Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Floating - przełomowy sposób na walkę ze stresem i bólem

Anna Olejniczak
pixabay
Obniża stres, wycisza, relaksuje, łagodzi napięcie będące przyczyną wielu dolegliwości i chorób. Choć Floating w Stanach Zjednoczonych znany jest od wielu lat, w Polsce pojawił się dopiero niedawno.

Czym jest Floating?

Floating to inaczej Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej. Jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na wyciszenie, polegającym na maksymalnym, ok. 90-procentowym obniżeniu bodźców, które docierają do nas z zewnątrz. Ma to wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na całym świecie floating stał się popularnym sposobem na relaks, przyspieszoną odnowę biologiczną, ograniczenie bólu, kreatywność. Badania naukowe pokazują, że jest skutecznym lekarstwem na wiele schorzeń, pomaga m.in. w bólach stawów i mięśni, depresji, fibromialgii.

60 lat historii

Na zbadanie wpływu ograniczenia bodźców na ludzki mózg wpadł amerykański psychiatra i neurolog, John Cunningham Lilly, już w latach 50. Aby uzyskać efekt odcięcia od bodźców zewnętrznych, zbudował w 1954 roku specjalny ciemny, dźwiękoszczelny zbiornik, który wypełnił ciepłą, osoloną wodą. Ku swojemu zaskoczeniu zauważył, że zanurzenie w niej powoduje stan wyjątkowego odprężenia. W swoich późniejszych publikacjach zaznaczał wielokrotnie, że izolacja sensoryczna jest „metodą osiągnięcia najgłębszego relaksu, jaki może osiągnąć człowiek”.

20 lat później Peter Suedfeld i Roderick Borrie z University of British Columbia postanowili wykorzystać odkrycie Lilly`ego do badań nad terapeutycznymi korzyściami Float R.E.S.T. Do terapii wykorzystywano specjalnie przystosowaną kapsuły relaksacyjną Float Tank.

Na czym polega?

Obecnie wykorzystywane do terapii kabiny izolacji sensorycznej to komfortowe, przestronne pomieszczenie o wymiarach ok. 2,5 m na 1,7 m i wysokości 2 m, umożliwiające pełną swobodę ruchów. Napełniane jest ciepłym roztworem wody i soli Epsom, które sprawia, że pacjent z łatwością unosi się na powierzchni.

Relaksacja może odbywać się w całkowitej ciemności lub przy subtelnym niebieskim świetle. Dodatkowo w osiągnięciu stanu odprężenia pomaga delikatna, relaksacyjna muzyka, którą słychać przez pierwsze minuty, a która później stopniowo zanika. Unosząc się na powierzchni, nie czujemy przyciągania ziemskiego, dzięki czemu już po paru chwilach napięte mięśnie rozluźniają się, a organizm produkuje wzmorzoną ilość "hormonów szczęścia" - endorfin, oksytocyny i prolaktyny.

Lekarstwo dla ciała i ducha

Uczucie pełnego relaksu i senność powodują, że nasz mózg przełącza się ze zwykłych fal alpha na theta, uzyskując efekt podobny do tego, który można osiągnąć podczas głębokiej medytacji. Jest to więc doskonała metoda na wyciszenie, odzyskanie równowagi i spokoju, który towarzyszy nam jeszcze długo po opuszczeniu kabiny. Sesja taka obniża jednocześnie poziom hormonów wytwarzanych podczas sytuacji stresowych, między innymi kortyzolu i adrenaliny, obniża ciśnienie krwi, spowalnia pracę serca.

Floating nie tylko wycisza emocje, polepsza koncentrację i pamięć, uwalnia ciało i umysł od stresów i napięć, ale i uśmierza bóle kręgosłupa, polepsza jakość snu, przyspiesza leczenie kontuzji, poprawia pracę układu odpornościowego. Badania naukowe udowadniają, że godzinna sesja jest równoważna czterem godzinom głębokiego, regeneracyjnego snu. Floating jest szczególnie polecany osobom narażonym na długotrwały stres, a także rekonwalescentom odczuwającym skutki kontuzji, złamań czy operacji.

Właściwości upiększające

Sole Epson, używane do roztworu, są naturalnie czystym związkiem mineralnym zawierającym duże ilości magnezu i siarki. Ponieważ szybciej wchłania się przez skórę niż przewód pokarmowy, pozwala w łatwy i przyjemny sposób uzupełnić niedobory tych pierwiastków. Sól Epsom ma również działanie relaksujące i oczyszczające, łagodzi stany zapalne, a także leczy schorzenia skórne. Regularne sesje floatingu są również korzystne dla naszej urody. Poprawiają kondycję włosów i skóry, pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jakie są przeciwwskazania?

  • epilepsja
  • nowotwory złośliwe skóry
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • choroby psychiczne (leczone psychiatrycznie)
  • zakrzepica
  • zapalenie ucha
  • I trymest ciąży (od II trymestru możliwość korzystania z sesji floatingu po konsultacji z lekarzem prowadzącym)
  • rany otwarte, uszkodzenia skóry, owrzodzenia skóry, podrażnienia i infekcje, depilacja 24 godziny przed sesją
  • spożycie alkoholu i innych środków odurzających
  • wiek poniżej 16 roku życia z uwagi na nakończony etap rozwoju mózgu
  • menstruacja
Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Floating - przełomowy sposób na walkę ze stresem i bólem - Strona Kobiet

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki