Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu". W programie jest ponad 60 tytułów

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
22 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi zaczyna się 26. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. W programie 60 dokumentów

To, co najciekawsze w polskim filmie dokumentalnym, filmy nagradzane na festiwalach, opowiadające niezwykłe historie, bazujące na interesujących rozwiązaniach formalnych, pochylające się nad współczesnym światem i odpowiadające na pytanie „Czego się boisz?” - to wszystko czekać ma na widzów 26. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Rozpoczyna się on dziś i potrwa do 26 listopada. Jest on organizowany od 1990 r. i jego trzonem jest konkursowy przegląd krajowej twórczości dokumentalnej podejmującej tematykę współczesnych zagrożeń kondycji człowieka. Do konkursu zakwalifikowano 30 filmów i reportaży, które powalczą m.in. o Grand Prix, statuetkę Białej Kobry (wykonaną przez prof. Zbigniewa Dudka) i 12 tys. zł ufundowane tradycyjnie przez Miasto Łódź. Łącznie z pokazami specjalnymi w programie jest ponad 60 tytułów.

Zobacz też: Festiwal Mediów 2015

Komisja selekcyjna w składzie: Monika Chybowicz - kurator Festiwalu, Wanda Mirowska - filmoznawca, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, Łukasz Biskupski - filmoznawca, pracownik Narodowego Centrum Kultury Filmowej, zakwalifikowała m.in. „21 x Nowy Jork” w reż. Piotra Stasika, „2. Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „Dwa światy” Macieja Adamka, „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego, „Wariację na wiolonczelę solo” Aleksandry Rek oraz reportaże „Ucieczka z piekła” Ernesta Saja i „Czarnobyl. Wstęp wzbroniony” Armina Kurasza. Twórcy tych, a także innych filmów, będą gośćmi festiwalu. Swoją obecność zapowiedzieli też Tamar Kay z Izraela, Mohammed Almughanni z Palestyny, montażystka Agnieszka Glińska i producentka Aneta Zagórska.

Oprócz Grand Prix filmy powalczą o: Nagrodę „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury w wysokości 10 tys. zł, Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrodę za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego, Nagrodę dla najlepszego reportażu (każda 5 tys. zł) i o nagrody rzeczowe. O podziale nagród zdecyduje festiwalowe jury w składzie: reżyserzy Marek Piwowski, Andrzej Sapija, Monika Pawluczuk i Vita Drygas (zeszłoroczna laureatka Grand Prix), filmoznawca prof. Tadeusz Szczepański.

Zobacz też: KineDok w Łodzi. Warto oglądać dobre filmy dokumentalne

Wśród pokazów specjalnych znajdą się: krótkometrażowe filmy dokumentalne z szansami na Oscara („Dom niemej kobiety” w reż. Tamar Kay, która będzie specjalnym gościem Festiwalu, „Więzi” w reż. Zofii Kowalewskiej), izraelski film „Kto mnie teraz pokocha” w reż. Baraka i Tomera Heymannów, palestyński „Ambulans” w reż. Mohameda Jabaly’ego, filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej: „Scena ciszy” Joshuy Oppenheimera „Toto i jego siostry” Alexandra Nanau (najlepszy film Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2014), „Taniec z Marią” Ivana Gregoleta. Obejrzeć będzie można też „Braci” w reż. Wojciecha Staronia, „Zgubne piękno” Heleny Třeštíkovej i Jakuba Hejny, „Next stop: Utopia” Apostolosa Karakasisa. Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny. Specjalnym wydarzeniem będzie wystawa fotografii Zuzy Kolskiej, tragicznie zmarłej córki Grażyny Błęckiej-Kolskiej i Jana Jakuba Kolskiego. Po raz pierwszy „reKONSTRUKCJĘ” można było zobaczyć na Festiwalu Nowe Horyzonty (wernisaż dziś o godz. 18). Konsultantem programowym Festiwalu została Ewa Puszczyńska, a dyrektorem Jakub Wiewiórski, kierownik Działu Promocji i Rozwoju Muzeum Kinematografii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki