Festiwal Łódź Czterech Kultur: Generacje

  Festiwal Łódź Czterech Kultur: Generacje

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Łodzi zobaczymy "Merylin Mongoł" z Teatru Ateneum.

  W Łodzi zobaczymy "Merylin Mongoł" z Teatru Ateneum. ©Marcin Oliva Soto/Polskapresse

  Znamy już program tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Przypomnijmy, że impreza odbędzie się w dniach 14-22 września, pod hasłem "Generacje".
  W Łodzi zobaczymy "Merylin Mongoł" z Teatru Ateneum.

  W Łodzi zobaczymy "Merylin Mongoł" z Teatru Ateneum. ©Marcin Oliva Soto/Polskapresse

  Przedsięwzięcie otworzy koncert Urszuli Dudziak i Miki Urbaniak na rynku Manufaktury. Wstęp na ten występ będzie bezpłatny. Pierwszego dnia festiwalu odbędą się też wernisaże dwóch bardzo interesująco zapowiadających się wystaw - "Dekonstrukcja utopii", której kuratorem jest Wojciech Leder (Ośrodek Propagandy Sztuki) oraz "Front wschodni", przygotowywanej przez Józefa Robakowskiego (Atlas Sztuki).

  Atrakcją drugiego dnia imprezy będzie polska prapremiera spektaklu "Hotel Savoy", który na podstawie głośnej książki Józefa Rotha przygotowuje Michał Zadara (widowisko będzie prezentowane w tytułowym hotelu przez pozostałe dni festiwalu).
  Roth jest zresztą jednym z głównym bohaterów tegorocznego festiwalu, dlatego przygotowano poświęcone mu spotkania literackie oraz projekcje filmów związanych z pisarzem: "Rebelia" (reż. Michael Haneke, Austria), "Legenda o świętym pijaku" (reż. Ermanno Olmi, Włochy/Francja), "Marsz Radetzkiego" (reż. Axel Corti i Gernot Roll, Austria/Niemcy/Francja/ Włochy).

  W piwnicach Kamienicy Pinkusa zobaczymy wernisaż wystawy "Ekspres wschód. Powrót do awangardy", na której pokazane zostaną prace studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. A dzień zakończy koncert Joanna And The Forests w klubie Szafa.

  16 września organizatorzy festiwalu zapraszają na wystawę Sibylle Hofter w Galerii Wschodniej oraz otwarcie projektu Max i Marcel Ophüls w kinie Cytryna. Będzie to kilkudniowa prezentacja dorobku filmowego dwóch wybitnych twórców ekranu - ojca i syna - Maxa i Marcela Ophülsów, którzy swoje doświadczenie biograficzne i pokoleniowe uczynili materiałem własnej sztuki.
  Tego samego dnia, w Narodowym Banku Polskim, usłyszymy koncert rosyjskiej muzyki filmowej w wykonaniu Leny Ledoff.
  Do ciekawostek poniedziałku, 17 września, należeć będzie projekcja filmu z wystawy przemysłowej 1912 roku w Łodzi. Atrakcją wtorku, 18 września, będzie zaś koncert Kwartetu Czterech Kultur w Domu Towarzystwa Kredytowego. Kwartet tworzą muzycy z Polski, Niemiec, Izraela i Rosji, a pomysłodawcy mają nadzieję, że podczas kolejnych edycji festiwalu zespół przerodzi się w Orkiestrę Czterech Kultur.

  W środę, 19 września, w klubie Wytwórnia zobaczymy głośny spektakl z Teatru Ateneum w Warszawie - "Merylin Mongoł" Nikolaja Kolady w reż. Bogusława Lindy. Występują: Agata Kulesza, Olga Sarzyńska, Marcin Dorociński i Dariusz Wnuk.
  Giennadij Ajgi, poeta współczesnej awangardy rosyjskiej, będzie będzie bohaterem wieczoru literackiego w czwartek, 20 września, a w sobotę, 22 września, będzie można uczestniczyć w Wojnie domowej - Bałuty, projekcie interdyscyplinarnym w przestrzeni miejskiej.

  Festiwal zamkną premiera spektaklu Teatru Nowego w Łodzi - "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnota" autorstwa Roberta Urbańskiego (scenariusz i reżyseria Jacek Głomb) oraz koncert zespołu Minimal Compact w Wytwórni.

  Dla uczestników festiwalu przygotowano też warsztaty (m.in. taneczne i plastyczne), spotkania, dyskusje, wykłady, jam session. Wstęp na wiele imprez jest bezpłatny.
  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo