Filharmonia New Art koncertuje w Radiu Łódź

  Filharmonia New Art koncertuje w Radiu Łódź

  Anna Pawłowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Radio Łódź znowu będą odbywały się koncerty muzyki klasycznej na żywo. W Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha koncertować i nagrywać będzie Radiowa Filharmonia New Art. Pierwszy koncert już 15 listopada o godz. 17.05.
  - Kiedy rozpoczynałem pracę w Radiu Łódź działała tu Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Henryka Debicha. Orkiestra ćwiczyła i koncertowała, a my jako pracownicy mieliśmy styczność z tymi ludźmi - wspomina Dariusz Szewczyk, prezes zarządu Polskiego Radia Łódź - Zimą zgłosili się do mnie młodzi muzycy z propozycją współpracy. Rozmowy trwały tak długo, ponieważ próbowaliśmy znaleźć odpowiednią formułę tej współpracy.

  Radio nie mogło wziąć muzyków na etat. Odpowiednim rozwiązaniem było założenie przez młodych ludzi fundacji i umowa z pomiędzy radiem, a powstałą Polską Fundacją Promocji Kultury Muzycznej o współpracy i wzajemnym bezgotówkowym świadczeniu usług.

  Fundacja reprezentuje orkiestrę Radiową Filharmonię New Art. W jej podstawowym składzie znajduje się trzynastu muzyków grających na instrumentach smyczkowych, akordeonista i pianista. Muzycy rekrutują się spośród absolwentów uczelni muzycznej, w dużej mierze łódzkiej Akademii Muzycznej, choć nie tylko. Wszyscy pracują zawodowo w innych orkiestrach. Chcą jednak spotykać się by koncertować i nagrywać w radiu.

  - Chcemy przekonać część społeczeństwa do muzyki klasycznej. Namówić młodych ludzi do słuchania muzyki klasycznej, choć oprócz klasyki będziemy grać także muzykę filmową, arcydzieła muzyki rozrywkowej - mówią przedstawiciele fundacji i orkiestry - Arkadiusz Dobrowolski, Michał Drewnowski i Leszek Kołodziejski, wiolonczelista, pianista i akordeonista.

  Pierwszy koncert odbędzie się 15 listopada o godz. 17.05. Jego 55 minut będzie na żywo transmitowane na antenie Radia Łódź oraz w internecie. Radio zapowiada nagranie całości koncertu i retransmisje tej części, która nie zmieści się w audycji muzycznej. Zarejestrowane nagranie zostanie także umieszczone na płycie, którą będzie można nabyć przed kolejnym koncertem.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo