Nasza Loteria

Fabryka Nowej Energii czyli stopniowa dekarbonizacja łódzkiego systemu ciepłowniczego

Artykuł sponsorowany
Veolia Energia Łódź, producent i dostawca ciepła systemowego dla Łodzi, od wielu lat prowadzi działania optymalizujące firmę w obszarze technologicznym i organizacyjnym. Przedsiębiorstwo podejmuje działania mające na celu zapewnienie efektywnego funkcjonowania w zmieniających się warunkach rynkowych. Jednym z kluczowych elementów strategii Veolii Energii Łódź jest stopniowa dywersyfikacja paliw stosowanych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji.

Veolia Energia Łódź jest kluczowym przedsiębiorstwem w infrastrukturze Łodzi, zapewniającym zaopatrzenie miasta w ciepło systemowe, które dostarcza do budynków mieszkalnych, zakładów pracy i instytucji publicznych, w tym do placówek służby zdrowia i oświatowych. Zarząd odpowiedzialnie podchodząc do zarządzania Spółką nie tylko dąży do osiągania pozytywnych rezultatów z bieżącej działalności, ale również do zapewnienia rozwoju firmy w przyszłości. Spółka zmienia się zarówno pod względem technologicznym, jak i organizacyjnym.

- Uwarunkowania lokalnego rynku ciepła, zmieniające się wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz konieczność zapewnienia konkurencyjności ekologicznej ciepła systemowego, mobilizują Spółkę do realizowania działań mających na celu stopniowe odejście od spalania węgla na rzecz projektów w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym - mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolia Energia Łódź.

Veolia Energia Łódź zgodnie z misją i strategią Grupy Veolia, mając na uwadze wyzwania środowiskowe, jakie są stawiane przed sektorem energetycznym, konsekwentnie realizuje swoją strategię przyjętą w 2009 roku
i potwierdzoną w 2018 roku. Zakłada ona stopniową dekarbonizację łódzkiego systemu ciepłowniczego
i wykorzystanie paliw alternatywnych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w łódzkich elektrociepłowniach.

W ramach strategii Veolii Energii Łódź w 2011 roku w elektrociepłowni EC4 uruchomiona została instalacja biomasowa wykorzystująca biomasę pochodzenia rolnego oraz odpady z przemysłu drzewnego jako paliwo do produkcji energii. W 2015 roku z uwagi na między innymi względy środowiskowe i zmieniający się lokalny rynek ciepła, została wyłączona z eksploatacji elektrociepłownia EC2. W celu ograniczenia zużycia paliw Veolia Energia Łódź systematycznie inwestuje również w rozwój i modernizację sieci ciepłowniczej – jednej z największych w Polsce. Ma to na celu ograniczenie możliwości występowania awarii oraz ograniczenie strat na przesyle ciepła, co ma też przełożenie na redukcję emisji CO2. Do 2022 roku zostanie wymienione ponad 10% sieci ciepłowniczej (tj. około 90 km), która dzisiaj liczy ponad 820 km.

W nawiązaniu do wyzwań środowiskowych, ogłoszonych przez Prezydent Miasta Łodzi, 3 stycznia br. w „Ekopakcie dla Łodzi”, Veolia rozważa różne warianty produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej dla miasta, dzięki którym z jednej strony będzie możliwe systematyczne ograniczanie spalania węgla w łódzkich elektrociepłowniach, a z drugiej osiąganie znaczących ograniczeń emisji CO2.

Nasza misja „Odnawiamy zasoby świata” opiera się na wizji świata, w którym nie marnuje się zasobów
i wykorzystuje się je w sposób zrównoważony. Odpady również mają wartość, a kiedy są ponownie wykorzystywane
i efektywnie zarządzane, są przyjaznym dla środowiska źródłem energii.

W obecnych warunkach rosnących problemów związanych z gospodarką odpadami Veolia przygotowuje projekt rozbudowy elektrociepłowni EC4 o Zakład Odzysku Energii (ZOE) na paliwo alternatywne, tzw. pre-RDF (skrót od ang. Refuse Derived Fuel). Pre-RDF obok biomasy dla elektrociepłowni będzie stanowić zamiennik węgla kamiennego. Wykorzystanie pre-RDF, czyli frakcji resztkowej powstałej w procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, tzw. frakcji kalorycznej, której nie można składować, uzupełni miks paliwowy, z którego będzie mogła korzystać elektrociepłownia w procesie odchodzenia od spalania węgla. Projekt instalacji (ZOE) odzyskującej energię z pre-RDF, przełoży się zarówno na korzyści środowiskowe, jak i społeczne związane m.in. z ograniczeniem ilości składowanych odpadów.

Zakłady Odzysku Energii to instalacje, które są nowoczesne i solidne na całym świecie. Prawie 500 z nich działa
w Europie. Odzyskują ciepło i energię elektryczną z prawie 100 milionów ton odpadów. Veolia jest światowym liderem w odzyskiwaniu ciepła i energii elektrycznej z odpadów. Obsługuje 63 instalacje na całym świecie, odzyskując energię z prawie 11 milionów ton odpadów komunalnych rocznie.

Dywersyfikacja paliwowa w Veolii Energii Łódź obejmie również w przyszłości zastąpienie węgla gazem, biomasą
w postaci tzw. czarnego peletu oraz wdrażanie innych ekologicznych rozwiązań w celu zmniejszenia śladu węglowego.

Wszystkie projekty w ramach Fabryki Nowej Energii, dzięki którym w procesie produkcji energii ograniczone zostanie wykorzystanie węgla, pozwolą uzyskać rzeczywiste efekty środowiskowe dekarbonizacji. Zagwarantuje to spełnienie wymagań środowiskowych i poprawi efektywność zarządzanych instalacji i urządzeń, a ponadto pozwoli optymalizować koszty funkcjonowania firmy dla zapewnienia cen ciepła akceptowalnych przez klientów w Łodzi.
Ponadto Zakład Odzysku Energii przyczyni się do rozwiązania problemów gospodarki odpadami w Łodzi
i województwie.

***
Veolia Energia Łódź jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, którego podstawową działalnością jest wytwarzanie ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządzanie, drugą co do wielkości, siecią ciepłowniczą w Polsce. Veolia Energia Łódź kontynuuje ponad 110-letnią historię łódzkiej energetyki, będąc uznanym partnerem miasta i wpisując się w rozwój jego infrastruktury. Spółka, realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju grupy, tworzy i wdraża innowacyjne rozwiązania efektywne energetycznie, optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych.
Veolia dostarcza ciepło systemowe dla około 60 proc. łódzkich odbiorców. Zaopatruje w ciepło największe inwestycje w mieście, w tym zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe i usługowe.
www.energiadlalodzi.pl
***
Grupa Veolia w Polsce od ponad 20 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów. Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej, zapewnia najwyższą jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.
Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4 300 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 86 miastach, w 44 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne.
www.veolia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki