MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi. „Bramy raju” i Boruta na festiwalu

Aida Stępniak
Tomasz Żurek / materiały orgaizatora
W niedzielę zacznie się XIX edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.

Trudno nie zauważyć roli religii chrześcijańskiej w kształtowaniu kultury europejskiej. Tę spuściznę z całą pewnością warto pielęgnować i przekazywać jej piękno oraz wartości kolejnym pokoleniom. Taką rolę spełnia na przykład Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się w niedzielę, 8 listopada. Tym razem jego hasłem stały się słowa świętej Katarzyny ze Sieny: „Miłość nie stoi bezczynnie, lecz zawsze przedsiębierze wielkie rzeczy”.

To już dziewiętnasta edycja tej interdyscyplinarnej imprezy, którą organizuje Europejskie Centrum Kultury Logos oraz ksiądz Waldemar Sondka. Rozplanowany na dwa tygodnie program obejmuje ponad dwadzieścia imprez, podczas których zaprezentują się wykonawcy z dwunastu krajów.

Festiwal rozpocznie 8 listopada o godzinie 11 zaduszkowa msza święta pod przewodnictwem o. prowincjała Wiesława Dawidowskiego OSA w Kościele Środowisk Twórczych (ul. Skłodowskiej-Curie 22). Po niej o godzinie 12 w Galerii Europejskiego Centrum Kultury Logos (również ul. Skłodowskiej-Curie 22) odbędzie się wernisaż wystawy krakowskiego malarza Tadeusza Boruty, zatytułowanej „In continuo”. O godzinie 16 artysta w sali Teatru Logos wygłosi wykład poświęcony wpływom chrześcijaństwa na współczesną sztukę. Z kolei o godzinie 20 uznany niemiecki kontratenor Andreas Scholl wraz z wiedeńskim Huberman String Trio i gośćmi wystąpi w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Łąkowa 42).

W poniedziałek, 9 listopada o godzinie 13 w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych (ul. Wojska Polskiego 121) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Rodzińskiego. Wieczorem o godzinie 20 w Teatrze Muzycznym (ul. Północna 47/51) Polski Teatr Tańca z Poznania zaprezentuje przedpremierowy pokaz spektaklu „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” w reżyserii Ewy Wycichowskiej (która opracowała także choreografię) oraz Janusza Stolarskiego (powierzona mu została również główna rola aktorska).

10 listopada przyniesie kolejny wernisaż wystawy, tym razem fotograficznej (ponownie o godzinie 13). Francuski alpinista i przewodnik górski Patrick Gabarrou przedstawi swoje prace poruszające tematykę wpływu gór na ludzką duchowość. Będzie je można obejrzeć w budynku Fabryki Grohmana (ul. Tymienieckiego 22/24). Z kolei o godzinie 19 Klaudiusz Baran, profesor warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz od 2012 roku jego prorektor, zagra na akordeonie i bandeonie dla publiczności zgromadzonej w Kościele Środowisk Twórczych. Dzień później w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej wybitny warszawski skrzypek Krzysztof Jakowicz o godzinie 20 zaprezentuje bachowski repertuar na skrzypce solo.

W czwartek, 12 listopada o godzinie 20 na scenie Teatru Logos pokazany zostanie spektakl „Szelmostwa lisa Witalisa” według Jana Brzechwy w reżyserii Marka Kasprzyka i opracowaniu muzycznym Andrzeja Papajaka.

Na festiwalowe wydarzenia przygotowano 15 tysięcy zaproszeń. Można odbierać je w Biurze festiwalowym od godziny 10 do godziny 18. Jeden uczestnik może otrzymać trzy podwójne zaproszenia albo sześć pojedynczych. Na wszystkie imprezy wstęp jest, tradycyjnie, bezpłatny. Festiwal potrwa do 22 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki