Festiwal Kryminału w Łodzi. Wyjątkowość zaprojektowanych...

  Festiwal Kryminału w Łodzi. Wyjątkowość zaprojektowanych książek [ZDJĘCIA]

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wystawa w Poleskim Ośrodku Sztuki czynna będzie do 12 maja
  1/10
  przejdź do galerii

  Wystawa w Poleskim Ośrodku Sztuki czynna będzie do 12 maja ©Krzysztof Szymczak

  Wystawą ilustracji książek kryminalnych dla dzieci, autorstwa Małgorzaty Kulik i Tomasza Żarneckiego, rozpoczął się w środę I Festiwal Kryminału.
  Książka dla dzieci w dużej mierze na ilustracji się opiera. Pierwsza łódzka edycja Festiwalu Kryminału w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpoczęła się wczoraj wystawą, która znaczenie książkowej ilustracji w kształtowaniu gustu młodego czytelnika pięknie podkreśla.

  Na ekspozycji prezentowane są prace Małgorzaty Kulik i Tomasza Żarneckiego. Oboje współpracują od lat przy projektowaniu książek. Kulik ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa, aneks dyplomowy realizowała w pracowni grafiki książki.
  Interesuje się narracją i relacjami między pismem a obrazem. Tworzy ilustracje, plakaty, zajmuje się malarstwem, rysuje i pisze powieści graficzne. Żarnecki zaś jest artystą interdyscyplinarnym. Zainteresowanie teatrem przywiodło go w stronę plakatu. Z czasem zaczął tworzyć instalacje i zajął się działaniami w przestrzeni miejskiej. Zajmuje się fotografią, grafiką, projektowaniem graficznym.

  Ich najnowsza wspólna praca to „Głośne zniknięcie” i „Niezłe ziółko” - przygotowane w wydawnictwie Kocur Bury dwie opowieści-zagadki. W pierwszej znany i lubiany dyrygent przepada nagle w tajemniczych okolicznościach, a liczne, jednak wysnute z podejrzeń poszlaki, sugerują, że został porwany. Druga opowiada o pisarzu, który nasłuchując odgłosów dobiegających nocą z mieszkania sąsiada i obserwując jego dziwne zachowanie, dochodzi do przekonania, że człowiek ten jest zielarzem-trucicielem.

  W tym wydawnictwie Kulik i Żarnecki zrealizowali książkę „Chore historie”. To opowieść o chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą - grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze i wielu innych.

  W ich pracach tekst i ilustracje nie tyle się uzupełniają, co przenikają i samodzielnie prowadzą opowieść wzbogacając ją na wiele sposobów. Sporo tu humoru, energii, śmiałości, ale i zachęty do przyglądania się technikom stosowanym we współczesnej grafice. Wystawa w Poleskim Ośrodku Sztuki czynna będzie do 12 maja.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny