MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fiński domek w dwa miesiące

Katarzyna Zawadzka
Łódzka firma FDPL Sp. z o.o., wyłączny dystrybutor domów modułowych marki Jukka-talo produkowanych przez fińskiego potentata w tej branży, fabrykę Pyhännän Rakennustuote Oy, rozpoczęła działalność na polskim rynku. W najbliższym czasie zamierza zbudować pierwsze domy w Aleksandrowie Łódzkim. Dom pokazowy stanie też w Konstantynowie.

Domy, które spółka FDPL stawia na działkach klientów mogą być bardzo różne - parterowe lub piętrowe, z jednym lub dwoma garażami (w większości projektów garaż jest oddzielnym budynkiem). Wszystkie są jednak ciepłe i energooszczędne.

- W podstawowej ofercie FDPL jest szesnaście projektów domów o rozmaitej powierzchni. Nasza propozycja będzie sukcesywnie rozszerzana o kolejne modele. Klient już teraz może wybrać dom z pełnej oferty producenta, która liczy obecnie 110 projektów - mówi Bogumiła Grabowicz z firmy FDPL. - Każdy z nich może zostać wzniesiony w dowolnym miejscu w kraju.

Postawienie jednego budynku trwa zwykle 3-4 dni. Jeśli jednak budynek jest większy, firma może potrzebować więcej czasu. Od momentu sfinalizowania umowy do dostarczenia domu na plac budowy i podjęcia prac montażowych upływa około ośmiu tygodni.

Moduły konstruowane są w kontrolowanych warunkach fabryki i składają się m.in. z płyty gipsowo-kartonowej o grubości 13 mm, wewnętrznej płyty podwójnej ramy konstrukcji - stabilizującej ścianę i ułatwiającej późniejszy montaż elementów wiszących, jest też folia paroizolacyjna mechanicznie zgrzewana na spojeniach elementów oraz między szkieletem i panelem ściennym.

Do konstrukcji mocowana jest fabrycznie przycięta izolacja cieplna z wełny mineralnej o grubości 27 cm. Pion nośny konstrukcji ma usztywniony rdzeń, który nie ulega deformacji i nie dopuszcza do strat ciepła. Aby budynek był jeszcze bardziej szczelny, do zewnętrznej powierzchni konstrukcji mocuje się izolację przeciwwiatrową.

Od zewnątrz dom jest standardowo wykańczany zaimpregnowanymi i zagruntowanymi pionowymi deskami elewacyjnymi. Można go też wykończyć poziomymi deskami elewacyjnymi, elewacją drewnianą przypominającą fasady domów z bali, ale też cegłą elewacyjną lub tynkiem.

Konstrukcja dachu jest przystosowana pod każdy rodzaj finalnego pokrycia.

Do domów można doprowadzić wszystkie instalacje, które są przyłączone już do działki. W domkach modułowych instalacje wodna i kanalizacyjna rozprowadzane są w podłodze, instalacja elektryczna prowadzona jest zaś w ścianach, w specjalnie do tego przystosowanych drogach przebiegu, które nie naruszają szczelności całej konstrukcji.

Proponowane rozwiązanie dotyczące ogrzewania to ogrzewanie elektryczne i kominek, ale można zastosować też ogrzewanie wodne podłogowe, pompę ciepła czy kolektory słoneczne.

W domach modułowych zalecana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki