Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy i szkoły zawodowe mają się ku sobie

Maciej Kałach
W andel's Hotel praktykują uczniowie ZSETH w Łodzi
W andel's Hotel praktykują uczniowie ZSETH w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Do połowy stycznia firmy współpracujące ze szkołami przy ulepszaniu ich programów mogą zgłaszać się do rywalizacji o "Złotego Łabędzia", czyli główną nagrodę konkursu, ogłoszonego w Urzędzie Miasta Łodzi. W poniedziałek odbyła się tam konferencja "Monitorowanie rynku pracy dla potrzeb organizacji współpracy szkół z pracodawcami w województwie łódzkim".

Gwoździem spotkania było ogłoszenie wyników badań o wzajemnych oczekiwaniach szkół ponadgimnazjalnych oraz pracodawców, opracowanych przez specjalistów Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

- Już jedna trzecia badanych pracodawców widzi skuteczność współpracy ze szkołami przy ograniczaniu problemów z brakiem odpowiednio wykształconych kadr, choć do prowadzenia takiej współpracy przyznał się na razie co piąty badany przedsiębiorca - mówi dr Elżbieta Ciepucha, kierownik Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji w ŁCDNiKP. - Już 23 instytucje zaangażowały się w projekty klas patronackich w łódzkich szkołach, które są uznawane za jedną z najlepszych form współpracy między szkołami a firmami.

Goście konferencji usłyszeli o trzech przykładach "przyjaźni" między sektorem przemysłu lub usług a edukacją. Kamila Niewiadomska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi zachwalała współpracę z andel's Hotel Łódź oraz Hotel Focus Łódź, gdzie jej uczniowie odbywają praktyki i staże absolwenckie. Szkoła Niewiadomskiej doczekała się między innymi sali dydaktycznej w postaci pokoju hotelowego.

- Ostatecznym efektem współpracy jest zadowolony klient, który będzie wracał, aby płacić za nasze usługi, świadczone na odpowiednio wysokim poziomie - mówił Zbigniew Frączyk, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.

Z kolei Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi pochwalił się sukcesami w prowadzeniu klasy energetyków pod patronatem firm Dalkia Łódź, Engorem i PGE Dystrybucja Oddział Łódź-Miasto. Uczniowie pierwszej z nich po obecnym roku szkolnym "wyjdą" z technikum - i wtedy okaże się, czy wybiorą przygotowane dla nich przez patronów oferty pracy. Ci obiecują, że pomogą w zdobywaniu wiedzy także na studiach wyższych: przez udział w ich sfinansowaniu czy urlopy naukowe. Do tej pory patroni przyznawali m.in. stypendia najlepszym uczniom, organizowali spotkania dla nauczycieli, aby kadra przez np. wizytę w elektrociepłowni uzupełniała wiedzę.

Entuzjastycznie patrzy na przyszłość swojej placówki także Józef Kolat, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi. Przyczyną optymizmu jest współpraca z Gillette Poland.

Przy współdziałaniu ze szkołami pewnym problemem jest konieczność przyznania dodatkowych zadań wyznaczonym pracownikom, dlatego na konferencji pojawił się postulat ulg podatkowych dla firm, wspierających edukację.

[iframe]http://tematy.wroclaw.pl/dzienniki/lodz.php[/iframe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki