Festiwal Kryminału w Łodzi. Wyjątkowość zaprojektowanych książek [ZDJĘCIA]

Artykuł sponsorowany
Wystawą ilustracji książek kryminalnych dla dzieci, autorstwa Małgorzaty Kulik i Tomasza Żarneckiego, rozpoczął się w środę I Festiwal Kryminału.

Książka dla dzieci w dużej mierze na ilustracji się opiera. Pierwsza łódzka edycja Festiwalu Kryminału w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpoczęła się wczoraj wystawą, która znaczenie książkowej ilustracji w kształtowaniu gustu młodego czytelnika pięknie podkreśla.

Na ekspozycji prezentowane są prace Małgorzaty Kulik i Tomasza Żarneckiego. Oboje współpracują od lat przy projektowaniu książek. Kulik ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa, aneks dyplomowy realizowała w pracowni grafiki książki. Interesuje się narracją i relacjami między pismem a obrazem. Tworzy ilustracje, plakaty, zajmuje się malarstwem, rysuje i pisze powieści graficzne. Żarnecki zaś jest artystą interdyscyplinarnym. Zainteresowanie teatrem przywiodło go w stronę plakatu. Z czasem zaczął tworzyć instalacje i zajął się działaniami w przestrzeni miejskiej. Zajmuje się fotografią, grafiką, projektowaniem graficznym.

Ich najnowsza wspólna praca to „Głośne zniknięcie” i „Niezłe ziółko” - przygotowane w wydawnictwie Kocur Bury dwie opowieści-zagadki. W pierwszej znany i lubiany dyrygent przepada nagle w tajemniczych okolicznościach, a liczne, jednak wysnute z podejrzeń poszlaki, sugerują, że został porwany. Druga opowiada o pisarzu, który nasłuchując odgłosów dobiegających nocą z mieszkania sąsiada i obserwując jego dziwne zachowanie, dochodzi do przekonania, że człowiek ten jest zielarzem-trucicielem.

W tym wydawnictwie Kulik i Żarnecki zrealizowali książkę „Chore historie”. To opowieść o chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą - grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze i wielu innych.

W ich pracach tekst i ilustracje nie tyle się uzupełniają, co przenikają i samodzielnie prowadzą opowieść wzbogacając ją na wiele sposobów. Sporo tu humoru, energii, śmiałości, ale i zachęty do przyglądania się technikom stosowanym we współczesnej grafice. Wystawa w Poleskim Ośrodku Sztuki czynna będzie do 12 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki