Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotofestiwal 2019 w Łodzi poświęcony temu, co nadprzyrodzone ZDJĘCIA Z WYSTAW

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
"Supernatural / Nadprzyrodzone" - pod takim hasłem odbywać się będzie wydarzenie, które należy do najważniejszych europejskich przedsięwzięć poświęconych fotografii. W Łodzi od lat goszczą na nim najznakomitsze postaci sztuki fotografii, podobnie będzie i w 2019 roku.Fotofestiwal 2019 w ŁodziFotofestiwal 2019 został zaplanowany na prawie trzy tygodnie, w tym czerwcowy długi weekend. Centrum festiwalowym pozostaje Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3, ale liczne wydarzenia odbywać się będą w różnych punktach miasta. Widzowie zobaczą ponad trzydzieści międzynarodowych wystaw - na program główny złoży się osiem wystaw indywidualnych i jedna wystawa grupowa, podejmujące  trzy zakresy tematyczne. Pierwszy dotyczy wspólnot duchowych, rytuałów oraz zakorzenieniu duchowości w kulturze; drugi poruszy temat postępu nauki w odnalezieniu odpowiedzi na metafizyczne pytania oraz racjonalnego podejścia sfery współczesnych duchowych poszukiwań; trzeci zaś przedstawi próby zarejestrowania niewidzialnego, kontaktu z duchami poprzez tworzenie obrazu, a także roli artysty jako medium lub alchemika.
"Supernatural / Nadprzyrodzone" - pod takim hasłem odbywać się będzie wydarzenie, które należy do najważniejszych europejskich przedsięwzięć poświęconych fotografii. W Łodzi od lat goszczą na nim najznakomitsze postaci sztuki fotografii, podobnie będzie i w 2019 roku.Fotofestiwal 2019 w ŁodziFotofestiwal 2019 został zaplanowany na prawie trzy tygodnie, w tym czerwcowy długi weekend. Centrum festiwalowym pozostaje Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3, ale liczne wydarzenia odbywać się będą w różnych punktach miasta. Widzowie zobaczą ponad trzydzieści międzynarodowych wystaw - na program główny złoży się osiem wystaw indywidualnych i jedna wystawa grupowa, podejmujące trzy zakresy tematyczne. Pierwszy dotyczy wspólnot duchowych, rytuałów oraz zakorzenieniu duchowości w kulturze; drugi poruszy temat postępu nauki w odnalezieniu odpowiedzi na metafizyczne pytania oraz racjonalnego podejścia sfery współczesnych duchowych poszukiwań; trzeci zaś przedstawi próby zarejestrowania niewidzialnego, kontaktu z duchami poprzez tworzenie obrazu, a także roli artysty jako medium lub alchemika. Fotofestiwal 2019, Klaus Pichler
18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi odbędzie się w dniach 13-30 czerwca. Tegoroczna odsłona wydarzenia tematycznie ma dotyczyć duchowości, społeczności i rytuałów, poznania i metafizyki, a także niewyjaśnionych zjawisk, duchów i widm.

"Supernatural / Nadprzyrodzone" - pod takim hasłem odbywać się będzie wydarzenie, które należy do najważniejszych europejskich przedsięwzięć poświęconych fotografii. W Łodzi od lat goszczą na nim najznakomitsze postaci sztuki fotografii, podobnie będzie i w 2019 roku.

Fotofestiwal 2019 w Łodzi

Fotofestiwal 2019 został zaplanowany na prawie trzy tygodnie, w tym czerwcowy długi weekend. Centrum festiwalowym pozostaje Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3, ale liczne wydarzenia odbywać się będą w różnych punktach miasta. Widzowie zobaczą ponad trzydzieści międzynarodowych wystaw - na program główny złoży się osiem wystaw indywidualnych i jedna wystawa grupowa, podejmujące trzy zakresy tematyczne. Pierwszy dotyczy wspólnot duchowych, rytuałów oraz zakorzenieniu duchowości w kulturze; drugi poruszy temat postępu nauki w odnalezieniu odpowiedzi na metafizyczne pytania oraz racjonalnego podejścia sfery współczesnych duchowych poszukiwań; trzeci zaś przedstawi próby zarejestrowania niewidzialnego, kontaktu z duchami poprzez tworzenie obrazu, a także roli artysty jako medium lub alchemika.

„Sfera duchowości i wiary to coś, co być może definiuje nas jako gatunek, a przynajmniej zajmuje ważne miejsce w naszym życiu” - wyjaśnia Franek Ammer, jeden z kuratorów festiwalu. - „Jednocześnie nie jest proste ujęcie czegoś tak ulotnego i właściwie niewidzialnego. Tegoroczny festiwal jest zaproszeniem do spojrzenia na ten uniwersalny aspekt ludzkiej egzystencji przez pryzmat kultury europejskiej, oczami artystów, którzy posługują się nie tylko fotografią, ale łączą ze sobą także inne dziedziny sztuki oraz odwołują się do antropologii, psychologii i nauk ścisłych”.

Pierwszą z wystaw głównych jest prezentacja projektu Nicoli Lo Calzo - trwającego od prawie dziesięciu lat, w ramach którego fotograf stara się dokumentować niematerialne ślady tragicznej przeszłości obydwu Ameryk i Afryki. Kolejny artysta, Piotr Zbierski, w swoim projekcie o zanikających rytuałach, zwraca uwagę na bliskość tradycyjnych kultur z naturą, odmienne od naszego podejście do śmiertelności. Jednym z plemion, które zainteresowało autora jest Toraja. Jego członkowie do początku XX wieku praktycznie nie mieli kontaktu z europejską cywilizacją - ich wierzenia przetrwały w prawie niezmienionej formie przez setki lat.

Christoph Draeger i Heidrun Holzfeind opowiadają w swoim projekcie o Auroville - osadzie powstałej w Indiach przed pół wieku, na bazie duchowych i humanistycznych ideałów Matki założycielki.

FOTOFESTIWAL ŁÓDŹ

Projekt Davida Fathi (laureata Grand Prix Fotofestiwal z roku 2016) „Ostatnia droga nieśmiertelnej kobiety” przedstawia historię chorej na raka Henrietty Lacks, której tkanki zostały pobrane w latach 50. bez zgody chorej i jej rodziny. Od tamtej pory są pomnażane, transportowane służąc licznym badaniom i eksperymentom.

Henrik Spohler, w cyklu „Hipoteza”, dokumentuje największe ośrodki naukowe zajmujące się badaniem życia na Ziemi i obserwacją kosmosu. Klaus Pichler zaś, w ironicznym projekcie „To na zawsze zmieni twoje życie”, przygląda się ezoteryce i pseudonaukowym usługom oferowanym przez ludzi nastawionych na zysk. A wystawa Brada Feuerhelma, „Amerykańskie objawienie”, bazuje na kolekcji pocztówek i zdjęć prasowych z pierwszej połowy XX wieku.

Program zamknie wystawa grupowa „Pokoje”, która wychodząc od naukowego fenomenu kwantowej fotografii skupia się na możliwościach rejestrowania niewidzialnego, ciemni fotograficznej jako miejsca kontaktu z nadprzyrodzonym oraz duchowej symbolice obrazów. Pokazane zostaną filmy, instalacje dźwiękowe, rzeźby oraz fotografie: Patrycji Orzechowskiej, Kuby Woynarowskiego, Alexandra Gehringa, Carlo van de Roera i Mileny Soporowskiej. Wystawę otworzy i zamknie performance muzyczno-wizualny Bartka Talagi i Alexa Raczyńskiego.

Festiwalowe miejsca

Centrum festiwalowym będzie Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3. Do zwiedzania zachęcają również galerie partnerskie: Muzeum Książki Artystycznej, Miejska Galeria Sztuki, Punkt Odbioru Sztuki, Galeria Mała Czarna, Galeria ASP Piotrkowska 68, Galeria Wschodnia, Muzeum Włókiennictwa, Pracownia Portretu, Wi-Ma oraz Lokal, które przygotują wystawy specjalne - będzie ich ponad dwadzieścia. Program jak co roku uzupełnią warsztaty, foto-spacery po starych fabrykach, wieczorne pokazy slajdów z muzyką na żywo, spotkania i dyskusje w ramach Strefy Edukacyjnej, a także wydarzenia branżowe, jak „Photo-Match, czyli zupełnie inny przegląd portfolio”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki