Nasza Loteria

"Fabryka muchołapek" w Teatrze Nowym w Łodzi. Prapremiera 13 października

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Lucyna Szierok podczas próby przedstawienia "Fabryka muchołapek" w Teatrze Nowym.
Lucyna Szierok podczas próby przedstawienia "Fabryka muchołapek" w Teatrze Nowym. Krzysztof Szymczak
W łódzkim Teatrze Nowym premiera „Fabryki muchołapek”.

Rozprawa sądowa pośród dekoracji złożonej z rusztowań, klatek, w towarzystwie chóru świadków z zaświatów. Tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony lecz pełen zapału adwokat. I bohater procesu, który nigdy się nie odbył - Przewodniczący Starszeństwa Żydów w getcie w Łodzi, Chaim Rumkowski. W najbliższy piątek w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka odbędzie się prapremiera spektaklu „Fabryka muchołapek” Andrzeja Barta w reżyserii autora.

- Chaim Rumkowski to jedna z najbardziej kontrowersyjnych osobowości dwudziestego wieku - podkreśla Andrzej Bart. - Przymierzałem się przez wiele lat do opowiedzenia o tej postaci i najpierw napisałem książkę, następnie zrealizowałem słuchowisko radiowe, teraz jest teatr, a przygotowuję się do filmu.

Andrzej Bart sam przygotował sceniczną adaptację swojej głośnej powieści. Za wspomniane słuchowisko Teatru Polskiego Radia, w tym roku, na XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz słuchowiska radiowego będący adaptacją dzieła literackiego. Scenografię przygotowała Natalia Kitamikado, uczennica Borisa Kudlički. Autorką kostiumów jest Anna Sitkowska. W spektaklu występują: Barbara Dembińska, Maria Gładkowska, Malwina Irek, Jolanta Jackowska, Magdalena Kaszewska, Agnieszka Korzeniowska, Mirosława Olbińska, Aleksandra Posielężna, Katarzyna Żuk, Hanna Molenda (gościnnie), Lucyna Szierok (gościnnie), Paweł Audykowski, Wojciech Bartoszek, Przemysław Dąbrowski, Wojciech Droszczyński, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski, Konrad Michalak, Piotr Seweryński, Bartosz Turzyński, Lena Ledoff (gościnnie), Bogumił Antczak (gościnnie), Jakub Kryształ (gościnnie). Widowisko w Dużej Sali Teatru Nowego trwa dwie godziny trzydzieści minut.

**Zobacz też:

Teatr Nowy w Łodzi. Spektakl „Fabryka muchołapek” jako teatralny prestage

**

Wydarzeniom na scenie - procesowi nad Chaimem Rumkowskim, w którym biorą udział widzowie - towarzyszą projekcje filmowe, m.in. z udziałem świadków wydarzeń z okresu II wojny światowej i istnienia getta w Łodzi.

Książka „Fabryka muchołapek” ukazała się w 2008 roku. Znalazła się w finale Nagrody Nike 2009, była nominowana również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 i Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2009.

Jak przyznaje Andrzej Bart, teatralna adaptacja powieści powstała na podstawie scenariusza filmowego, który jest gotowy od kilku lat. - O Rumkowskim i związanych z nim historiach po raz pierwszy usłyszałem jako dziecko. Powieść napisałem jako dojrzały człowiek. I wyrok, który w niej zapada, jest moim zdaniem - podkreślał pisarz.

Grupa widzów miała szansę zobaczyć „Fabrykę muchołapek” w maju w formie tzw. prestage’u. Niemało się jednak miało od tamtego czasu w przedstawieniu zmienić...

ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA: Dzień Nauczyciela życzenia, życzenia Dzień Nauczyciela
WIERSZYKI NA DZIEŃ NAUCZYCIELA 2017. DZIEŃ NAUCZYCIELA: WIERSZE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz Sowa
Teatr Nowy w Łodzi i kawałek historii cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,od-jutra-na-nowo,58783156
T
Tomasz Sowa
Teatr Nowy w Łodzi i kawałek historii cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,od-jutra-na-nowo,58783156
a
artysta
Czy asystentka zmieniła zioła bo nadal pracuje ?
M
Marta saler
Szczerze jeszcze czegoś takiego nie widziałam! Teatr Nowy przechodzi sam siebie. Jakbym napisała, ze jest to teatr amatorski obraziłabym amatorów. Tak ważny temat, tak przerażająca historia, spowodowała wyrzuty sumienia widowni, ze zasypiają w trakcie tej marnej realizacji. A wina jest następująca brak reżyserii, brak aktorstwa, jedyna pochwała ze aktorzy nauczyli się tekstu. To powód pustych widowni na spektaklach po premierowych. Może czas zająć się Nowym. Koniec z tym ze Teatr jest prywatną areną bankietową dla urzędu! Koniec z tym! Marne sztuki, smutne farsidla, aktorzy z długami z Warszawy a teraz fundacja z Krzysztofem Maternà na czele i ekipa z Krakowa, która będzie czytać poezje?! Dlaczego Łódź finansuje ten teatr skoro więcej jest przyjezdnych artystów niż łódzkich? Może jakaś koalicja miast. Łódź finansuje artystów z Warszawy i Krakowa, za swoje pieniądze. Czy ktoś się wreszcie tym zajmie?
m
miratpl
Bardzo fajna sztuka, polecam
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki