- Zdajemy sobie sprawę, że festiwal filmowy to oprócz problemowych sekcji także hity. Dlatego zapowiadamy i takie głośne tytuły, których jeszcze w Polsce nie pokazywano, w naszym programie. Nie o wyścig na pierwszeństwo z innymi festiwalami nam jednak chodzi, ale o pokazywanie dobrych obrazów - podkreśla Krzysztof Spór, dyrektor programowy Forum Kina Europejskiego Cinergia.
Jako festiwalowe przeboje organizatorzy wydarzenia zapowiadają m.in. najnowszy obraz Xaviera Dolana „Matthias i Maxime”, który zachwycił krytyków na tegorocznym festiwalu w Cannes. Kolejny tytuł to kontrowersyjny „Malowany ptak” Vaclava Marhoula na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego (czeski kandydat do Oscara). Widzowie zobaczą też hiszpańską animację „Bunuel w labiryncie żółwi”, poetycki obraz Roya Anderssona „O nieskończoności” oraz „Tommaso” Abela Ferrary z Willemem Daffoe w roli głównej.
Kolejny zagranicznym gościem festiwalu (obok irlandzkiego reżysera Lenny’ego Abrahamsona) będzie czeska dokumentalistka Jana Ševčíková, która za swój ostatni film „Oprzyj drabinę o niebo” została nagrodzona Czeskim Lwem. - Podczas festiwalu zorganizujemy pierwszą w Polsce retrospektywę jej twórczości - zapewnia Anna Serdiukow, dyrektor programowa Cinergii.
Mocne tytuły - m.in. brazylijski „Bacurau” w reżyserii Klebera Mendonçy Filho i Juliano Dornellesa oraz brytyjskie produkcje „Przynęta” w reż. Marka Jenkina i „Ray & Liz” w reż. Richarda Billinghama - pojawią się w sekcji Nowe horyzonty współczesnego kina, zorganizowanej we współpracy z festiwalem Nowe Horyzonty.
Nowe kino Izraela zostanie pokazane w sekcji Niepozorna szarża. - To przegląd debiutów młodych izraelskich twórców, ale nam te produkcje przede wszystkim wydały się bardzo różnorodne oraz bardzo dojrzałe - dodaje Anna Serdiukow.
Ciekawie zapowiada się debata Fundacji Ambitna Polska- „Modele finansowania kultury w Polsce”. „Szczególny nacisk zostanie położony na kwestie roli sektora przedsiębiorstw prywatnych we wspieraniu kultury i rozwoju nowych sposobów współpracy” - podkreślają pomysłodawcy. Wyjątkową propozycją jest sekcja VR jako nowe kino atrakcji, która przedstawi technologię umożliwiającą doświadczenie wirtualnej przestrzeni.
24. Forum Kina Europejskiego Cinergia potrwa od 22 do 30 listopada (kina Charlie i Helios). Organizatorzy zainwestowali w nowy system sprzedaży biletów. Akredytacje na festiwal będzie można kupić od 22 października (110 i 55 zł), a karnety - od 6 listopada (na 10 wejść - 70 zł, na 5 wejść - 40 zł), bilety trafią do sprzedaży 6 listopada (na pojedynczy seans - 14/16 zł).
Jak zapowiada wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski, w nowym roku budynek przy ul. Piotrkowskiej 203/205 ma być już w całości oddany we władanie Stowarzyszeniu „Łódź Filmowa”, co oznacza, że należące do niego Kino Charlie w końcu będzie mogło zagospodarować cały gmach. - Planujemy otworzenie 3-4 sal kinowych, mediateki, stanowisk do VR i inne atrakcje - mówi Sławomir Fijałkowski, szef kina Charlie i producent festiwalu Cinergia.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?