Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Łódzka z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Solistką wieczoru będzie pianistka Julia Kociuban, która koncertuje jako solistka, kameralistka, jak również z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych; współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami, jak Hans Graf, Neeme Järvi, Lahav Shani, czy Jerzy Maksymiuk
Solistką wieczoru będzie pianistka Julia Kociuban, która koncertuje jako solistka, kameralistka, jak również z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych; współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami, jak Hans Graf, Neeme Järvi, Lahav Shani, czy Jerzy Maksymiuk Adam Golec
Filharmonia Łódzka uczci Narodowe Święto Niepodległości specjalnym koncertem. Wydarzenie odbędzie się 11 listopada od godz. 19.

Narodowe Święto Niepodległości Filharmonia Łódzka uhonoruje koncertem z muzyką kompozytorów polskich późnego romantyzmu i XX wieku. Solistką wieczoru będzie Julia Kociuban - jedna z czołowych pianistek swojego pokolenia, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Mozarteum w Salzburgu, regularnie występująca w renomowanych europejskich salach koncertowych, takich jak Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu czy Laeiszhalle w Hamburgu. Jak sama podkreśla, szczególnym zainteresowaniem darzy muzykę polską: na debiutanckiej płycie umieściła II Sonatę fortepianową Grażyny Bacewicz, za album z koncertami fortepianowymi Tansmana i Bacewicz otrzymała nominację do Fryderyka, jej najnowszy krążek zaś zawiera polonezy Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.

Julia Kociuban i łódzcy filharmonicy pod dyrekcją Pawła Przytockiego, dyrektora artystycznego instytucji, wykonają Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z największych pianistów w historii i jednego z „ojców” Niepodległej oraz premiera polskiego rządu. Koncert od czasu swojego powstania cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego - pełen jest ekspresyjnych, a jednocześnie subtelnych melodii, przepojony nawiązaniami do muzyki ludowej i elegancką wirtuozerią. „Dzieło ma tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej, mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale. Orkiestra nieraz łączy się z fortepianem w dowcipnych kombinacjach, sam zaś solowy instrument traktowany jest wybornie” - pisał Jan Kleczyński po polskim prawykonaniu Koncertu a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Właśnie ten utwór uczynił jego autora światowej sławy artystą.

Zabrzmi również II Symfonia c-moll „Elegijna”, jedna z trzech autorstwa Zygmunta Noskowskiego, ucznia Stanisława Moniuszki oraz nauczyciela Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza i Ludomira Różyckiego, w której autor nie tylko nawiązuje do folkloru, lecz także cytuje „Mazurek Dąbrowskiego”. Warto przypomnieć, że Zygmunt Noskowski m.in. uczył muzyki w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych, gdzie stworzył system zapisu nutowego dla niewidomych (niestety, nie zachował się). Sprawował posadę miejskiego dyrektora muzyki i dyrektora (a także dyrygenta) Towarzystwa Śpiewaczego „Bodan” w niemieckiej Konstancji oraz dyrektora Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Dopełnieniem programu koncertu będzie muzyka Romana Ryterbanda - kompozytora, dyrygenta i pianisty urodzonego w 1914 roku w Łodzi, który działał w Szwajcarii, Kanadzie i USA. Jego znakomita, bogata i różnorodna twórczość (od piosenek po symfonie) lepiej znana jest za granicą niż w Polsce, choć niektóre utwory nie były wykonywane nigdy, czego przykładem jest Suita polska. Jej fragmenty będą miały w Filharmonii Łódzkiej swoje światowe prawykonanie.

Roman Ryterband pochodził z rodziny łódzkich prawników i muzyków; jego wuj był koncertmistrzem łódzkiej orkiestry symfonicznej. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a jednocześnie uczył się gry na fortepianie. Wybuch II wojny światowej zastał go we Francji. Za radą konsula przedostał się do Szwajcarii, gdzie rozpoczął studia muzykologiczne, ukończone doktoratem na uniwersytecie w Bernie. W roku 1955 Roman Ryterband wraz z żoną i dziećmi przeniósł się do Kanady, gdzie został wykładowcą na Uniwersytecie McGilla w Montrealu. Występował też jako dyrygent i kierował polskim chórem. W roku 1960 Ryterbandowie zamieszkali w Chicago, gdzie Roman pełnił obowiązki prezesa Związku Kompozytorów. W roku 1967 zamieszkał w Palm Springs w Kalifornii. Założył tam Palm Springs Festival of Music and Art i został jego dyrektorem. Pod koniec lat 60. wykładał na California State University w Los Angeles.

Świąteczny koncert rozpocznie się o godz. 19, a wcześniej, od godz. 18.15, w sali kameralnej odbędzie się spotkanie promujące najnowszą płytę łódzkich filharmoników, którzy pod dyrekcją Pawła Przytockiego nagrali zapomniane symfonie kompozytorów polskich XIX wieku: Franciszka Mireckiego i Józefa Wieniawskiego. Ten pierwszy, uczeń Hummla i Cherubiniego, szeroko znany w całej Europie, dyrektor opery włoskiej w Lizbonie, był pierwszym polskim kompozytorem, którego opera wystawiona została w mediolańskiej La Scali. Ten drugi to brat słynnego Henryka, wykładowca konserwatorium muzycznego w Brukseli. W spotkaniu, które poprowadzi Konrad Mielnik, obok Pawła Przytockiego, udział weźmie Barbara Ostafin, autorka biografii Franciszka Mireckiego „Z Krakowa do La Scali”. Premierowy album „Mirecki/Wieniawski. Polish Romantic Symphonies” wydany przez Dux będzie do kupienia w kasach FŁ.

Nieoczywisty program łódzkiego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapowiada szczególne wydarzenie. A właśnie polska muzyka potrafi najpełniej wyrazić emocje związane z poczuciem przynależności do wolnego świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki