Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "KOLORY POLSKI" - przed nami kolejne koncerty

Izabella Mioduszewska
Izabella Mioduszewska
Trwa 23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Tym razem wydarzenie zagości w Przedborzu i Rogowie.

Festiwalowy koncert w Przedborzu odbędzie się w sobotę 16 lipca od godz. 19 w kościele św. Aleksego przy ul. Kościelnej.
Podczas wieczoru wystąpi zespół Affabre Concinui w składzie: Robert Hylla i Leszek Marciniak – kontratenory, Przemysław Czekała – tenor, Piotr Lewandowski – baryton, Piotr Dziurla i Artur Hoffmann – basy. Poznański sekstet wokalny działa już niemal 40 lat. Artyści są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich: Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego. Śpiewali w kilkudziesięciu krajach świata na trzech kontynentach, nagrali kilkanaście płyt. Najnowszy album ukazał się w ubiegłym roku – „Ad honorem Sancti Adalberti” to utwory współczesnej muzyki sakralnej skomponowane specjalnie dla Affabre Concinui.

W niedzielę zaś, od godz. 19 w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Leśnej w Rogowie, odbędzie się koncert „Brzmienie wschodu”.
Wystąpią: Hanna Turonek – flety, bambusy, hulusi i inne instrumenty aerofoniczne, śpiew; Paweł Betley – flety, gwizdek azjatycki, bęben; Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, fidele, śpiew; Marta Maślanka – cymbały; Iwona Rapacz – wiolonczela; Robert Siwak – bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne. Tatarzy to ludy tureckie z Europy wschodniej i północnej Azji. Ich muzyka stanowi połączenie elementów tureckich, mongolskich i ugrofińskich, zwłaszcza węgierskich.
Obecne w niej skale pentatoniczne świadczą zaś o pokrewieństwie z muzyką krajów tak odległych, jak Chiny czy Wietnam. Tematy zaczerpnięte ze starej pieśni tatarskiej zainspirowały Hannę Turonek i Pawła Betley, a ich współpraca zaowocowała albumem studyjnym „Yazcite”. Znalazły się na nim melodie pochodzące z okolic Kazania i Ufy, ale także melodie własne artystów inspirowane melodyką tatarską. Muzycy wyjaśniają, że nie należy wskazywać, do jakiego gatunku należą prezentowane utwory, gdyż panuje opinia, że w muzyce tatarskiej jest tyle stylów, ilu Tatarów rozsianych po świecie. Materiał muzyczny został zaaranżowany w nowoczesny sposób z zastosowaniem tradycyjnych instrumentów, wykorzystywanych nie tylko w muzyce tatarskiej, takich jak suka biłgorajska, kubyz (odmiana drumli), fidel płocka, lutnia arabska oud, lutnia perska tar, flety bambusowe z japońskiej wyspy Okinawa, zurna (instrument dęty) i inne.
Muzycy wykorzystują też instrumenty takie, jak… szklanka butelka po coca-coli, pokrywa z dykty na stół czy pęk kluczy. Hanna Turonek jest flecistką, solistką orkiestry Sinfonia Varsovia, wykonuje zarówno muzykę poważną, jak i lżejsze gatunki – nagrywała dla Michała Bajora, Anny Marii Jopek czy Natalii Kukulskiej. Koncertuje też w różnych składach kameralnych. Paweł Betley natomiast to multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, realizator dźwięku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki