Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Łódzka nie tylko gra, ale też bawi i edukuje

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Baby Boom Bum to znakomity wyjątkowy projekt, przeznaczony dla niemowląt i dzieci do lat trzech
Baby Boom Bum to znakomity wyjątkowy projekt, przeznaczony dla niemowląt i dzieci do lat trzech Marcin Stępień
Oprócz licznych koncertów i innych wydarzeń artystycznych, Filharmonia Łódzka od lat prowadzi intensywny i wszechstronny program edukacyjny. Nie inaczej jest w tym sezonie.

Odkrywcy muzyki, Baby Boom Bum, Chór dla (nie)opornych - bywalcy Filharmonii Łódzkiej dobrze znają rozmaite przedsięwzięcia, dla najmłodszych i bardzo dorosłych, realizowane przez tę instytucję. Co ważne, dzięki takim właśnie działaniom grono melomanów i bywalców może systematycznie się zwiększać.

Pomysły są różnorodne, a poszczególne projekty już mocno zasłużone. Na przykład cykl koncertów i warsztatów „Odkrywcy muzyki” w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 15-lecia funkcjonowania. Z tej okazji Filharmonia Łódzka zaprosi wszystkich mniejszych i większych melomanów do wspólnego świętowania. Jak co roku, cykl będzie okazją do grania, śpiewania, zabawy i zadawania sobie pytania: czym jest muzyka?

Nadchodzący cykl koncertów nosi tytuł „Wielka gra”.
- Zagramy o radość, zabawę, wolność, przyjaźń, dialog. Muzyka ma tyle znaczeń, warto o nią grać i warto przyjść do Filharmonii zagrać z nami - podkreślają pomysłodawcy.

„Odkrywcy muzyki” to propozycja dla dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat, która składa się z dwóch elementów: warsztatów prowadzonych w trzech grupach wiekowych oraz koncertu. Na warsztatach, pod okiem instruktorów, dzieci poprzez zabawę i różnorodne zadania mogą aktywnie doświadczać muzyki. Przygotowują również krótką etiudę muzyczną, którą prezentują na koniec koncertu. Z kolei na koncercie, młodym słuchaczom proponowane są różne style i gatunki muzyczne w porywających wykonaniach. I co ważne, nie trzeba być uczestnikiem warsztatów, żeby przyjść na koncert.

Już od 15 lat warsztaty i koncert prowadzą doświadczeni i lubiani przez „odkrywców” instruktorzy Polskiego Towarzystwa Carla Orffa: Iwona Tałałaj i Klaudia Wiśniewska (grupa najmłodsza), Izabela Wałaszewska i Witold Jarosiński (grupa średnia), Magdalen Gaj-Nowicka, Anna Komorowska-Manijak i Jacek Tarczyński (grupa najstarsza) oraz Malina Sarnowska - prowadzenie koncertów. Warsztaty rozpoczynają się zawsze o godz. 11, koncerty o godz. 12.30. W tym sezone odbędą się: 29 października, 26 listopada, 17 grudnia, 28 stycznia, 25 lutego, 25 marca, 29 kwietnia i 27 maja.

Pomysłem wyjątkowym nie tylko na skalę ogólnopolską jest projekt Baby Boom Bum. Jego założenie jest proste i oczywiste - muzyka może poruszać już od pierwszych dni życia. Ale wprowadzenie związanych z tą ideą działań w życie nie jest wcale takie łatwe. W Łodzi się to udaje, o czym przekonują się uczestnicy filharmonicznych warsztatów Baby Boom Bum. Są to zajęcia przeznaczone dla niemowląt i dzieci do lat trzech wraz z opiekunami. Instruktorki, w myśl metody Edwina Eliasa Gordona, wprowadzają najmłodszych w świat muzyki od jej podstawowych elementów - rytmu, dźwięku, melodii. Wykorzystują do tego swój głos, instrumenty, a także Musicon - nowoczesne narzędzie do komponowania. Rodzice, którzy wraz ze swoim pociechami przeszli już przez cykl pomysłowych zajęć pod szyldem Baby Boom Bum, mają pewność, że wczesne umuzykalnianie ma niezwykle pozytywny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka.

Warsztaty prowadzą certyfikowane instruktorki metody Edwina Eliasa Gordona: Barbara Solnica, Ewa Kozioł, Dominika Dudek i Natalia Wicher. Warsztaty odbywają się w soboty od godz. 10, 11, 12, 16, 17 oraz w niedziele od godz. 10, 11, 12 w następujących terminach: 22-23 października, 19-20 listopada, 10-11 grudnia, 14-15 stycznia, 11-12 lutego, 11-12 marca, 15-16 kwietnia, 13-14 maja, 10-11 czerwca.

Niemowlęta i najmłodsze dzieci uczą się podstaw muzyki, nieco starsze „wchodzą” głębiej w muzyczną materię wspólnie grając i śpiewając, młodzież szkolna zaś otrzyma w nowym sezonie szansę na naprawdę Wielkie Odkrycia. Pod tym hasłem odbędą się dwa koncerty, przeznaczone właśnie dla tej grupy wiekowej, które nawiązują do ważnych dat i faktów historycznych, zarazem wpisują się w podstawę programową historii, języka polskiego, muzyki i geografii.

Pierwszy koncert, zatytułowany „Odkrywamy Amerykę” odbędzie się 12 października od godz. 10. Dokładnie 530 lat temu, Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę i uczestnicy wydarzenia też, dzięki muzyce, dopłyną do Nowego Świata. W repertuarze koncertu znajdą się bowiem m.in. utwory George’a Gershwina - amerykańskiego kompozytora, który eksponował w swoich utworach jazz i muzykę amerykańską.

Wykonawcami będą pianista Aleksander Dębicz oraz Cracow Golden Quintet w składzie: Natalia Jarząbek - flet, Damian Świst - obój, Tomasz Sowa - klarnet, Małgorzata Wygoda - fagot i Konrad Gołda - waltornia.

Na 8 listopada natomiast, od godz. 10 i 12, zaplanowano koncert „Odkrywamy polski romantyzm”. Bieżący rok to dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza i z tej okazji nasz kraj świętuję jubileusz polskiego romantyzmu. Filharmonia Łódzka przyłącza się do obchodów i zaprosi młodych melomanów na koncert współczesnych kompozycji Beniamina Baczewskiego, który postanowił zinterpretować dzieło polskiego wieszcza. Kompozytor w swoich utworach wykorzystuje głos, elektronikę, instrumenty dęte i klawiszowe, a także łączy różne style i gatunki m.in. tango, muzykę ludową, muzykę etniczną, arię operową, piosenkę musicalową czy filmową.

Wśród wykonawców są: Magdalena Witczak - sopran, Beniamin Baczewski - klarnet, saksofon sopranowy, programowanie, Tomasz Jocz - instrumenty klawiszowe i Stefan Muench - prowadzenie.

Szczególną propozycją Filharmonii Łódzkiej jest Chór dla (nie)opornych. - Nigdy nie jest za późno, aby odkryć w sobie duszę artysty, a przygodę z muzyką można rozpocząć w każdym wieku - nie mają wątpliwości opiekunowie chóru. Dlatego każdy, kto czuje „pociąg” do wyrażania siebie poprzez śpiew i wspólnego muzykowania jest zaproszony na próby Chóru dla (nie)opornych. Na cotygodniowych spotkaniach liczna grupa chórzystów, pod okiem chórmistrza, trenuje aparat głosowy, aby potem czysto zabrzmieć w wielogłosie nie tylko na próbach, ale i na koncertach - na przykład na „Świątecznym rozśpiewaniu”, które odbędzie się 17 grudnia od godz. 19. I nie będzie to jedyna okazja do takiego spotkania w tym sezonie artystycznym.

Próby Chóru dla (nie)opornych prowadzi Mariusz Lewy w każdy poniedziałek od godz. 19.15, w sali koncertowej FŁ.
Od narodzin do późnej dojrzałości z najlepszą muzyką i wspaniałymi edukatorami. Takie rzeczy to tylko w Filharmonii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki