Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Czterech Kultur. Pierwszy weekend za nami [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Minął bogaty w wydarzenia pierwszy weekend tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Festiwalowa oferta jest różnorodna, ale impreza nadal musi szukać swojej tożsamości.

Licznymi, zróżnicowanymi wydarzeniami rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Niemała grupa uczestników poszczególnych przedsięwzięć świadczy o tym, że zainteresowani kulturą łodzianie wyczekiwali nowego sezonu artystycznego.

Pierwszy weekend łódzkiego festiwalu (impreza potrwa do niedzieli 17 września) podkreślił szeroką rozpiętość tematyczną poszczególnych elementów przedsięwzięcia. Łódź Czterech Kultur - przygotowana przez kwartet kuratorów pod egidą Centrum Dialogu im. Marka Edelmana - składa się z 52 wydarzeń, zgrupowanych w pięciu obszarach: muzyka, teatr, sztuki wizualne, film i literatura oraz ubranych w hasło „Alfabet dialogu”. Festiwal otworzyła w piątek na Starym Rynku inauguracja pierwszej, „powietrznej” części instalacji „X” Roberta Rumasa, wykorzystującej fragmenty „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima do komentowania obecnej rzeczywistości społeczno-politycznej (druga część instalacji, zostanie odsłonięta we wtorek, 13 września; ma to być konstrukcja złożona z korytarzy, będących jednocześnie pomostami, zachęcająca do tego, by się na nią wspiąć, albo wejść do jej wnętrza, otwierając kolejne drzwi).

**CZYTAJ TEŻ:

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2017. Koncerty i tańce na Starym Rynku

**

Także w piątek, żeński duet Cbloxx i Aylo z Manchesteru, czyli Nomad Clan, dołączył do wielu łódzkich murali jeszcze jeden - tym razem na terenie dawnych Widzewskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Malowidło, zatytułowane „Mokosh”, nawiązuje do słowiańskiej bogini Mokosz, opiekującej się kobiecym przeznaczeniem i pracą.

W sobotę żył Stary Rynek. Uczestnicy festiwalu mogli wysłuchać m.in. „Złódzonych piosenek”, Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi, Yiddish Twist Orchestra czy Dudu Tassy i Kuwaitisa. Była też możliwość zobaczenia spektaklu kabaretu Pożar w Burdelu, który dopracował się większej legendy niż jakości propozycji - dysponując jednak wyjątkowym i cennym atutem pośród współczesnych polskich kabaretów, mianowicie mając w zespole zawodowych aktorów (Katarzyna Kobro w wykonaniu Grażyny Barszczewskiej - perła)...

Kolejnego festiwalowego dnia wzbogaciliśmy się również o kolejne dwa murale: przy ul. Nawrot 7 i Sienkiewicza 59, namalowane przez twórców kryjących się pod pseudonimami Moneyless i Tellas. A w niedzielę w ramach festiwalu m.in. Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla pokazał bardzo udaną premierę „Złotej rybki” w reż. Mai Garmulewicz, a w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zaprezentowano spektakl „Is it Pamela/Inkarnacje” i wystąpili Masha Qrella i Kortez.

ZOBACZ TEŻ |Festiwal Czterech Kultur 2016 w Łodzi. Kapela KermesZ à l'Est bawi łodzian na Piotrkowskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki