Festiwal „Kolory Polski” zagra w Bełdowie i Żarnowie

Izabella Mioduszewska
Izabella Mioduszewska
Udostępnij:
Trwa 23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Przedsięwzięcie dotrze wraz z zespołami Erlendis Quartet oraz Wernyhora do kolejnych miast regionu.

Festiwal, którego znaczenie dla prezentowania żywej, klasowej muzyki w miejscach, do których zbyt często ona nie dociera, trudno przecenić, trwa przez całe wakacje i odbywa się w wyjątkowych przestrzeniach. Zazwyczaj są to zabytkowe kościoły i klasztory województwa łódzkiego, nie brakuje również wydarzeń plenerowych. Niezwykle atrakcyjnie – zarówno pod względem muzycznym, jak okoliczności, w jakich będą się odbywać – zapowiadają się również koncerty najbliższego weekendu. W sobotę 2 lipca od godz. 19 w koście le pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie wystąpi gitarowy Erlendis Quartet w składzie: Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz. Grupa powstała w 2013 roku w Poznaniu – „erlendis” w języku islandzkim oznacza „poza granicami”. Członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Międzynarodowe uznanie zdobyli dzięki znaczącym laurom konkursowym oraz licznym koncertom na całym świecie. Program, który kwartet przygotował na „Kolory Polski” to mieszanka popularnych utworów: od Mozarta po twórców XX wieku. Obok opracowań dzieł fortepianowych czy orkiestrowych zabrzmi również „Pejzaż kubański w deszczu” Kubańczyka Leo Brouwera, oryginalnie przeznaczone na kwartet gitarowy. Koncert Erlendis Quartet odbędzie się urokliwym kościele w Bełdowie – jednej z najstarszych i najważniejszych wsi na terenie gminy Aleksandrów Łódzki.
W niedzielę 3 lipca festiwal zawita do Żarnowa. W kościele pw. św. Mikołaja przy ul. Szkolnej, od godz. 18, zaprezentują się grupa Wernyhora oraz zespół śpiewaczy Krajka. W programie wieczoru znajdzie się muzyka wschodniego pogranicza Polski, głównie pieśni pochodzące z Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny. Będą to utwory pochodzące m.in. z zapisów Os kara Kolberga w autorskich aranżacjach muzyków zespołu Wernyhora. Ta trójka muzyków z Sanoka działa razem od roku 2019. Artyści występowali na najważniejszych festiwalach folkowych i world music w naszym kraju. Muzycy w ubiegłym roku wydali debiutancką płytę „Bojkowski głos Bieszczadu”, tego lata zaproponują drugą: „Toloka”. Wernyhora współpracuje z zespołem wokalnym Krajka, który działa od 2011 roku w Przemyślu, przy Związku Ukraińców w Polsce. Wokaliści podtrzymują tradycję śpiewu białego i wielogłosowego, stanowiącego pierwotny nurt ukraińskiego folkloru. Wykonują pieśni liryczne, ballady, pieśni obrzędowe oraz kozackie, a także ukraińskie kolędy. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
Szczegóły programu wydarzenia na stronie dzienniklodzki.pl/kolorypolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Nezznalek w Muzotoku - skrót 3 odcinka

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki