Festiwal Łódź Czterech Kultur skromniejszy, ale się odbędzie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Przyszłość bez powrotu” - to hasło tegorocznej, zaplanowanej na wrzesień, edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Sytuacja związana z ogólnoświatowym zagrożeniem koronawirusem nadaje tego typu tytułom wielu nowych znaczeń.

Pandemia mocno zmieniła plany twórców festiwalu. - Było one mocarstwowe, teraz pozostaje nam przenieść je na następny rok, a teraz zrealizować to, co będzie możliwe - podkreśla Piotr Ratajczak, kurator odpowiedzialny za wydarzenia teatralne.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 3-6 września, jego organizatorem pozostaje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. - Program jest interdyscyplinarny, znajdzie się w nim i muzyka, i teatr, i film, i sztuki wizualne, a nawet potańcówka - podkreśla Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu.

Impreza rozpocznie się występem reprezentantki ukraińskiego hip-hopu, nauczycielki przedszkolnej z wioski na obrzeżach Kijowa: alyony alyony - na scenie plenerowej Off Piotrkowska. Druga część pierwszego wieczoru festiwalu będzie należała do tatarskiej artystki z Kazania, stolicy autonomicznej Republiki Tatarstanu: Superalisy. Kompozytorka muzyki elektronicznej i autorka przebojów takich jak „Tatarstan Super Good” zaprezentuje miks utworów ze swoich albumów. Zagra z towarzyszeniem szesnastoletniej córki Mariam, śpiewającej tatarskie arie sopranem koloraturowym i akompaniującej matce na tatarskiej drumli zwanej kubyzem. Koncerty, organizowane we współpracy z klubem Dom, będzie supportował Kostek Usenko. Kuratorem muzycznej sekcji festiwalu jest Marcin Tercjak.

4 września w Fabryce Sztuki będzie można zobaczyć spektakl Teatru Łaźnia Nowa „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Monodram Agnieszki Przepiórskiej został zainspirowany biografią poetki. - Ginczanka jest zwierciadłem, w którym odbija się polska rzeczywistość i skomplikowana sieć tożsamości, polityki i klasowości - dodaje Piotr Ratajczak.

Tego samego wieczoru w studio Radia Łódź wystąpi Niklas Paschburg. Młody niemiecki kompozytor łączy w swoich utworach muzykę neoklasyczną, ambientową i elektroniczną.

5 września zobaczymy wyprodukowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie spektakl „Nie ma” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, który będzie punktem wyjścia do działań związanych z książką Mariusza Szczygła - zaplanowano performance „Siostry”, rozmowę Mariusza Szczygła i Remigiusza Grzeli oraz pokaz audiowizualny „Widma/ Fotografie/ Wspomnienia”, inspirowany cyklem fotografii zrobionych Susan Sontag przez Ann Leibovitz przed i po śmierci (kuratorką sekcji sztuk wizualnych jest Agnieszka Zawadowska). Także na sobotę przewidziana jest premiera sztuki powstałej w koprodukcji z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu - „Miejskie ziółka”. A wieczorem na scenie Radia Łódź wystąpią Kuba Karaś i Piotr Rogucki z piosenkami z albumu „Ostatni bastion romantyzmu”. Wcześniej, w Parku Ocalałych odbędzie się potańcówka z Big Bandem Akademii Muzycznej.

6 września podczas koncertu „WFO goes jazzy!” będzie można usłyszeć utwory ze ścieżek dźwiękowych filmów w wykonaniu studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierownictwem Witolda Janiaka.

Na budżet festiwalu składają się dotacja ministra kultury - 300 tys. zł, dotacja celowa Urzędu Miasta Łodzi - 110 tys. zł i środki sponsorów.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie