Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego rozpoczęty...

  Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego rozpoczęty [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego rozpoczęty [ZDJĘCIA]
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński

  Występ mającego łódzkie korzenie zespołu Alla Vienna, który stał się znany dzięki symfonicznym wykonaniom przebojów zespołu Queen, uświetnił w środę wieczorem w Muzeum Miasta Łodzi inaugurację XV Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.
  Tym razem zespół tworzony przez muzyków Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Świętokrzyskiej wykonał program "Wiedeńskie nastroje" złożony z najpiękniejszych i najpopularniejszych utworów Johanna Straussa, Gioacchino Rossiniego i Johanna Brahmsa. Salonowej muzyce, adekwatnej do wnętrz Pałacu Poznańskiego, towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa Kariny Sławińskiej, absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, zatytułowany "O ogrodzie".

  Każdy z dni XV Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Łodzi jest dedykowany innej placówce. Środa była dniem poświęconym łódzkiemu ogrodowi zoologicznemu. Powód to obchody 75-lecia jego istnienia. Z tej okazji odbyło się m.in. seminarium poświęcone roli ogrodu zoologicznego w dziedzinie ochrony przyrody.

  W Galerii-Kawiarni "Łódka" w Łódzkim Domu Kultury można oglądać wystawę "Ogród Włodzimierza Puchalskiego", na którą składają się zdjęcia udostępnione przez Muzeum Niepołomickiego oraz fotografie po digitalizacji przygotowane przez Lasy Polskie. Otwarta została też wystawa pokonkursowa "Zapomniane zakątki Łodzi i okolic. W poszukiwaniu dzikiej przyrody". Konkurs zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 8 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi, gdzie od środy trwają również warsztaty edukacji ekologicznej.

  Jednak główne wydarzenia programu festiwalu dopiero przed nami. Podczas pokazów konkursowych w kinie ŁDK (ul. Traugutta 18) będzie można ruszyć w polskie Tatry tropem niedźwiedziej mamy, podążyć z biegiem Dunaju i podglądać wyjątkowe momenty z życia 37 europejskich motyli i 29 ciem, żyjących w różnych ekosystemach. Przekonamy się też, że pozornie bezpieczna przemiana od kokonu do motyla wcale taką nie jest.

  Również w czwartek, w Ogrodzie Botanicznym o godz. 19, rozpocznie się koncert "Pamiętajcie o ogrodach", inspirowany twórczością Jonasza Kofty. Wystąpią w nim m.in. Elżbieta Adamiak, Lora Szafran, Krzysztof Napiórkowski i Artur Andrus, który koncert poprowadzi.

  Zdigitalizowane filmy z łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych będzie można obejrzeć podczas specjalnego pokazu w kinie Charlie. W programie znalazły się m.in. "Puszcza Białowieska" Włodzimierza Puchalskiego i "Kostka cukru" w reż. Jacka Bławuta. Pokaz będzie połączony z przypomnieniem osoby tragicznie zmarłego dyrektora "Oświatówki" Andrzeja Traczykowskiego.

  Piątek będzie okazją do poznania walorów Ziemi Łowickiej. Tego dnia odbędą się wycieczki do Pałacu w Nieborowie, parku w pobliskiej Arkadii i skansenu w Maurzycach. Z kolei w urzędzie gminy w Nieborowie otwarta zostanie wystawa zdjęć Pawła Wojtyczki "Mikroświat ogrodów". Dwie wystawy czekają na uczestników festiwalu w Łodzi: w Galerii Olimpijka (ul. Piotrkowska 132) "Sarnim tropem", a w Galerii Zarzewskiej (ul. Wandurskiego 4) "W Jeziorskowej dżungli".

  Główny konkurs zakończy w sobotę 15 czerwca o godzinie 18 gala wręczenia nagród w kinie ŁDK. Nazajutrz, ostatniego dnia festiwalu, odbędą się pokazy nagrodzonych filmów w kinie Charlie i w ŁDK, a także pokaz filmów przyrodniczych w kinie Muzeum Kinematografii. Wstęp na wymienione wydarzenia jest wolny.

  Patron festiwalu, Włodzimierz Puchalski - przyrodnik, myśliwy, fotograf, reżyser - to postać wciąż nieobecna w świadomości w takim stopniu, na jaki zasługuje. Jeszcze przed II wojną światową na taśmie 16 mm realizował on pierwsze filmy przyrodnicze, na których prezentował m.in. przebieg polowania na drapieżniki. Spopularyzował termin "bezkrwawe łowy", odnoszące się do fotografowania przyrody. Był m.in. leśniczym Puszczy Sandomierskiej, organizował krakowski Instytut Filmowy. W WFO pracował jako operator i reżyser. Zmarł w 1979 roku w trakcie wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego i tam został pochowany.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo