MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Komiksu 2022 w Łodzi program i bilety. MFKiG zaprasza 24 - 25 września 2022. W weekend 33. edycja Festiwalu Komiksu i Gier

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Festiwal Komiksu w Łodzi już w ten weekend.
Festiwal Komiksu w Łodzi już w ten weekend. Grzegorz Gałasiński
Już 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier odbędzie się 24 i 25 września w łódzkiej Atlas Arenie. Organizatorzy - EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur" - zapowiadają rozmaite atrakcje i wielu gości.

Festiwal Komiksu w Łodzi już w ten weekend

Na największą gwiazdę wrześniowej imprezy zapowiadany jest twórca ilustracji do plakatu festiwalu, Kim Jung Gi – artysta podziwiany przez rzesze grafików na całym świecie, posiadający zagorzałych fanów w Korei, Japonii, Chinach, Europie oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Jego talent, umiejętności i niezwykła pamięć, dzięki której potrafi narysować wszystko co zobaczy sprawiają, że często bierze udział w spotkaniach, podczas których rysuje na żywo bardzo skomplikowane i wielowątkowe ilustracje. Doskonale zna ludzką i zwierzęcą anatomię, którą konfrontuje z grafiką urządzeń i maszyn. Tylko na Instagramie obserwuje jego poczynania ponad 1,5 miliona osób. Kim Jung Gi zaprojektował także mural namalowany jesienią ubiegłego roku na budynkach Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej powstającego w kompleksie EC1.

Na festiwalu będzie można również spotkać polskich autorów mieszkających na stałe w Belgii – Zbigniewa „Kasa” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksową). Ich pobyt w Łodzi dopełni monograficzna wystawa prezentująca dorobek twórczy obojga artystów.

Program Festiwalu Komiksu w Łodzi

W programie festiwalu organizatorzy przewidzieli m.in. spotkania z twórcami komiksu z całego świata; strefę autografów (gdzie autorzy rysują dedykacje w zakupionych albumach komiksowych); targi komiksowe z najnowszymi komiksami z kraju i ze świata oraz prawdziwymi "białymi krukami" wśród komiksów antykwarycznych; warsztaty praktyczne ze znanymi rysownikami i scenarzystami; wystawy, prelekcje, panele dyskusyjne, premiery, konkursy - w tym konkursy cosplay i galę rozdania nagród festiwalowych, podczas której przyznawane są Komiksusy i nagroda Humoris Causa im. Papcia Chmiela (autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”). Nowością będzie strefa literacka poświęcona twórczości J.R.R. Tolkiena ze specjalnym konkursem cosplay odnoszącym się do twórczości tego pisarza. Strefa i konkurs zostaną zorganizowane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Strefa gier na MFKiG 2022

Większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier. 33. MFKiG ma zaoferować interaktywne stanowiska dla zwolenników tak starszych, jak i współczesnych platform gamingowych, a także program merytoryczny, który wypełnią dyskusje nt. dziedzictwa oraz perspektyw polskiego gamedevu. W sekcji „retro” przypomniana zostanie rywalizacja pomiędzy kolejnymi generacjami konsol Sega i Nintendo, której apogeum przypadło na lata 90. XX wieku.

Będzie okazja, by chwycić za pad i osobiście przekonać się, jakimi atutami dysponowały urządzenia tych firm - zachęcają organizatorzy. - Osoby preferujące bardziej aktualne rozwiązania sprzętowe otrzymają do dyspozycji najnowsze komputery i konsole oraz okazję, by zmierzyć się z innymi amatorami gier zręcznościowych. Pole do popisu będą mieli także miłośnicy gier tanecznych i wirtualnej rzeczywistości. Zmaganiom na ekranach towarzyszyć będą wykłady i rozmowy z udziałem dziennikarzy, badaczy, twórców niezależnych oraz reprezentantów czołówki krajowego gamedevu.

Tegoroczną festiwalową nowością jest także zmiana formuły konkursu na krótką formę komiksową. Od tego roku będzie to konkurs na projekt publikacji komiksowej. Zgłoszona praca powinna mieć objętość co najmniej 8 i maksymalnie 12 gotowych plansz stanowiących przeznaczony do kontynuacji spójny, logiczny fragment komiksu. Oprócz plansz zgłoszona praca powinna zawierać streszczenie całej opowieści, przy czym planowany album powinien mieć co najmniej 32 strony i nie więcej niż 100 stron objętości. Po raz pierwszy należy przesyłać plansze wyłącznie w wersji cyfrowej. Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 lipca. Organizatorzy zaplanowali przyznanie Grand Prix oraz trzech nagród. Pełny regulamin konkursu zamieszczony jest na www.komiksfestiwal.com.

Bilety na festiwal komiksu w Łodzi kosztują:

  • 60 zł – karnet dwudniowy
  • 30 zł – ulgowy karnet dwudniowy
  • 40 zł – jednodniowy
  • 20 zł – ulgowy jednodniowy
Festiwal Komiksu i Gier w 2021 roku.

32. Festiwal Komiksu i Gier. Do Atlas Areny w Łodzi zjechali...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki