Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fikcyjny zakaz handlu w niedziele. Uszczelnianie zakazu handlu w niedziele w Sejmie. Czy sklepy nie będą mogły świadczyć usług pocztowych?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Sejmowa komisja zajmie się ustawą o zakazie handlu w niedziele. Co mówią posłowie?
Sejmowa komisja zajmie się ustawą o zakazie handlu w niedziele. Co mówią posłowie? Grzegorz Gałasiński
We wtorek 14 września o godz. 19 ma się rozpocząć posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Zaplanowano na nim pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, który dotyczy ograniczenia handlu w niedziele. Nowelizacja ma ukrócić otwieranie we wszystkie niedziele tych sklepów, które są zarazem placówkami pocztowymi.

Od ustawy ograniczającej handel do siedmiu niedziel w całym roku istnieją aż 32 wyjątki. Jeden z nich dotyczy placówek pocztowych, które akurat tego dnia mogą być czynne. Miał to być ukłon w stronę Polskiej Polskiej, a dla wielu sieci handlowych stał się pretekstem, do otwierania sklepów. Wystarczy bowiem mieć umowę z dowolnym operatorem pocztowym (niekoniecznie państwową spółką), dzięki której można umożliwić klientom odbiór przesyłek np. listów czy paczek. Taką możliwość oferuje już 19 sieci handlowych w Polsce, w tym Żabka, Biedronka, Lidl, Kaufland, ABC, Lewiatan, Groszek, Carrefour Express, a przymierza się do tego sieć hipermarketów Carrefour.

Sklep nie może być pocztą?

Posłowie PiS pod wodzą Janusza Śniadka przygotowali nowelizację ustawy, która uniemożliwi handlowcom otwieranie sklepów w patencie na pocztę. Działalność pocztowa będzie bowiem musiała być przeważająca, czyli stanowić ponad połowę przychodu firmy. Właśnie tym mają się we wtorek zająć posłowie z sejmowej komisji.

Co sądzą posłowie?

Grzegorz Wojciechowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Rawy Mazowieckiej (wybrany w Piotrkowie ) podkreśla, że jest za zachowaniem zdrowego rozsądku.

- Zaostrzanie przepisów to nie jest dobre sformułowanie, ale w prawie nie może też być "wytrychów", które umożliwiają jego obchodzenie - mówi poseł Wojciechowski. - Chcę, by niedziela była taka jak być powinna, odróżniała się od innych dni. Prawo powinno być rzetelne i przestrzegane, ale nie powinno też blokować rozwoju.

Zaostrzenia przepisów nie chce Tadeusz Tomaszewski, poseł Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, wybrany w Koninie, zaznacza, że jest przeciwnikiem zaostrzania obowiązujących przepisów. Opowiada się natomiast za swobodą gospodarczą, czeka jednak na stanowisko Klubu.

Protest w Carrefour

Przeciwko dotychczasowej praktyce protestują m.in. pracownicy hipermarketów Carrefour, które niebawem mogą zostać otwarte pod tym samym pretekstem oraz reprezentujący ich związkowcy z zakładowej organizacji Solidarności. Przygotowali ostatnio apel do premiera, marszałek Sejmu oraz parlamentarzystów, w którym domagają się zaostrzenia prawa. Podkreślają w nim, że handlowcy naruszają powagę państwa.

„Żadne prawo czy swobody obywatelskie nie mogą ograniczać praw innych obywateli. Uważamy, że dążenie do maksymalizacji zysku przez korporacje nie może być przedkładane nad dobro rodziny i godny odpoczynek od pracy. Obecny rząd oraz popierający ich posłowie często mówią o godności Polaków i poprawie warunków życia polskich rodzin. Przed rządzącymi test na prawdziwość tych deklaracji - napisali w apelu.

Związkowcy zwracają też uwagę na to, że pracy w handlu towarzyszy olbrzymi stres, a także duże obciążenie obowiązkami. Zarzucają, że obchodzenie prawa jest możliwe, gdyż w systemie są duże luki i mają nadzieję, że posłom uda się zapełnić i to jak najszybciej.

We wtorkowy wieczór okaże się, na jakie poparcie może liczyć inicjatywa grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, za którą stoi Janusz Śniadek. On nie traci nadziei, że nowelizacja zostanie uchwalona.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki