Finał festiwalu animacji w Łodzi

  Finał festiwalu animacji w Łodzi

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jaki może być symbol wędrownego festiwalu poświęconego polskiej animacji i docierającego do dużych i małych ośrodków w kraju? Oczywiście, Koziołek Matołek. Statuetka z tym bohaterem jest nagrodą w I Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, którego wielki finał odbędzie się w najbliższy weekend w Łodzi.
  Kadr z filmu "Ucieczka" Moniki Kuczynieckiej.

  Kadr z filmu "Ucieczka" Moniki Kuczynieckiej. ©materiały promocyjne

  Festiwal, stworzony przez łodzianina Piotra Kardasa, rozpoczął się 5 kwietnia. Od tego czasu O!PLA odwiedziła 20 miejscowości, m.in. Kołobrzeg, Opole, Poznań, Mrągowo, Włoszczową.

  - Każde miejsce to cztery dni projekcji - wyjaśnia Piotr Kardas. - Różnie to wypadło, ale w sumie jestem zadowolony. W większości miejsc doskonale bawiono się festiwalem, mam już zgłoszenia z kolejnych miejscowości, które chcą, by w przyszłym roku O!PLA dotarła do nich.

  Festiwal oprócz prezentacji dokonań polskiej animacji ma też część konkursową. W tym roku zgłoszono 103 filmy, z czego wybrano sześćdziesiąt, które rywalizowały w czterech kategoriach: Studyjnej, Szkolnej, Off, Wideoklip.
  Jedynymi jurorami byli widzowie biorący udział w projekcjach. W każdej z kategorii zostaną przyznane miejsca od pierwszego do trzeciego. Laureaci otrzymają statuetkę Złotego, Srebrnego lub Brązowego Tobołka, Który Niesie Koziołek Matołek. Laureatów poznamy 9 czerwca o godz. 18 w łódzkim Muzeum Kinematografii.

  Wcześniej, 7 czerwca, czekają nas projekcje filmów Zenona Wasilewskiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej animacji lalkowej. Od godz. 18 zobaczymy "Opowieść Michałkowicką" z 1954 roku, imponującą rozmachem adaptację jednej z "Baśni polskich" Hanny Januszewskiej, animowanego "półkownika" - "Pan Piórko śni" (1949) i jedyną rysunkową animację w dorobku artysty, satyrę antyalkoholową "Pan Rzepka i jego cień" (1956). Drugim bohaterem wieczoru będzie Jerzy Kalina - ujrzymy "bardzo niepokojący" przegląd jego filmów.

  W sobotę, 8 czerwca, od godz. 12 będzie okazja zobaczyć słynną "Wielką podróż Bolka i Lolka". O godz. 14 gościem Muzeum Kinematografii będzie Sven Nordqvist, szwedzki pisarz i ilustrator, autor m.in. książek o Pettsonie i Findusie. Kolejne punkty programu to: "Kreski i kropki, czyli animowany "zryw" Władysława Nehrebeckiego" (godz. 16), "Cuda i dziwy, czyli Tuwim zreAnimowany" (godz. 17.30) oraz pokaz jednej z najgłośniejszych animacji ostatnich lat, polsko-rumuńskiej "Drogi na drugą stronę" wraz z "Rybakiem na dnie morza" (godz. 19).

  Na niedzielę, od godz. 12, zaplanowano warsztaty dla dzieci, m.in. z mistrzynią plasteliny Moniką Kuczyniecką. A od godz. 16 spotkanie z mistrzem animacji (i pokaz jego filmów), Witoldem Gierszem. Karnet na Wielki Finał O!PLA kosztuje 30 zł.

  Lubisz oglądać filmy animowane? Chcesz wiedzieć, kiedy są emitowane w telewizji? Sprawdź program tv!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo