Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Teatralny "Perspektywy 2015": od seksualności młodych po świat zburzonych reguł

Aida Stępniak
Tegoroczna edycja Festiwalu Teatralnego "Perspektywy" chce przyjrzeć się definicji "normalności" i zjawiskom mu przeciwnym.

Gdyby pokusić się o zdefiniowanie pojęcia "normalność", zapewne niejedna osoba poczuwająca się do przynależności do tej kategorii mogłaby mieć problem z wyjaśnieniem tego terminu. Samo "bycie normalnym" również nie oznacza automatycznie samych pozytywów, a i różnorakie dysfunkcje fizyczne, umysłowe czy społeczne nie są rzadkimi zjawiskami.

Taki tok myślenia przyjęli twórcy tegorocznego Festiwalu Teatralnego "Perspektywy 2015". Tegoroczna jego edycja ma być miejscem spotkania artystów, którzy pragną wyjść poza instytucje kultury, aby znaleźć nowe metody komunikacji z odbiorcą i teatralne tworzywo.

W sobotę 9 maja o godz. 11 i 17.30 pokazany zostanie spektakl "Bobo bu" lubelskiej Grupy Teatralnej "Sztuczki", którego tematyką jest kształtowanie się u dzieci ich świadomej cielesności. O godz. 12.30 będzie można także wziąć udział w spotkaniu poświęconym edukacji seksualnej młodzieży.

Białostockie Stowarzyszenie Edukacji Teatralnej "Widok" w niedzielę 10 maja o godz. 19 zaprezentuje widowisko "Import/Export", poświęcone życiu czeczeńskich uchodźców. Opowiadają w nim o swoim wykluczeniu i nieprzystosowaniu oraz nietolerancji, z którą spotykają się w Polsce.

"Lulabajki" to propozycja Teatru Chorea, działającego w Fabryce Sztuki i organizującego Festiwal "Perspektywy". Spektakl zacznie się o godz. 19 w czwartek 7 maja. Dzieci, Natalia Przybysz i Wielki Chór Młodej Chorei wprowadzi widzów do krainy zawieszonej pomiędzy snem a jawą, do momentu, gdy "do łóżka spływają marzenia".

W czwartek 7 maja o godz. 18 zacznie się monodram "Rowerek" na podstawie książki Michała Rusinka "Zaklęcie na W". Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Literatura w serii "Wojny dorosłych - historie dzieci". Kanwą dla niej były wspomnienia Włodzimierza Dusiewicza. Bohater "Rowerka" próbuje zrozumieć reguły wojny i odnaleźć się w świecie, który przestał być mu znany.

"Perspektywy 2015" potrwają do niedzieli 10 maja. Kolejne jej dni przyniosą jeszcze m.in. kolejną realizację Teatru Chorea pt. "Vidomi" (8 maja), spektakl Teatru Art. 51 "Plan B", który podejmie tematykę domu jako szczególnego miejsca w życiu człowieka (10 maja), monodram "Przyjąć nie" Aleksandry Szałek (8 maja), spektakl "Spotkanie", Teatru "Kiosk Ruchu" (9 maja).

Wydarzenia odbywają się w Fabryce Sztuki w Art_Inkubatorze (ul. Tymienieckiego 3). Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny, bilety na inne kosztują 15-20 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki