Festiwal Brave Kids i plany Teatru Pinokio [ZDJĘCIA]

  Festiwal Brave Kids i plany Teatru Pinokio [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Cyrkowy namiot w Ogrodzie Botanicznym będzie miejscem premierowego pokazu "Pippi Pończoszanki", spektaklu Teatru "Pinokio"
  1/13
  przejdź do galerii

  Cyrkowy namiot w Ogrodzie Botanicznym będzie miejscem premierowego pokazu "Pippi Pończoszanki", spektaklu Teatru "Pinokio" i cyrkowców z grupy Carnival. ©Łukasz Kasprzak

  Cyrkowy namiot w Ogrodzie Botanicznym będzie miejscem premierowego pokazu "Pippi Pończoszanki", spektaklu który powstaje wspólnymi siłami łódzkiego Teatru "Pinokio" i cyrkowców z grupy Carnival. Spektaklowi będzie towarzyszyła muzyka grana na żywo, napisana przez Piotra Klimka.
  - Cyrkowcy będą pojawiać się w roli aktorów, a aktorzy będą mogli popisać się nowymi kuglarskimi umiejętnościami - zapowiada Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru "Pinokio". - Mamy nadzieję na fajną zabawę z dzieciakami, mimo iż będziemy mówić na poważny temat: o samotności dziecka.

  Stworzona przez Astrid Lindgren postać Pippi, najsilniejszej dziewczynki na świecie, która zmaga się ze światem dorosłych, pojawi się w Łodzi już 6 lipca.
  Do końca sierpnia spektakl będzie prezentowany objazdowo w województwie łódzkim. Druga premiera odbędzie się w Warszawie, gdyż "Pippi" powstaje dzięki zaangażowaniu Instytutu Teatralnego i w ramach projektu "Teatr Polska". A co nas czeka w nowym sezonie?

  Na wrzesień zaplanowana jest premiera "Koraliny" na podstawie powieści Neila Gaimana. Spektakl wyreżyseruje Karolina Maciejaszek. Młoda reżyserka asystowała Jerzemu Jarockiemu i Pawłowi Miśkiewiczowi, a debiutowała "Woyzeckiem" Buchnera w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Scenografię do "Koraliny" przygotuje Anna Hadaj.

  Z końcem roku rozpoczną się próby do "Księgi dżungli" w reż. Przemysława Jaszczaka.

  - Przemek dopiero wkracza w świat teatru, choć nie będzie to jego debiut. Ambicją i aspiracją "Pinokia" jest umożliwiać młodym ludziom realizację ich wymarzonych tematów oraz korzystać z energii, jaką ze sobą wnoszą - mówi Konrad Dworakowski. - Miniony sezon pokazał nam, że plany na nowy sezon, które snujemy przed wakacjami, często trzeba weryfikować z powodów budżetowych. Pokazał też, że można pozyskać środki, nawet jeśli dana pozycja ma być pozarepertuarową. O takie środki też będziemy aplikować.

  W listopadzie odbędzie się koncert piosenek na podstawie wierszy dla dzieci Juliana Tuwima z muzyką Piotra Nazaruka, które ukażą się także na płycie. Z kolei dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury w październiku i listopadzie odbędzie się cykl pięciu koncertów w ramach Sceny Muzycznej "Drewniane Ucho". Na pewno wystąpi zespół Dacha Bracha oraz Wielki Chór Małej Chorei. W planach jest realizacja spektaklu dla najmłodszych widzów w ramach Sceny Najnajowej. Będzie nad nim pracować znana z "Pokolorowanek" Honorata Mierzejewska-Mikosza.

  - To był jeden z wielu dobrych okresów dla "Pinokia" i bardzo intensywny - podsumowuje sezon Dworakowski. - Praca, którą włożyliśmy, była widoczna na zewnątrz. Ma to zapewne związek ze zmianami organizacyjnymi i nowymi ludźmi w teatrze, którzy przynieśli nowe spojrzenie. Z sukcesem zamknęliśmy eksperymentalny projekt, jakim była "Maszyna do opowiadania bajek", zaś Festiwal "Teatralna Karuzela", od teraz w formule konkursowej, powoli wyrasta na jedną z ciekawszych imprez dla dzieci i o dzieciach.

  A już w poniedziałek, w ramach Festiwalu Brave Kids, po raz pierwszy w Łodzi spotkają się młodzi artyści z Gruzji, Laosu, Rumunii i Izraela. 26 czerwca będzie można ich oglądać w indywidualnych pokazach, w których zaprezentują tradycyjne elementy swych kultur, rytuałów i... pogańskich obrzędów. Poza tym, wymieniając się doświadczeniami, pod opieką instruktorów będą pracować nad częścią wspólnego spektaklu. Efekty pracy poznamy 6 lipca w Ogrodzie Botanicznym. Dzięki zaangażowaniu "Pinokia", dziećmi opiekują się łódzkie rodziny.

  Po pokazie młodzi artyści pojadą do Wrocławia na finał Festiwalu Brave Kids, gdzie spotkają się z dziećmi z pozostałych dziesięciu krajów.

  To był intensywny sezon w "Pinokiu", ale kolejny zapowiada się równie interesująco

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo