MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym. Ruszyła sprzedaż biletów

Dariusz Pawłowski
Jana Englerta zobaczymy na łódzkim festiwalu w przedstawieniu "Dowód na istnienie drugiego", zrealizowanym na scenie Teatru Narodowego. Wybitny aktor zagrał postać Witolda Gombrowicza.
Jana Englerta zobaczymy na łódzkim festiwalu w przedstawieniu "Dowód na istnienie drugiego", zrealizowanym na scenie Teatru Narodowego. Wybitny aktor zagrał postać Witolda Gombrowicza. Andrzej Wencel/Teatr Narodowy
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na XXI edycję Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi, która odbędzie się w dniach 7 marca - 12 kwietnia tego roku.

Już XXI edycja niezwykle cenionego i lubianego w Łodzi Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowanego przez Teatr Powszechny, odbędzie się w dniach 7 marca - 12 kwietnia. Program przedsięwzięcia jest, jak zwykle, bardzo atrakcyjny. Rozpoczęła się już sprzedaż biletów na przedstawienia - ceny od 30 do 90 zł.

Walentynki 2015: wierszyki na walentynki. Walentynkowe życzenia miłosne dla dziewczyny i chłopaka

Na największe wydarzenie festiwalu zapowiada się pokaz spektaklu "Wycinka/Holzfällen" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, który już okrzyknięto jednym z najwybitniejszych przedstawień ostatnich lat. Na scenie kolacja dawnych przyjaciół tworzących niegdyś nieformalną grupę twórczą przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek. To przejmujące rozliczenie z marnotrawieniem ideałów przez bohemę artystyczną. Występują m.in. Piotr Skiba, Halina Rasiakówna, Wojciech Ziemiański, Marta Zięba, Ewa Skibińska, Jan Frycz. Ponad czterogodzinny spektakl zobaczymy 7 i 8 marca na inaugurację festiwalu w klubie Wytwórnia.

Kolejnym punktem programu są "Dziady" Adama Mickiewicza wystawione przez Radosława Rychcika w poznańskim Teatrze Nowym. Reżyser "zabrał" nasze dzieło w świat i w swojej interpretacji wykorzystał elementy amerykańskiej popkultury. Pokaz 13 marca w Wytwórni.

Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy przywiezie do Łodzi spektakl "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" w reż. Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak. To balansująca na granicy nierealności ballada o ludziach, w których budzi się zło. Widowisko zobaczymy 17 i 18 marca na Małej Scenie Teatru Powszechnego.

Prezent na Walentynki 2015. Dla niej kwiaty, dla niego elektroniczny gadżet

Spektakl "Dowód na istnienie drugiego" opowiada o spotkaniu Witolda Gombrowicza ze Sławomirem Mrożkiem. Gombrowicza gra Jan Englert, Mrożka Cezary Kosiński, a reżyserem przedstawienie, które powstało w stołecznym Teatrze Narodowym, jest Maciej Wojtyszko. W spektaklu, który w Łodzi zobaczymy 21 i 22 marca na Małej Scenie Teatru Powszechnego, występują również: Monika Dryl, Dominika Kluźniak/Patrycja Soliman, Kamilla Baar, Grzegorz Kwiecień, Marcin Przybylski.

"Machia" to sztuka poświęcona Niccolo Machiavellemu, którego 545. rocznica urodzin przypadła na dzień premiery spektaklu w Teatrze Starym w Lublinie. Scenariusz napisał i przedstawienie wyreżyserował Juliusz Machulski. Na scenie spotykają się doświadczenie i młodość, które wnoszą odtwórcy głównych ról, Adam Ferency i Piotr Głowacki (towarzyszy im Magda Grąziowska). Spektakl zostanie pokazany 24 i 25 marca na Małej Scenie Teatru Powszechnego.

Walentynki 2015. Gdzie na Walentynki? Zobacz romantyczną mapę Polski

"Broniewski" zaś to propozycja Teatru Wybrzeże z Gdańska. Przedstawienie to nieoczywista analiza niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił: "Polaka, katolika, alkoholika". Zobaczymy próbę zrozumienia dylematów Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej. Reżyserował Adam Orzechowski, a występują m.in. Dorota Androsz, Agata Bykowska, Piotr Łukawski, Jakub Mróz, Cezary Rybiński, Marek Tynda. Pokaz 28 marca w klubie Wytwórnia.

Inspiracją dla spektaklu "Wyczerpani" z warszawskiego Nowego Teatru stała się Shannon Michelle Wilsey znana pod artystycznym pseudonimem Savannah. Mimo krótkiego życia, zakończonego samobójczą śmiercią w wieku ledwie 23 lat, Savannah zagrała w ponad stu filmach i stała się jedną z najpopularniejszych aktorek porno. U reżysera i autora choreografii, Claude'a Bardouila, po samobójstwie w stylu glamour popełnionym w białej corvetcie Savannah trafia do raju, w którym spotyka inne ikony kobiecej erotyki, przedmioty pożądania. Występują: Claude Bardouil, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Piotr Polak, Magdalena Popławska, Łukasz Przytarski. Przedstawienie zobaczymy 29 i 30 marca na Małej Scenie Teatru Powszechnego.

Prezent na Walentynki 2015. Prezent na Walentynki dla niego i dla niej. Co na Walentynki?

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Nietypową propozycją, przygotowaną pod szyldem Centrala, jest przedstawienie "Chopin bez fortepianu". Jak podkreślają twórcy, to pierwsze wykonanie obu koncertów fortepianowych Chopina bez partii fortepianu. Została ona zastąpiona tekstem Barbary Wysockiej i Michała Zadary (także reżysera), będącym ekwiwalentem partii fortepianu, jej literackim odbiciem oraz refleksją krytyczną na temat recepcji dzieła kompozytora. Aktorską transkrypcję partii fortepianu na scenie wykonuje Barbara Wysocka, a towarzyszyć jej będzie orkiestra Filharmonii Łódzkiej. I właśnie w Filharmonii, 20 marca, widowisko zostanie zaprezentowane.

Gościem zagranicznym łódzkiej imprezy będzie Burgtheater w Wiedniu, który pokaże spektakl "Śmieszna ciemność". Sztuka Wolframa Lotza zainspirowana została "Jądrem ciemności" Josepha Conrada i "Czasem apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, a reżyserem jest Dusan David Parizek. Artystów z Austrii zobaczymy 15 marca w klubie Wytwórnia.

Walentynki 2015 w Łodzi. Gdzie na Walentynki? Imprezy, koncerty, atrakcje

Do Festiwalu mocno przygotowują się również gospodarze. Teatr Powszechny zaprosi na aż dwie premiery. Pierwsza z nich to słynna "Szkoła żon" Moliera, którą realizuje znany z niekonwencjonalnych teatralnych rozwiązań Janusz Wiśniewski. W przedstawieniu usłyszymy muzykę Jerzego Satanowskiego, a na scenie zobaczymy m.in. Magdalenę Dębicką, Barbarę Lauks, Karolinę Łukaszewicz, Barbarę Szcześniak, Magdę Zając, Jakuba Firewicza, Andrzeja Jakubasa, Dymitra Hołówko, Jana W. Poradowskiego. Spektakl zostanie pokazany w ramach Festiwalu 14 i 15 marca na Małej Scenie.

A 11 i 12 kwietnia już na Dużej Scenie Teatru Powszechnego będzie można zobaczyć widowisko muzyczne "Wytwórnia piosenek" które nawiązując do historii Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi i realizacji filmu "Zakazane piosenki", reżyserują Maciej i Adam Wojtyszko. Warto czekać!

WALENTYNKI 2015: Wierszyki na Walentynki, prezent na Walentynki, Walentynki w Łodzi - tu znajdziesz wszystko!

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki