Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy szukają pracowników na lato, a niektórzy mają szansę na stała pracę. Ile można zrobić? (ZDJĘCIA)

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Nawet 700 osób do pracy latem w różnych miejscowościach, także w Łodzi, szuka Poczta Polska!Sprawdź, kto jeszcze oferuje pracę >>>>
Nawet 700 osób do pracy latem w różnych miejscowościach, także w Łodzi, szuka Poczta Polska!Sprawdź, kto jeszcze oferuje pracę >>>>Pixabay
Nawet 700 osób do pracy latem w różnych miejscowościach, także w Łodzi, szuka Poczta Polska. Kolejnych 400 osób, ale tylko do łódzkiej fabryki, poszukuje z kolei firma BSH. Ofert wakacyjnej pracy nie brakuje, a stawki są zróżnicowane.

Poczta Polska poszukuje pracowników do sortowni, do załadunku i rozładunku przesyłek oraz do przygotowania ich do doręczania. Instytucje przyjmie do pracy również osoby, które chcą być listonoszami oraz kierowców z uprawnieniami do kierowania pojazdami do 3,5 tony oraz pow. 3,5 tony.

- Zainteresowanie pracą w Poczcie, szczególnie w ramach pracy sezonowej jest duże - mówi Agnieszka Grzegorczyk z Poczty Polskiej. - W zeszłorocznej kampanii wakacyjnej zatrudniliśmy 2,4 tys. osób. Zaś podczas ostatniej świątecznej akcji „Sprezentuj sobie pracę” do pracy zgłosiło się 6,7 tys. osób, a zatrudniliśmy prawie 3,7 tys. osób.

W zmodernizowanej niedawno fabryce suszarek do ubrań BSH w Łodzi tymczasową pracę może znaleźć 400 osób. Latem bowiem rozpoczynają się tu przygotowania do tzw. wysokiego sezonu i potrzebne są ręce do pracy. Poszukiwane są osoby na niemal wszystkie stanowiska, jakimi dysponuje fabryka. Ci, którzy się sprawdzą, mogą liczyć na stałe zajęcie.

Nawet 300 miejsc pracy czeka w Młodzieżowym Biurze Pracy w Łodzi, które prowadzi Łódzka Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.

- Mamy dwa rodzaje ofert pracy - zarówno dla osób, które skończyły 16 lat, a nie są jeszcze pełnoletnie, jak i dla dorosłych - mówi Agnieszka Kabzińska, pośrednik z Młodzieżowego Biura Pracy w Łodzi. - Młodsi mogą roznosić ulotki, gazetki, brać udział w akcjach promocyjnych w charakterze hostess.

Osoba, która zdecyduje się na roznoszenie ulotek, zarobi 14,7 zł brutto za godzinę, czyli tyle, ile wynosi minimalna stawka godzinowa za pracę w Polsce. Zostanie zatrudniona w ramach umowy zlecenia. Na tyle samo wyceniono godzinę roznoszenia gazetek reklamowych na łódzkim Widzewie. Można się tym zająć dwa dni w tygodniu - we wtorki i środy.

Nawet 40 zł brutto za godzinę może zarobić animator dziecięcy w Łodzi. To maksymalna stawka, a minimalna opiewa na 15 zł brutto. Do zadań animatora należą: malowanie twarzy dzieci, robienie baniek mydlanych, a także obsługa dmuchawców. Pracodawca zapewnia także bezpłatne szkolenia. Animator dziecięcy musi mieć skończone 16 lat.

Pełnoletnia natomiast musi być osoba, która za pośrednictwem Młodzieżowego Biura Pracy zatrudni się w restauracji szybkiej obsługi. Do jej obowiązków będzie należało: obsługa klienta, przygotowywanie posiłków, obsługa kasy, a także dbanie o pozytywny wizerunek restauracji. Pracownik musi zadbać o miłą i profesjonalną obsługę, dbać o sprzęty, utrzymywać porządek na stanowisku pracy. A wszystko to za 14,7 zł brutto na godzinę.

Na 2,5 tys. zł pensji może natomiast liczyć magazynier, który będzie ręcznie rozładowywał transportowany towar, odkładał go na miejsce i dbał o porządek w magazynie, a 200 zł więcej może zarobić sprzedawca pracujący na dwie zmiany, ale za to 35 godzin w tygodniu.

Na 15,7 zł brutto wyceniono pracę pomocnika w magazynie sklepu internetowego w Łodzi. Za tę stawkę ma pakować ubrania, przygotowywać paczki do wysyłki, przyjmować dostawy. Na liście wymagań pracodawcy znalazły się: bardzo dobry stan zdrowia, dyspozycyjność od poniedziałku do niedzieli, wysoka efektywność, dokładność.

Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego przypomina, że studenci zatrudnieni na umowę o pracę podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu, a pracodawca musi płacić na ubezpieczenie.

- Student zatrudniony na umowę o pracę ma już odprowadzane składki na swoje indywidualne konto w ZUS. Dzięki temu zasoby na jego przyszłą emeryturę są już odkładane - zaznacza Kiełczyńska.

Przy umowie zleceniu studentów składek się nie płaci.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki