Festiwal Filmteractive: Film w nowym środowisku

  Festiwal Filmteractive: Film w nowym środowisku

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jacek Fedorowicz w kadrze z filmu "Sufferrosa" Dawida Marcinkowskiego, gościa festiwalu

  Jacek Fedorowicz w kadrze z filmu "Sufferrosa" Dawida Marcinkowskiego, gościa festiwalu ©Materiały prasowe

  Motywem przewodnim trzeciej edycji festiwalu Filmteractive, która rozpoczęła się w środę, w łódzkiej Szkole Filmowej, skupiającego się na innowacyjnych treściach audio-wideo, będzie tzw. "drugi ekran". Co kryje się pod tym hasłem?
  Jacek Fedorowicz w kadrze z filmu "Sufferrosa" Dawida Marcinkowskiego, gościa festiwalu

  Jacek Fedorowicz w kadrze z filmu "Sufferrosa" Dawida Marcinkowskiego, gościa festiwalu ©Materiały prasowe

  - Mówimy o nim, gdy oglądając film lub koncert uruchamiamy tablet lub telefon komórkowy i równolegle otrzymujemy dostęp do nowych treści, możemy dowiedzieć się czegoś o jego twórcy lub wykonawcy, kupić i ściągnąć on-line piosenkę, dowiedzieć się kto ten koncert w tym samym czasie ogląda i podzielić się komentarzami - mówi Olgierd Cygan z interaktywnej agencji reklamowej Digital One, która jest jednym z organizatorów festiwalu.
  - Chodzi o zachowania typowo internetowe, ale skorelowane z treściami, które pojawiają się na ekranie telewizora. Przede wszystkim pokazujemy w jaką stronę zmienia się film, jak on ewoluuje w starciu z internetem i technologiami mobilnymi.

  Efektem tego procesu było powstanie kilka lat temu idei filmu interaktywnego, w którym widz w pewnym stopniu może wpływać na akcję (oczywiście w zależności od pomysłowości i woli twórców takiego obrazu). O swoich dokonaniach na tym polu opowiedzą Dawid Marcinkowski i Kasia Kifert, czyli duet The Kissinger Twins, laureaci tegorocznych Webby Awards (nazywanych Oscarem internetu) w kategorii "najlepsze wideo interaktywne". Ich projekt "The Trip" to połączenie filmu interaktywnego, sztuki fotograficznej i koncept albumu nagranego przez Andrzeja Smolika. Fabuła opiera się zaś na mistyfikacji domniemanego lotu na Księżyc. Marcinkowski był już wcześniej gościem festiwalu - jako twórca pierwszego poważnego filmu interaktywnego "Sufferrosa", w którym zagrali m.in. Beata Tyszkiewicz, Ewa Szykulska, Jacek Fedorowicz i Michał Urbaniak.

  Filmteractive to dwa dni wypełnione prelekcjami, pokazami i spotkaniami. W tym roku, po zmianie formuły festiwalu, wydarzenia podzielone zostały na trzy piony: Konferencje, Market, Festiwal, aby każdy mógł łatwo znaleźć interesujące go zagadnienia.

  Nowością jest blok Filmteractive Market, w ramach którego ogłoszony został konkurs dla innowacyjnych projektów audio-wizualnych. Oceniało je grono specjalistów od filmów w nowych mediach i nowoczesnych rozwiązań, przedstawicieli funduszy filmowych i telewizji (m.in. niemieckiej ZDF). Z 35 projektów zgłoszonych z całej Europy powstała krótka lista ośmiu typów, które zostaną zaprezentowane w czwartek przed południem. Projekty walczą o nagrodę HBO w wysokości 10 tys. zł.

  - Nagroda ma wartość symboliczną, bo przecież różne są budżety projektów. Nam chodzi jednak i o to, że dzięki takiemu "marketowi" dociera się do osób, które mają wpływ na to, co dzieje się w tej branży. A kontakty są w dzisiejszych czasach zdecydowanie najważniejsze. I temu w dużej mierze ma służyć rozwój Filmteractive: pomocy twórcom, spotkaniom biznesu i osób zainteresowanych, które przyczynią się do realizowania ciekawych pomysłów - mówi Olgierd Cygan.

  Filmteractive udało się też nawiązać współpracę z innym wydarzeniami o podobnym charakterze, m.in. z Cross Video Days z Paryża. Od teraz projekty, które będą wchodzić na "krótką listę" i te nagrodzone, we Francji będą prezentowane w konkursach, omijając selekcję.

  - W tym roku Filmteractive ma zasięg prawdziwie europejski. Mamy wsparcie z programu "Przemysły kreatywne basenu Morza Bałtyckiego", a także gości i odwiedzających z tych właśnie krajów - zaznacza Cygan.

  Wśród prelegentów dwudniowej imprezy są m.in.: Alex Hryniewicz, producent w brytyjskiej Maverick TV, Yifat Fouchs, zarządzająca brytyjskim oddziałem Screenz Europe, Simon Staffans (Finlandia), twórca formatów dla Media City, Arsen Vesnin (Rosja), założyciel pierwszego rosyjskiego bloga o web design.

  Organizatorem festiwalu jest fundacja Media Klaster, założona przez łódzką "filmówkę", telewizję Toya, urzędy miasta i marszałkowski oraz firmy prywatne. Wstęp na niektóre wydarzenia jest wolny. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.filmteractive.eu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo