MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Światła 2020 jednak się odbędzie... ponad dachami miasta Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Na ten rok została zaplanowana jubileuszowa, dziesiąta edycja łódzkiego Light.Move.Festival. pod hasłem „Przyszłość”. Tymczasem pandemia koronawirusa postawiła pod znakiem zapytania teraźniejszość przedsięwzięcia.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Na ten rok została zaplanowana jubileuszowa, dziesiąta edycja łódzkiego Light.Move.Festival. pod hasłem „Przyszłość”. Tymczasem pandemia koronawirusa postawiła pod znakiem zapytania teraźniejszość przedsięwzięcia.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE materiały prasowe
Na ten rok została zaplanowana jubileuszowa, dziesiąta edycja łódzkiego Light.Move.Festival. pod hasłem „Przyszłość”. Tymczasem pandemia koronawirusa postawiła pod znakiem zapytania teraźniejszość przedsięwzięcia.

Organizatorzy festiwalu - Fundacja Lux Pro Monumentis, wraz z władzami miasta podjęli decyzję, że wydarzenie odbędzie się, tradycyjnie w ostatni weekend września, ale w odmiennej formule.

- Spotkanie na ulicy Piotrkowskiej olbrzymich rzeszy ludzi nie tylko z Łodzi, ale i różnych zakątków kraju, a nawet świata jest w tym roku po prostu niemożliwe - podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent miasta. - Udało się jednak sprawić, że miłośnicy tego festiwalu będą mogli w nim uczestniczyć, choć na nowy sposób.

Ten nowy sposób to świetlne projekcje realizowane na niebie, ponad dachami dziesięciu największych budynków Łodzi.

- Szykowaliśmy się na gigantyczne, jubileuszowe wydarzenie, spoglądające w przyszłość - zapewnia Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna Light.Move.Festival. - Nikt się nie spodziewał, że hasło naszego tegorocznego festiwalu nabierze takiego szczególnego znaczenia. Realizujemy zatem projekt „Światło Przyszłości”, które połączy tradycyjne wydarzenia z działaniami online. Pokażemy świetlny spektakl ponad charakterystycznymi budynkami Łodzi, w przestworzach, który będzie widoczny z każdej części miasta. Pragniemy też zaangażować mieszkańców do światła nadziei i projektów online. Będą wirtualne sceny, wirtualne spacery i wspomnienia z poprzednich edycji festiwalu. Pomagają nam też artyści od lat angażujący się w nasze wydarzenie.

Projekt „Światła Przyszłości” ma być zaaranżowany w taki sposób, aby nie gromadził ludzi w jednym miejscu i zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom festiwalu.

- Wkrótce wytypujemy budynki, które wezmą udział w pokazie - dodaje Beata Konieczniak. - Do świetlnego spektaklu użyte zostaną różne rodzaje lamp wiązkowych, laserowych, które będą wirować i „zatańczą” nad naszymi głowami.

Dyrektor artystyczna Light.Move.Festival przyznaje przy tym, że kryzys związany z sytuacją epidemiologiczną wpłynął również znacząco na finansowanie festiwalu. - Otrzymaliśmy tylko 40 proc. naszego budżetu - wyznaje Beata Konieczniak. W ubiegłym roku miasto dofinansowało festiwal kwotą 1,75 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki