Firefighter Combat Challenge w Manufakturze: kto zostanie...

  Firefighter Combat Challenge w Manufakturze: kto zostanie najlepszym strażakiem? [ZDJĘCIA+FILM]

  mt

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Firefighter Combat Challenge w Manufakturze: kto zostanie najlepszym strażakiem? [ZDJĘCIA+FILM]
  1/21

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Stanik

  Strażacy z całego kraju i kilka drużyn zagranicznych rywalizują o tytuł najlepszych w strażackich zawodach Firefighter Combat Challenge. Przez całą niedzielę na rynku Manufaktury można oglądać ich w akcji.
  Firefighter Combat Challenge to zawody wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. W 1975 na Uniwersytecie Maryland badano zależność między zadaniami strażackimi a wydolnością organizmu. Opracowane na potrzeby badania konkurencje zaczerpnięte z codziennej pracy strażaków stały się podstawą rozgrywanych na całym świecie zawodów.

  Konkurencje są wyjątkowo trudne. Dlatego sędzia ma możliwość przerwania zawodów, jeśli uzna, że stają się dla zawodnika zbyt niebezpieczne.

  W kategorii indywidualnej strażacy wykonują zadania w maskach i butlach ze sprężonym powietrzem.
  Powietrza w butlach starczy na 6 minut i w tym czasie będą musieli wykonać zadania. Zawody rozpoczną się od wbiegnięcia z ważącym 15 kg obciążeniem na 12-metrową wieżę i wciągnięcia na jej szczyt dwóch węży strażackich o wadze 20 kg każdy. Będzie też bieg slalomem połączony z zestrzelaniem celu strumieniem wody ze strażackiej prądownicy. Trzeba też będzie przeciągnąć około 30 m ważącego 80 kg manekina.

  Podobne zadania wykonują strażacy w kategorii grupowej oraz w parach. Nie będą jednak nosić masek, a jedynie butle ze sprężonym powietrzem.

  Po raz pierwszy w historii polskich zawodów Firefighter Combat Challange wystartuje w nich strażackie małżeństwo. Będą to łodzianie: kpt. Magdalena Tomala i kpt. Zbigniew Tomala pracujący w łódzkiej straży pożarnej. Po raz pierwszy walczyć też będzie tandem zawodowych strażaków - braci. St.asp. Sławomir Pytel oraz jego młodszy brat asp. Tomasz Pytel będą walczyć o laury jako tandem "Big Brothers".

  Zawody można oglądać na rynku Manufaktury w niedzielę od godz. 8 do 18. Zawodom towarzyszy pokaz sprzętu gaśniczego oraz mini tor przeszkód dla najmłodszych. To miniatura "dorosłej" trasy a maluchy startować będą w prawdziwych strażackich kaskach.

  Patronat nad niedzielnymi zawodami sprawuje Łódzki Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Witkowski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny