Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Romantyk sportu: Dziewiątka wspaniałych

Marek Łopiński
Mieczysław Szymajda i Wiesław Kmiecik
Mieczysław Szymajda i Wiesław Kmiecik
Felieton. Za kilka dni początek XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Jeśli koronawirus pozwoli zobaczymy sześcioro wspaniałych z naszego regionu.

Po raz drugi na igrzyskach wystąpi Karolina Bosiek, która wywalczyła aż cztery kwalifikacje olimpijskie. Planuje starty na 1000 m, 1500m, w drużynie i biegu masowym ze startu wspólnego.
Natalia Czerwonka wicemistrzyni olimpijska w drużynie Soczi 2014 wystartuje na czwartych igrzyskach, Vancouver 2010, PyeongChang 2018. Zawodniczka Areny Tomaszów pobiegnie na 1500 m i w drużynie.
Damian Żurek zadebiutuje na 500 i 1000 metrów. To już szósty wychowanek Pilicy Tomaszów, który dołączy do klubowych legend, Stanisławy Pietruszczak-Wąchały, Jana Jóźwika, Pawła Abratkiewicza, Jaromira Radke, Karoliny Bosiek.
W Pekinie wystartuje dwóch wychowanków trenera Mieczysława Szymajdy z Błyskawicy Domaniewice. Złoty i brązowy medalista Soczi 2014 Zbigniew Bródka po raz czwarty weźmie udział w igrzyskach, Vancouver 2010 short track, PyeongChang 2018. W stolicy Chin zaprezentuje się na koronnym dystansie 1500 m i w biegu masowym. W tej ostatniej konkurencji pobiegnie jego klubowy kolega, debiutant Artur Janicki.
W swojej popisowej konkurencji slalomie gigancie wystartuje łodzianka Magdalena Łuczak.
Natalia Czerwonka, Artur Janicki, Damian Żurek powiększą do 25 grono zimowych olimpijczyków naszego regionu. Pierwszym był hokeista ŁKS Władysław Król, uczestnik igrzysk Garmisch- Partenkirchen 1936.
Na swoje czwarte igrzyska pojechał trener kadry łyżwiarek szybkich Wiesław Kmiecik. Szkoleniowiec panczenistów Albertville 1992, Lillehammer 1994, Soczi 2014 (złoto Zbigniewa Bródki, brąz drużyny). Współtwórca potęgi łyżwiarstwa w Pilicy Tomaszów, wychowawca wielu mistrzów kraju i kilku olimpijczyków.
Na czwarte igrzyska wybrała się Sylwia Nowak-Trębacka. Drugi raz w roli trenerki pary tanecznej Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa. Mistrzowie świata juniorów w tańcach na lodzie Sylwia Nowak i Sebastian Kolasiński tańczyli w Nagano 1998 i Salt Lake City 2002.
Trudny do poprawienia rekord udziału w igrzyskach ustanowił łódzki duchowny ksiądz Edward Pleń, salezjanin, Krajowy Duszpasterz Sportowców. Towarzyszy olimpijczykom dziesiąty raz. Na co dzień sprawuje posługę w parafii Świętej Teresy przy ul. Kopcińskiego 1/3.
Wielki zaszczyt spotkał Natalię Czerwonko i Zbigniewa Bródkę, podczas uroczystości otwarcia igrzysk będą chorążymi plskiej ekipy.
Zdobywcy medali powiększą grono podopiecznych ZUS. Medaliści olimpijscy po ukończeniu 40 lat, zakończeniu sportowej kariery, otrzymują dożywotnią emeryturę olimpijską w wysokości 3657,52 złotych netto. Żyć, nie umierać.
P.S. Historyczne dane pochodzą z wydanego pod patronatem Mieczysława Nowickiego epokowego dzieła Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi, „Olimpijczycy Łodzi i regionu Paryż 1924 - Rio 2016”, autorstwa redaktorów Dziennika Łódzkiego, Marka Kondraciuka, kawalera Złotego Pióra dla najlepszego dziennikarza sportowego Polski i Marka Łopińskiego. ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki