Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Muzyczny Kolory Polski - Na letnie brzmienia zaprasza Filharmonia Łódzka!

Izabella Mioduszewska
Izabella Mioduszewska
Kolory Polski to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato.

Z CZYM KOJARZY SIĘ PAŃSTWU LATO?

Z zagranicznymi podróżami na Południe, a może raczej z wypoczynkiem pod gruszą? Z ciepłymi morzami, zimnym Bałtykiem, zadeptanymi Tatrami, z wszechobecnym zgiełkiem jezior mazurskich? Podejrzewamy, że lato kojarzyć się może Państwu również z Kolorami Polski – festiwalem, dzięki któremu od ponad dwóch dekad zwiedzamy region łódzki, serce Polski. I mimo że tak dobrze go znamy, co roku odkrywamy coś nowego i zaskakującego. A nasze muzyczne wyprawy, choć tak bardzo lokalne, przynoszą czasami więcej atrakcji niż najdalsze podróże w egzotyczne kraje.

Skojarzenia z latem mogą też być innego rodzaju: to te sentymentalne, związane z najpiękniejszymi wakacjami dzieciństwa, spędzanymi na rozgrzanych ulicach miast albo wśród bujnej przyrody gdzieś na przedmieściach lub na wsi. „Rynek był pusty i żółty od żaru, wymieciony z kurzu gorącymi wiatrami, jak biblijna pustynia. […] Stare domy, polerowane wiatrami wielu dni, zabarwiały się refleksami wielkiej atmosfery, echami, wspomnieniami barw, rozproszonymi w głębi kolorowej pogody. Zdawało się, że całe generacje dni letnich (jak cierpliwi sztukatorzy, obijający stare fasady z pleśni tynku) obtłukiwały kłamliwą glazurę, wydobywając z dnia na dzień wyraźniej prawdziwe oblicze domów, fizjonomię losu i życia, które formowało je od wewnątrz. […] Przedmiejskie domki tonęły wraz z oknami, zapadnięte w bujnym i pogmatwanym kwitnieniu małych ogródków. Zapomniane przez wielki dzień, pleniły się bujnie i cicho wszelkie ziela, kwiaty i chwasty, rade z tej pauzy, którą prześnić mogły za marginesem czasu, na rubieżach nieskończonego dnia”. Czy odnajdują Państwo w prozie Brunona Schulza okruchy własnych wakacyjnych wspomnień?

Być może coś z atmosfery takiego lata, „którego już nigdy nie będzie”, lata z dawno (lub nie tak dawno) minionych czasów, udało nam się uchwycić w programie 23. Kolorów Polski. Z drugiej strony nasze tegoroczne propozycje są bardzo współczesne – z długiej listy nazwisk znakomitych polskich artystów staraliśmy się wybrać te, które uważamy za ważne. Wystąpią przed Państwem twórcy, bez których nie byłoby muzyki polskiej drugiej dekady XXI stulecia takiej, jaką znamy. Przy czym słowo „muzyka”, jak zawsze na tym festiwalu, rozumiemy bardzo szeroko. Jak bardzo tym razem? Mamy nadzieję, że – na przekór tym, którzy sieją śmierć i zniszczenie – to będzie dobry, wspólnie spędzony czas w plenerze i zabytkowych wnętrzach przy muzyce i interpretacjach, które Państwa zaciekawią, poruszą, zachwycą.

Mapa Festiwalu:

LETNIE BRZMIENIE FILHARMONII

Kolory Polski to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato. Już od ponad dwudziestu lat, kiedy tylko kończy się sezon koncertowy, artyści pakują instrumenty i wyruszają na jedyne w swoim rodzaju tournée. Na koncertach festiwalowych słuchamy zarówno muzyków naszej filharmonii, jak i zaproszonych gości – czołowych solistów i najważniejszych zespołów w kraju. Jeśli więc chcą Państwo sprawdzić, co dzieje się na polskiej scenie muzycznej, wystarczy przyjść na koncerty Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej.

Nazwa zobowiązuje, dlatego repertuar jest bardzo szeroki i niezwykle kolorowy: słuchamy muzyki klasycznej, często w zaskakujących opracowaniach, ale też jazzowej, folkowej czy popowej. Koncerty odbywają się zazwyczaj w zabytkowych kościołach i klasztorach województwa łódzkiego oraz w plenerze. Przy okazji wydarzeń muzycznych zwiedzamy najciekawsze miejsca naszego regionu, który znajduje się w samym sercu Polski. To wyjątkowa okazja, by połączyć wycieczki krajoznawcze z doznaniami muzycznymi. Na festiwalu można również poznać wspaniałych ludzi – mieszkańców miasteczek i wsi, ale też melomanów, którzy przyjeżdżają specjalnie na koncerty festiwalowe z Łodzi i odleglejszych miejsc Polski. Tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że każdy z koncertów zapada głęboko w pamięć.

Tegoroczny 23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbywa się w cieniu przerażającej wojny w Ukrainie. Tym z Państwa, którzy musieli podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu i opuścić swoje domy, pomagamy, jak możemy. Oprócz zapewnienia podstawowych potrzeb – jedzenia i dachu nad głową – proponujemy Państwu również to, co jest naszą specjalnością: muzykę. Dlatego zapraszamy nie tylko do naszej siedziby na wydarzenia sezonu koncertowego, lecz także na letni festiwal.

Wiemy, że wielu z Państwa mieszka w różnych miejscowościach województwa łódzkiego. Warto sprawdzić, czy koncerty Kolorów Polski odbywają się gdzieś w pobliżu i przyjść, aby wspólnie posłuchać muzyki. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, poza Preludium (12 czerwca) i Pożegnaniem lata (27 sierpnia). Te koncerty odbywają się w siedzibie Filharmonii Łódzkiej, a dla Państwa, naszych gości z Ukrainy, przygotowaliśmy specjalne bilety w cenie 1 PLN.
Wszelkimi informacjami na temat festiwalu w języku ukraińskim służy Julia Jurczak: [email protected].

od 16 lat

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki