestia odpowiedniego zredagowania umów. Znam obiekty które oczekują "lepszych czasów" pod nowym prywatnym zarządem, ale są strzeżone i konserwowane - jak widać można.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo

  Łdz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Zapisy warunkowe, jakie proponujesz mają jedną wadę: są niezgodne z prawem i przez to nieskuteczne.
  Nie możesz sprzedać sąsiadowi samochodu pod warunkiem, że będzie jeździł w krawacie.

  Co do...rozwiń całość

  Zapisy warunkowe, jakie proponujesz mają jedną wadę: są niezgodne z prawem i przez to nieskuteczne.
  Nie możesz sprzedać sąsiadowi samochodu pod warunkiem, że będzie jeździł w krawacie.

  Co do samej sprzedaży - od lat mamy sytuację patową. Nowy właściciel nie chciał restaurować zabytków, tylko wyczyścić teren i wybudować hipermarket. Oczywiście nic na piśmie ;-) Tylko, że ten plan się nie powiódł (poniekąd to sukces poprzednich władz), a nieruchomość leżała odłogiem.

  Łatwo jest oczywiście mówić, że należało wybrać lepszego kupca. Tylko lepszy kupiec nie przyjdzie na taki obiekt! Czemu? Brak jasnych perspektyw. Mętna woda. Może coś się wyburzy, a może i nie. Może będzie "wuzetka" na mieszkaniówkę, a może na obiekt handlowy ...a może na niezwykle dochodowy trawnik.
  Dlatego za takie geszefty biorą się tacy geszefciarze.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego ?

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dlaczego inne firmy, spoza Łodzi potrafią budować, rewitalizować w Łodzi !!?!? Natomiast, łódzkie czekają na mannę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co dlaczego?

  Łdz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Spróbuj trzymać się tematu. Popracuj też nad interpunkcją.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proszę podać nazwę spółki

  Zorro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26

  Pani dziennikarko, a dlaczego nie podałaś nazwy spółki, która jest właścicielem tej fabryki?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przyganial kociol garnkowi

  forest gump (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 18

  Panie Zorro , a czemus nie podpisal sie Pan swoimi pelnymi personaliami? Przy okazji , Pani Jolanto , chcialem zwrocic uwage , ze "odebrac " mozna cos , co sie wczesniej komus dalo , natomiast...rozwiń całość

  Panie Zorro , a czemus nie podpisal sie Pan swoimi pelnymi personaliami? Przy okazji , Pani Jolanto , chcialem zwrocic uwage , ze "odebrac " mozna cos , co sie wczesniej komus dalo , natomiast cudza wlasnosc mozna probowac zabrac.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To, co się dało,

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  jest obwarowane przepisami. I terminem.

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny