Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Światła 2021 w Łodzi w weekend 24-26 września. Program i pokazy mappingu na Light.Move.Festival! Zmiany w kursach MPK. 24.09.2021

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
materiały prasowe festiwalu
W najbliższy weekend (24-26 września) odbędzie się kolejna, jedenasta już edycja Light.Move.Festival, czyli popularnego Festiwalu Światła. Wydarzeniu patronuje hasło "Połączenia".

11. edycja Light.Move.Festival, czyli Festiwalu Światła w Łodzi

Przewidziane na dni 24-26 września przedsięwzięcie obejmie większą niż zwykle część miasta. Festiwal rozgrywać się będzie w kwartale ulic pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna, a al. Kościuszki i pomiędzy ul. Jaracza a al. Piłsudskiego. Oprócz tradycyjnych widowiskowych pokazów złożonych ze światła, koloru i dźwięku organizatorzy przygotowali również prezentacje filmowe, koncerty, panele dyskusyjne i wystawy.

Program tegorocznej edycji jest bardzo zróżnicowany, a jej ideą są „Połączenia” - podkreśla Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move.Festival. - Łączymy różne rodzaje sztuk i technologii, ale chcemy też łączyć ludzi, za czym przecież bardzo tęsknimy.

Twórcy festiwalu wskazali poza tym pięć największych atrakcji tegorocznej odsłony wydarzenia. Pierwszą z nich ma być mapping autorstwa francuskich artystek Camille Gross i Leslie Epsztein, zatytułowany „Connect: Arte Naturae”, na Rondzie Solidarności. Będzie to opowieść o „ponownym połączeniu człowieka z naturą”, wyświetlona na Kościele Świętej Teresy. Widowisko wzbogaci spektakl taneczny na żywo „Hulanki”, w piątek i sobotę od godz. 20 i 21.

Na placu Dąbrowskiego stanie instalacja świetlna „Pissenlit”, składająca się z rzeźb inspirowanych dmuchawcem, które wspólnie stworzą gwieździsty, świecący bukiet. Dziesięciometrowe kwiaty to pomysł kolektywu artystów z Francji - TILT.

Jedną z najokazalszych atrakcji Parku Staszica ma być instalacja interaktywna „Talk to me” duetu LNLO. Głosy zwiedzających zamienią się w światło przemieszczające się z jednego krańca wystawy do drugiego.

Hiszpański artysta Chema Siscar Melero w Chłodni Kominowej EC1 przedstawi mapping „Kolor światła”. „Zabytkowy komin przekształci się w żywą istotę, która komunikuje optymizm i nadzieję na przyszłość” - zapewniają organizatorzy. A balkon Teatru Wielkiego na placu Dąbrowskiego ma stać się największym tegorocznym przystankiem muzycznym. W piątkowy wieczór mamy być świadkami podróży w głąb Morza Czerwonego, by poznać losy zatopionych na przestrzeni wieków okrętów, opowiedzianej muzyką zespołu Pawła Steczka i narracją Krystyny Czubówny. W sobotę zagra big-band Rebel Babel Ensemble pod przewodnictwem L.U.C, z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz i Bisza.

Miasto zaplanowało zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Dla tych, którzy wybiorą się na festiwal samochodem, najlepszym wyborem na pozostawienie auta ma być parking dworca Łódź Fabryczna. Pozostałych organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej.

Większość linii autobusowych i tramwajowych, zarówno w piątek, w sobotę, jak i w niedzielę będzie miała wydłużone kursowanie do godziny wpół do pierwszej w nocy - zapewnia Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Na obszarze, który obejmuje festiwal, ulice będą zamknięte dla ruchu, jedynie częściowo udostępnione dla autobusów i tramwajów.

Festiwalowe mappingi i instalacje będzie można oglądać każdego dnia wydarzenia od godz. 18 do 24.

* * *

FESTIWAL ŚWIATŁA 2021 ZMIANY MPK ŁÓDŹ

Autobusy i tramwaje będą miały wydłużone godziny kursowania, aby zapewnić jak najlepszy dojazd na festiwal i zapewnić powroty do domu. Zmiany w komunikacji miejskiej obowiązywać będą w godz. 18-01 w piątek, sobotę i niedzielę.

 • Linie 2: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).
 • Linia 3B: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).
 • Linia 7: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).
 • Linia 10B: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Piotrkowska Centrum).
 • Linia 11B: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).
 • Linia 12B: Z pętli Stoki do skrzyżowania Narutowicza / Tramwajowa bez zmian, następnie Tramwajową, Węglową, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego i dalej obecną trasą. Zmiana trasy w podanym kierunku. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Piotrkowska Centrum).
 • Linia 15: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku rondo Solidarności).
 • Linia 17: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku rondo Solidarności).
 • Linia 18: Trasa bez zmian. Linia kursuje we wszystkie 3 dni trwania festiwalu.
 • Linia 51: Z pętli Łagiewniki do ronda Solidarności bez zmian, a następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna.
  Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, Palki i dalej obecną trasą.

Linie 53A 53B 53C 53D 53E: Z Brzezin, Nowosolnej, Skoszew, Kalonki i Łukaszewa do ronda Solidarności bez zmian, następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna.
Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, Palki i dalej obecną trasą.

Linia 57: Z pętli Marysin Stadion do skrzyżowania Sterlinga / Rewolucji 1905 r. bez zmian, następnie Rewolucji 1905 r., Uniwersytecką, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Piłsudskiego, Sienkiewicza i dalej obecną trasą.
Z pętli Piastów Kurak do skrzyżowania Radwańska / Kościuszki bez zmian, następnie Radwańską, Piotrkowską, Tymienieckiego, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecką, Jaracza, Sterlinga i dalej obecną trasą.
Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Dw. Łódź Fabryczna).

Linia 61: Ze Zgierza do ronda Solidarności bez zmian, następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna.
Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, Palki i dalej obecną trasą.

Linia 80A: Z pętli Janów do skrzyżowania Tuwima / Kilińskiego bez zmian, następnie Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Struga i dalej obecną trasą. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.
Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanków Struga – Kościuszki i Zamenhofa - Piotrkowska).

Linia 80B: Z pętli Retkinia do skrzyżowania Przędzalniana / Tuwima bez zmian, następnie Tuwima, Rodziny Kindermannów, Rodziny Grohmanów, Wydawniczą do pętli pl. Mikulskiego
Z pętli pl. Mikulskiego, Wydawniczą, Rodziny Grohmanów, Rodziny Kindermannów, Tuwima i dalej obecną trasą.

Linia 83: Z pętli pl. Mikulskiego do skrzyżowania Tuwima / Kilińskiego bez zmian, następnie Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Struga i dalej obecną trasą. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.
Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Struga – Kościuszki i Zamenhofa - Piotrkowska).

Linia 85: Z pętli Arturówek do skrzyżowania Sterlinga / Jaracza bez zmian, następnie Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna
Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecką, Jaracza, Sterlinga i dalej obecną trasą.

Linie 96A 96B 96C: Z pętli Teofilów Rojna do skrzyżowania Rewolucji 1905 r. / Polskiej Organizacji Wojskowej bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Uniwersytecką, Narutowicza i dalej obecnymi trasami.
Z pętli Janów do skrzyżowania Jaracza / Uniwersytecka bez zmian, następnie Uniwersytecką, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami.

Linia Z1: Z pętli Dw. Łódź Chojny, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Grohmanów, Wydawniczą do pętli pl. Mikulskiego
Z pętli pl. Mikulskiego, Wydawniczą, Rodziny Grohmanów, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego i dalej obecną trasą.
Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla pętli Dw. Łódź Fabryczna). Obsługa taborem przegubowym.

Linia Z13: Z pętli Dąbrowa Niższa do skrzyżowania Jaracza / Uniwersytecka bez zmian, następnie Uniwersytecką, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Gdańską i dalej obecną trasą.
Z pętli Legionów / Włókniarzy do skrzyżowania Rewolucji 1905 r. / Polskiej Organizacji Wojskowej bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza i dalej obecną trasą.
Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Scheiblerów - Dw. Łódź Fabryczna).

Linie N3A N3B: Z pętli Instytut CZMP do skrzyżowania Sienkiewicza / Piłsudskiego bez zmian, następnie Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki i dalej obecnymi trasami. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linie N4A N4C: Z pętli Stoki Skalna / Nowosolna do skrzyżowania Sterlinga / Pomorska bez zmian, następnie Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linie N7A N7B: Z pętli Retkinia do skrzyżowania Polskiej Organizacji Wojskowej / Narutowicza bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza i dalej obecnymi trasami.

Z pętli Nowosolna / Telefoniczna Zajezdnia do skrzyżowania Uniwersytecka / Narutowicza bez zmian, następnie Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami.

Linia N8: Z pętli Dw. Łódź Dąbrowa do skrzyżowania Kilińskiego / Tuwima bez zmian, następnie Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki do przystanku końcowego Kościuszki / Zielona.

Z przystanku Kościuszki / Zielona do skrzyżowania Polskiej Organizacji Wojskowej / Narutowicza bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów i dalej obecną trasą.

Uruchomione zostaną dodatkowe przystanki autobusowe:

 • Polskiej Organizacji Wojskowej – Narutowicza (4991) – kier. pn. (przed skrzyżowaniem)
 • Polskiej Organizacji Wojskowej – Narutowicza (4882) – kier. pd. (przed skrzyżowaniem)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki