Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki śmiertelnie przerażają zwierzęta. Jak chronić naszych pupili przed głośnymi wybuchami? Wolontariuszka odpowiada

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Psy są śmiertelnie przerażone!
Psy są śmiertelnie przerażone! Fot. 123rf
Te dni są dla ludzi czasem radości, ale dla zwierzaków - udręki i cierpień. Fajerwerki są nieodłącznym elementem Sylwestra, i każdego roku na niebie pojawiają się w bardzo dużej ilości. Ale to dla nas jest wspaniałym efektem wizualnym, dla zwierzęta czymś przerażającym. Zapytaliśmy wolontariuszkę z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, jak zmniejszyć stres naszych pupili w tę ciężką dla nich noc.

Wystrzały sztucznych ogni na przestrzeni wieków stały się atrakcją silnie związaną z nadejściem Nowego Roku. Choć kolorowe błyski na niebie mogą cieszyć oko, to towarzyszące im huki stanowią utrapienie dla zwierząt i ich właścicieli. Co można zrobić, żeby przygotować psa czy kota, który się boi, do takich wystrzałów?

Wolontariuszka podpowiada, jak chronić zwierzęta

W rozmowie z naszym portalem, wolontariuszka z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt - Klekusiowo podkreśla, że przygotowując swojego pupila do Sylwestra, nie powinniśmy pokazywać że nadchodząca sytacja będzie negatywna.

"Zwierzę trzeba uspokajać w taki sposób, aby nie czuło, że coś jest nie tak. Przytulanie, głaskanie i okrywanie kocem może jeszcze bardziej potęgować strach. Nie należy zbytnio ingerować w to, jak nasz pupil chce spędzić tą noc. Powinno się obserwować zwierzaka i podchodzić odpowiednio do jego zachowania" - mówi wolontariuszka z Klekusiowa.

Co robić, aby uspokoić zwierzęta domowe w sylwestrową noc?

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Klekusiowo opublikował na swoim profilu na Facebooku kilka istotnych wskazówek, co robić, aby nasi pupile lepiej znosiły huk wywoływany przez wybuchające na niebie fajerwerki. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest uspokojenie naszego pupila farmakologicznie. Na to, niestety, jest już za późno.

"Na tą chwilę jest już za późno aby zwierzaka uspokoić farmakologicznie. Zwykle, takie uspokajanie zwierzęcia zaczyna się około tygodnia przed apogeum" - mówi behawiorystka.

Innym sposobem jest jak największe wyciszenie domu, oraz zasłonięcie okien, aby huki i rozbłyski nie wzbudzały wśród naszych zwierząt niepokoju. Warto włączyć głośniej radio lub telewizor, aby w jak największym stopniu zminimalizować bodźce dochodzące z zewnątrz.

Jak fajerwerki wpływają na zwierzęta?

Większość zwierząt zarówno dzikich jak i domowych słyszy dźwięki o znacznie szerszym zakresie częstotliwości niż człowiek, dlatego wybuchy fajerwerków są dla nich szczególnie stresujące i niewyobrażalnie głośne. Petardy są więc dla nich niemalże jak wybuchy bomb z bliskiej odległości, a rozbłyski świetlne wywołują w nich panikę i strach.

Próba ucieczki często jest dla nich doświadczeniem kończącym się śmiercią. Ptaki podczas zrywania się do lotu często uderzają w przeszkody i budynki, a wybuchy potrafią doprowadzić u nich do ataku serca, co kończy się śmiercią zwierzęcia. Sarny, dziki czy jelenie często podczas ucieczki wpadają pod koła samochodów. Warto pamiętać o tym, kiedy sięgamy po zapalniczkę w celu odpalenia fajerwerków.

od 16 lat

Artykuł ukazał się pierowtnie w grudniu 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Fajerwerki śmiertelnie przerażają zwierzęta. Jak chronić naszych pupili przed głośnymi wybuchami? Wolontariuszka odpowiada - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki