Fabryka Nowej Energii czyli stopniowa dekarbonizacja łódzkiego systemu ciepłowniczego

Artykuł sponsorowany
Veolia Energia Łódź, producent i dostawca ciepła systemowego dla Łodzi, od wielu lat prowadzi działania optymalizujące firmę w obszarze technologicznym i organizacyjnym. Przedsiębiorstwo podejmuje działania mające na celu zapewnienie efektywnego funkcjonowania w zmieniających się warunkach rynkowych. Jednym z kluczowych elementów strategii Veolii Energii Łódź jest stopniowa dywersyfikacja paliw stosowanych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji.

Veolia Energia Łódź jest kluczowym przedsiębiorstwem w infrastrukturze Łodzi, zapewniającym zaopatrzenie miasta w ciepło systemowe, które dostarcza do budynków mieszkalnych, zakładów pracy i instytucji publicznych, w tym do placówek służby zdrowia i oświatowych. Zarząd odpowiedzialnie podchodząc do zarządzania Spółką nie tylko dąży do osiągania pozytywnych rezultatów z bieżącej działalności, ale również do zapewnienia rozwoju firmy w przyszłości. Spółka zmienia się zarówno pod względem technologicznym, jak i organizacyjnym.

- Uwarunkowania lokalnego rynku ciepła, zmieniające się wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz konieczność zapewnienia konkurencyjności ekologicznej ciepła systemowego, mobilizują Spółkę do realizowania działań mających na celu stopniowe odejście od spalania węgla na rzecz projektów w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym - mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolia Energia Łódź.

Veolia Energia Łódź zgodnie z misją i strategią Grupy Veolia, mając na uwadze wyzwania środowiskowe, jakie są stawiane przed sektorem energetycznym, konsekwentnie realizuje swoją strategię przyjętą w 2009 roku
i potwierdzoną w 2018 roku. Zakłada ona stopniową dekarbonizację łódzkiego systemu ciepłowniczego
i wykorzystanie paliw alternatywnych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w łódzkich elektrociepłowniach.

W ramach strategii Veolii Energii Łódź w 2011 roku w elektrociepłowni EC4 uruchomiona została instalacja biomasowa wykorzystująca biomasę pochodzenia rolnego oraz odpady z przemysłu drzewnego jako paliwo do produkcji energii. W 2015 roku z uwagi na między innymi względy środowiskowe i zmieniający się lokalny rynek ciepła, została wyłączona z eksploatacji elektrociepłownia EC2. W celu ograniczenia zużycia paliw Veolia Energia Łódź systematycznie inwestuje również w rozwój i modernizację sieci ciepłowniczej – jednej z największych w Polsce. Ma to na celu ograniczenie możliwości występowania awarii oraz ograniczenie strat na przesyle ciepła, co ma też przełożenie na redukcję emisji CO2. Do 2022 roku zostanie wymienione ponad 10% sieci ciepłowniczej (tj. około 90 km), która dzisiaj liczy ponad 820 km.

W nawiązaniu do wyzwań środowiskowych, ogłoszonych przez Prezydent Miasta Łodzi, 3 stycznia br. w „Ekopakcie dla Łodzi”, Veolia rozważa różne warianty produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej dla miasta, dzięki którym z jednej strony będzie możliwe systematyczne ograniczanie spalania węgla w łódzkich elektrociepłowniach, a z drugiej osiąganie znaczących ograniczeń emisji CO2.

Nasza misja „Odnawiamy zasoby świata” opiera się na wizji świata, w którym nie marnuje się zasobów
i wykorzystuje się je w sposób zrównoważony. Odpady również mają wartość, a kiedy są ponownie wykorzystywane
i efektywnie zarządzane, są przyjaznym dla środowiska źródłem energii.

W obecnych warunkach rosnących problemów związanych z gospodarką odpadami Veolia przygotowuje projekt rozbudowy elektrociepłowni EC4 o Zakład Odzysku Energii (ZOE) na paliwo alternatywne, tzw. pre-RDF (skrót od ang. Refuse Derived Fuel). Pre-RDF obok biomasy dla elektrociepłowni będzie stanowić zamiennik węgla kamiennego. Wykorzystanie pre-RDF, czyli frakcji resztkowej powstałej w procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, tzw. frakcji kalorycznej, której nie można składować, uzupełni miks paliwowy, z którego będzie mogła korzystać elektrociepłownia w procesie odchodzenia od spalania węgla. Projekt instalacji (ZOE) odzyskującej energię z pre-RDF, przełoży się zarówno na korzyści środowiskowe, jak i społeczne związane m.in. z ograniczeniem ilości składowanych odpadów.

Zakłady Odzysku Energii to instalacje, które są nowoczesne i solidne na całym świecie. Prawie 500 z nich działa
w Europie. Odzyskują ciepło i energię elektryczną z prawie 100 milionów ton odpadów. Veolia jest światowym liderem w odzyskiwaniu ciepła i energii elektrycznej z odpadów. Obsługuje 63 instalacje na całym świecie, odzyskując energię z prawie 11 milionów ton odpadów komunalnych rocznie.

Dywersyfikacja paliwowa w Veolii Energii Łódź obejmie również w przyszłości zastąpienie węgla gazem, biomasą
w postaci tzw. czarnego peletu oraz wdrażanie innych ekologicznych rozwiązań w celu zmniejszenia śladu węglowego.

Wszystkie projekty w ramach Fabryki Nowej Energii, dzięki którym w procesie produkcji energii ograniczone zostanie wykorzystanie węgla, pozwolą uzyskać rzeczywiste efekty środowiskowe dekarbonizacji. Zagwarantuje to spełnienie wymagań środowiskowych i poprawi efektywność zarządzanych instalacji i urządzeń, a ponadto pozwoli optymalizować koszty funkcjonowania firmy dla zapewnienia cen ciepła akceptowalnych przez klientów w Łodzi.
Ponadto Zakład Odzysku Energii przyczyni się do rozwiązania problemów gospodarki odpadami w Łodzi
i województwie.

***
Veolia Energia Łódź jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, którego podstawową działalnością jest wytwarzanie ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządzanie, drugą co do wielkości, siecią ciepłowniczą w Polsce. Veolia Energia Łódź kontynuuje ponad 110-letnią historię łódzkiej energetyki, będąc uznanym partnerem miasta i wpisując się w rozwój jego infrastruktury. Spółka, realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju grupy, tworzy i wdraża innowacyjne rozwiązania efektywne energetycznie, optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych.
Veolia dostarcza ciepło systemowe dla około 60 proc. łódzkich odbiorców. Zaopatruje w ciepło największe inwestycje w mieście, w tym zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe i usługowe.
www.energiadlalodzi.pl
***
Grupa Veolia w Polsce od ponad 20 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów. Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej, zapewnia najwyższą jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.
Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4 300 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 86 miastach, w 44 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne.
www.veolia.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3