Nagranie wyróżnionego albumu zostało zrealizowane w ubiegłym roku i wydane przez firmę DUX Recording Producers. W tej samej kategorii nominowana była również druga płyta nagrana przez łódzkich filharmoników pod batutą Pawła Przytockiego wraz z pianistką Julią Kociuban - na tym krążku znalazły się Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz oraz I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana.
W kategoriach muzyki poważnej przyznano w sumie dziesięć nagród. W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa statuetkę Fryderyka otrzymała Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy za płytę z nagraniem jednoaktowej opery „Hagith” Karola Szymanowskiego.
W kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna zwycięzcą został box Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” - wyjątkowa panorama stu lat polskiej muzyki na 36 płytach CD w znakomitych wykonaniach. To wydawnictwo książkowo-płytowe wybrane zostało również Najwybitniejszym Nagraniem Muzyki Polskiej.
Statuetkę za Album Roku Muzyka Współczesna odebrał sekstet wokalny proMODERN za płytę „Comfort zone”. W kategorii Album Roku Muzyka Dawna laureatką została Alina Ratkowska za album „Johann Gottlieb Goldberg: Complete Solo Harpsichord Works”.
Zwycięzcami w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna zostali Tomasz Strahl i Agnieszka Przemyk-Bryła za płytę „Stojowski, Różycki: Sonaty”.
Fryderyka w kategorii Album Roku Recital Solowy otrzymali Agata Zubel i Krzysztof Książek za płytę „Apparition”. Najlepszym Albumem Polskim Za Granicą zostało nagranie duetu Rafał Blechacz i Bomsori Kim „Fauré, Debussy, Szymanowski, Chopin”.
Ponadto Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych nagrodzono wybitnego skrzypka - Krzysztofa Jakowicza. Dodatkowo nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS dla młodego kompozytora otrzymał Mikołaj Majkusiak.
Fryderyki zostają przyznane w tym roku po raz 26. Wręczeniu nagród Akademii Fonograficznej towarzyszy siedmiodniowy festiwal, w trakcie którego odbywają się dwie gale, a także liczne wydarzenia towarzyszące. Gala Muzyki Poważnej odbyła się w katowickiej siedzibie NOSPR, gala wręczenia nagród w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu zaś odbędzie się 14 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Złote Fryderyki trafią do: zespołu Perfect (muzyka rozrywkowa), Tomka Lipińskiego (muzyka rozrywkowa) i Czesława Bartkowskiego (jazz).
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?